Evcil Kartal Olur mu? Kartalların Evcilleştirilmesi ve Fiyatları

Yırtıcı kuşlar arasında geniş kanatları ve yan tarafa doğru açılan kuyruklarıyla değişik bir yere sahip olan şahinler, özellikle yurt dışında avlanmada kullanılmak emeliyle evcilleştiriliyor. Bu yazımızda evcil şahin olur mu, şahinlerin evcilleştirilmesi ve maliyetleri mevzusunu ele almak istedik.

Atmacagiller ailesinin üyeyi olan şahinler, orta boyda, geniş kanat yapısı ve kısa boyunlu bir kuştur. Kancalı gagası ve eforlu pençeleriyle gündüz avlanan şahinler, yeryüzünde Okyanusya kıtası haricindeki tüm kıtalarda muhtelif cinslerde görülür. Avrupa ve Orta Asya şahinlerin yoğun olarak yaşadığı kıtalardır. Aşikar gözleri insandan 8 kat daha net görerek avını metrelerce öteden maksadına koyup, süratlice yere iner ve avlar.

Şahinlerin Evcilleştirilmesi ve Maliyetleri

Şahinler nasıl evcilleştirilir sualine yanıt arayanların meraklarını gidermeye çalışacağız ancak öncelikle şahinler neden evcilleştirilir sualini cevaplamak gerekiyor.

Özellikle Avrupa ’da avlanmada kullanılan şahinler ülkemizdeki yanlış avlanma ve Arap ülkelerine firari yollardan satılıyor oluşu sebebiyle jenerasyonu tükenme riski altında bulunan kuşlardan. Şahinlerin yanlış avlanma ve firariciliğinin yapılmasındaki en büyük faktör Orta Doğu ülkelerine büyük maliyetlerle satılabiliyor oluşu geliyor.

Uyuşturucuyu Huduttan Geçirmekte Kullanılıyorlar

Bir başka neden ise şahinlerin uyuşturucu kuryeliğinde kullanılıyor oluşları. Hudut kapılarında sahipleri tarafından ayaklarına bağlanan uyuşturucu kutularını hududu geçinceye kadar yüksekten uçtukları için tutulmadan sahibini takip ederek uyuşturucunun hudut kapılarından geçmelerinde takviyeci oldukları için şahin maliyetleri astronomik sayılara erişebiliyor.

Arap Ülkelerinde Zenginliğin ve Azametin Sembolü

Pek çok arap ülkesinde kanatlarının rengi ve asil duruşu sebebiyle şahinler, zenginliğin ve azametin sembolü olarak Araplar tarafından kolda taşınıyor. Elbette kuşu kolunda taşıyanlar, kendilerine güven ve iftihar verdiklerini düşündükleri için büyük alaka görüyor. Dubai, Suudi Arabistan ve Yemen gibi ülkelerde bu cins mevzularda para tüketmeyi çok beğenen Araplara, ülkemizde tutulan ve bir aylık kısa bir eğitimden geçirilen şahinler birer araba maliyetine satılıyor.

Şahinler Yırtıcı Kuşlar Olmasına Karşın Çok Kısa Müddette Evcilleştiriliyor

Göklerin yırtıcı kuşlarından biri olan şahinlerin evcilleştirilmeleri öteki yırtıcı kuşlara oranla çok daha kısa müddette yapılıyor. Yapılan bu kısa eğitimin ardından özellikle yasadışı işlerde kullanılan şahinler, sanki sahiplerinin birer kölesi haline geliyorlar.

Tüm bu faktörler toplanınca, firaricilerin iştahını kabartan şahin evcilleştirilmesi harekâtı onlar için sanki bir çileye dönüşüyor. Tutulmasından evcilleştirilmesine kadar gaddar bir döngünün devam ettirildiği şahinlerin büyük çoğunluğu, büyük paraya kavuşabilmek ismine telef oluyorlar. Zorunlu tedbirler alınmazsa ne yazık ki kısa müddette jenerasyonları tükenecek.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın