Bülbüller

Bülbüller, Kuş beslemeye yeni başlayanlar için çok uygun bir Kuş cinsidir. Zira Bülbüller, geçimli ve serinkanlı ’dır. Üretmesi ve yetiştirmesi oldukça basit olan canlılardır. Bülbüllerin çok muhtelif renk yelpazesi bulunur. Bu özelliği, Bülbüllerin, Kuş besleyicileri arasında çok popüler olmasına neden olmuştur.

En öğrenilen ve yaygın olan cinsi Hint Bülbülü Zebra İspinozu ’dür.

Bülbüller, tohum, muhtelif otlar ve yeşilliklerle beslenir. Bunun yanında özel olarak hazırlanan Kanarya yemleriyle de beslenirler.

Bülbüller, grup halinde yaşayan kuşlardır. Bu sebeple genişçe ve pak bir kafeste veya kuşhane de barınmaları uygundur. Bu kafesin ebadı takribî olarak 20 cm. olmalıdır. Havanın soğuk olduğu kış aylarında Bülbüllerin ısınmaları için zorunlu civar kurulmalı, ışıklandırma yapılmalıdır.

Bülbüller, oldukça basit ürerler. Çiftleşmenin ardından yuva yapar ve en az 4 adet yavru doğar. Yavrular 14 gün içerisinde yumurtadan çıkar. Bülbüllerde çiftleşme yarıyılı 10. ayı doldurduklarına reelleşir. Dişi Bülbül kuluçkaya uyuyunca, rahat vazgeçilmeleri gerekir. Aksi taktirde yumurta kaybı yaşanabilir. Bu yarıyılda sadece yeşilliklerle beslemesi yeterlidir.

Hayvan Sitesi

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın