Afgan Tazısı

Öğrenilen en daha önceki Köpek ırklarından olan Afgan Tazısı, av köpeği olarak kullanılan bir türdür. Anavatanını Mısır olduğu öğrenilen bu tür, ırkının bozulmaması ismine çok uzun seneler hayat alanlarının dışına çıkarılmayarak koruma altına alınmıştır.

Dünya ’ya dağılması senelerce sonra asıllaşmış ve Avrupa ile tanışmıştır. Bu ırkın en ehemmiyetli özelliklerinden birisi de görme marifetidir. Bu surattan büyük yaban hayvanlarının avlanmalarında, avcılar tarafından seçim edilen bir ırk olmuşlardır. Zaman içerisinde hoşlukları sebebi ile konut hayvanları olarak da seçim edilmeye başlanmışlardır. Ancak konut hayvanı olarak bakılmaları pek de doğru değildir. Sebebi ise bu Köpeklerin konutlara uygun olmamasıdır. Tabiatta yaşamayı hoşlanan hayvanlardır. En azından bahçeli konutlarda bakılmaları uygundur.

Afgan Tazısı

Afgan Tazısı Genel Özellikleri

Ergen bir Afgan Tazısı, 20-25 kilogram. ağırlığındadır. Boyları 60-70 cm. ’ye erişebilir. Muhtelif renklerde olabilirler. Hatta üç renkli olanları da vardır. İpeksi tüylere sahip bir ırktır. Çok süratli koşmaları, öbür bir apaçık özellikleridir. Bu sebeple yarışlarda sıkça tesadüftüğümüz Köpekler arasında bulunurlar. Eğitimleri şahsiyet özellikleri bakımından, basit değildir. Sertlikten beğenmeyen, dik başlı Köpeklerdir.

Beden yapısı olarak özellikleri arasında; uzun, dar kafatası, eforlu çene yapısı, çok tüylü, uzun ve sarkık kulaklı olmaları yer alır. Şahsiyet özellikleri arasında cesaret, zekâ, arkadaşlık olan Afgan Tazısı, soğuğa karşı dayanıklı bir ırktır. Sıcaktan da basit etkilenmez. Bakımları çok güç olmayan bu Köpek ’in tüyleri sıkça fırçalanmalıdır. Sıhhatli ve mutlu kalabilmeleri için, her gün uzun mesafelerde koşması sağlanmalıdır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın