Büyükbaş Hayvan Sınıflandırma

Küçükbaş hayvancılık nedir hangi hayvanlar küçükbaş kategorisine girer ve küçükbaş hayvancılığın ne gibi verimleri vardır bu stil suallerin cevabı yazımızda paylaşacağız. Öncelik ile küçükbaş hayvan kategorisine giren hayvanlar; koyun, koç, kuzu, tavuk, tavşan, keçi vs. hayvanların yer alması ile nitelendirilmektedir. Küçükbaş hayvancılık ise; koyunculuk, keçicilik ya da kürk hayvancılığı içeren hayvancılık ismine verilen addır. Küçükbaş hayvancılığın zahmeti az ve bakımı bir o kadar da basittir. Buna binaen yazımızda küçükbaş hayvancılığa dair esas bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Ülkemizin hemen hemen her bir köşesinde küçükbaş hayvancılığı yapılmaktadır. Karadeniz bölgesinde koyun ırkları birbirinden değişiklik göstermekte olup, Batı Anadolu bölgesinde ve sahil bölgesine bulunan koyunların öbür koyunlara kıyasla kuyrukları ince ve yerli koyunlar olarak öğrenilmektedir. Orta Anadolu ile beraber Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ’nde ise bu vaziyet değişiklik göstermektedir. Bu bölgelerde koyunların kuyrukları atı ve sahil bölgesinde bulunan koyunların kuyruklarından daha yağlı kuyruğa sahip yerli koyunlar yetiştirilmektedir. Keçi türünden küçükbaş ise günümüzde Orta Anadolu ’da yok olma hududunda olan Tiftik keçisi başka bir deyişle millet arasında Ankara keçisi olarak adlandırılan keçi türü Türkiye ’nin dağlık bölgelerinde ve aynı zamanda ormanlık ve çalılık bölgelerinde daha çok yetiştirilmekte olup, bu bölgelerin hemen hemen hepsinde Karakeçi oluşturmaktadır. Buna binaen ülkemizin muhtelif yörelerinde az ölçüde süt keçisi göze çarpmaktadır. Küçükbaş hayvancılık nedir diye sorduğumuz da ülkemizin yeni jenerasyon insanları hayvancılığın daha kavramını öğrenmeden yetiştirilmektedir.

Küçükbaş hayvancılık nedir dediğimizde genellikle koyunculuk ve keçicilik olarak adlandırılmakta olup, Türkiye ’de karar süren kurak abuhava ve buna bağlı eksik otlaklar sebebi ile beraber hayvanların eksik beslenmesine bağlı bir hayli hayvanımız minik yapıya sahiptir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın