Border Collie

İngiliz ve İskoç orijinli olan Border Collie, çok becerili bir çoban köpeğidir. Dünyanın en becerili ırklarından başta geleni olarak değerlendirilen Border Collie zekâsı ile şan yapmış, eşsiz bir ırktır.

Border Collie

Genel Özellikler

Border Collie, asırlardır çoban köpeği olarak, çok büyük sürülere doğrultu vermiştir. Hatta sürüyü gözleriyle hipnotize ettikleri söylenir. 12 ila 15 sene arası ömrü olan bu Köpek ırkı; çok zeki, çok becerili, basit bilen, çok rakamda komutu yerine getirebilen özel bir ırk olarak yerini almıştır. Beden yapısı olarak 50 cm. ’ye varan boyu, 13-22 kilogram. ağırlığında olan bu tür, uzun tüylere sahiptir. Genelde siyah beyaz renk özelliği olan bu Köpeklerin, ender de olsa kahve beyaz renkleri de vardır.

Süpermen olarak adlandırılan bu Köpekler, her abuhavada yaşayabilirler. Soğuğa karşı çok dayanıklı hayvanlardır.

Border Collie Bakımı

Müsabakalarda belki de en çok zafer alan tür olan Border Collie, aynı zamanda çok hareketli bir ırktır. Konut hayvanı olarak bakılabilir ama, hareketliliği sebebiyle mesele yaşatabilir. Oyuncudur, yerinde duramaz, hep hareket halindedir. Kesinlikle enerjisini boşaltması gerekir. Onun için bahçeli konutlarda daha mutlu olur. Bekçi köpeği değildir, riski hissederse havlayarak haber verir. Yarı dik kulakları, sık ve düz tüyleri, uzun bir kuyruğu vardır. Değişik hayvanlarla iyi ilişkiler kurar. Gerektiğinde yıkanmalı, tüyleri sık sık fırçalanmalıdır. Dünya genelinde bir numara olarak adlandırılan bu ırk, bütün bir aile Köpeğidir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın