Bichon Frise

Kesin orijini bilinmez Bichon Frise ırkıyla alakalı en daha önceki kayıtlar 14. asrı göstermektedir. Bu ırkın yıldızı İngiltere krallık yarıyılında parlamış, 1800 ’lü senelerde de gözden düşmüştür.

IRKIN ÖZELLİKLERİ

Bichon Frise kartopu gibi bembeyaz sevimli bir oyuncu köpek türüdür. Bu konut köpeklerinin boyu 22-30 cm. arasındadır. Ağırlıkları da 3-5 kilo seviyesindedir.

Upuzun tüylere sahip olan bu köpeklerin tüyleri çift katlı ve yumuşacıktır. Genellikle beyaz olanları seçim edilirken, gri ve turuncu renkte olanları da öneri edilmektedir. Tüylü uzun kulakları vardır. Gözleri boncuk gibi yuvarlak ve siyahtır. Yeniden siyah burunludur. Bazen de olsa ısırmaya meyilli bir köpektir. Tüy dökmediği için konutta rahatlıkla beslenebilir. Uysal ve egzersiz istemeyen bir köpektir. Takribî 15 sene kadar yaşar.

IRKIN BAKIMI

Beyaz arkadaşımızın tüy bakımına son derece önemsenmelidir. Çok uzun tüyleri olduğu için, bu tüyler her gün en az 15 dakika taranmalıdır. Tarama harekâtı kesinlikle her gün ve kumpaslı olarak yapılmalıdır ki tüylerin birbirine karışmasının önüne geçilsin. Bichon Frise, genellikle tüy dökmemektedir ancak can veren tüyler zati taranarak arınılmaktadır. Taranmasının bir başka ehemmiyetli noktası da köpeğin üstünde biriken katman zamanla köpeğinizde cilt alerjilerine ve muhtelif hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Tüylerinin beyazlığı kirlendikçe yıkanmalıdır. Enfeksiyon kapmaması için, kulakları kesintisiz arınılmalıdır. Gözlerinin önündeki tüylerde makasla kesilmelidir.

IRKIN BESLENMESİ

Bichon Frise beslenmesinde kesinlikle kuru mamalar seçim edilmelidir. Sindirim sistemini bozulmaması için yemek artıkları verilmemelidir. Yeterli ve balanslı beslenmesinde fayda vardır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın