Chihuahua (Şivava)

Meksika kökenli bir ırk olan Chihuahua (Şivava, Çivava), dünyanın en küçük boyutlu Köpeklerinden birisi olma özelliğini taşır.

Chihuahua

Genel Özellikler ve Bakım

Avuç içine bile sığabilen bu ırk, çok çekingen bir yapıya sahiptir. Korktuğunda bunalıma girerek titremeye başlar. Özelikle yolculuklarda, çok rahatsız olur. Sıkıntıları sonucunda bağışıklık sistemi çökebilir. Kan şekeri düşer. Bu durumlarda biraz bal yedirmek uygun olacaktır. 1200-1700 gr. arasında ağırlıkları, yaklaşık 13 cm. boyları vardır. 5 kg. varan türleri de bulunur. Her türlü renk özelliklerine sahiptirler. En zor bulunanı çikolata rengi olanıdır. Düz beyaz, gri mavi ve kahve renkleri bulunur.

Anatomik olarak kafası, elma gibi kubbe şeklindedir. Basık burunları vardır. Eğitimleri önemlidir. Diğer ırklar gibi, küçükken değil; altı aylık, hatta bir yaş dolaylarında eğitilmelidirler. Şımarık bir cins olan Chihuahua, küçüklüğünden ötürü daha çok şımaracağı için, kesinlikle eğitime yönlendirilmelidir. Ceza ve bağırarak eğitim verilmemelidir. Çok yaygın hastalıkları bilinmemekle birlikte, bazı genetik sorunlar yaşadıkları saptanmıştır.

Şivava (Çivava)

Deri ve dolaşım hastalıkları sorunları ile de karşılaşabilen bu ırk, kalp ve dolaşım sorunları yaşayabilir. Tümörler yaşamaya eğilimleri vardır. Şivava, soğuk havaları sevmez. Kışın giydirilmeleri gerekir. İnatçı bir yapıya da sahiptirler. Aşırı sahiplenme duygusu yaşarlar. Aileyi kıskanır. Gürültücü Köpeklerdir. Kızdırılır ise çocukları ısırabilir. Diğer Köpeklerden hoşlanmaz. Bakımları için haftada birkaç kez taranma ve banyo önerilir. Düzenli yürütülmesi gerekir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın