Chinchilla Kedisi Özellikleri

Çokça hoşlanılan Chinchilla kedisi bir çok kedi severin evlat edinmek istediği bir cinstir. Adını kürk renginin benzediği, bir Güney Amerika kemirgeni olan Chinchilla ’dan alan bu kedi cinsinin orijini Persian kedi ailesine sabreder. İlk Chinchilla kedisi 1888 ’de Londra ’da Cyristal Palace kedi gösterisinde ortaya çıkmıştır. Büyük mükâfatların çoğunu kazanan Chinchilla kedisi oldukça dikkat sürüklemiş ve bu ırkın yaradılışında lider olmuştur. Bazılarına göre Persian ırkı içinde bir renk varyantı olarak kabul edilir. Ancak beden yapısı ve surat biçimi bakımından ehemmiyetli farklar taşıdığı bir hakikattir.

Genel Bilgi

Yer:İran
Renkleri:Gümüş rengi-mavi; gümüş rengi; çikolata rengi-gümüş rengi; sarih mor-gümüş rengi; altın sarısı; mavi-altın sarısı; çikolata rengi-altın sarısı; sarih mor-altın sarısı
Bakım:Oldukça bakım gerektirir; her gün en az 15 dk. taranmalı/fırçalanmalı.
Kişilik Özelliği: Sadık, sevgisini emin eden, sakin, serinkanlı
Tüy Biçimi:Uzun
Ebat:Orta

Özellikleri

Karakteristik Vasati:8

Çocuklarla Uyuşma: 8

Hayvanlarla Uyuşma: 8

Hayvanlarla Uyuşma: 8

Sadakat: 8

Egzersiz Lüzumu Vasati:6

Oyunculuk: 6

Hareket Lüzumu: 6

Bakım Lüzumu Vasati:9

Taranma: 10

Genel Bakım: 8

 

Söyleme

Chinchilla, genellikle serinkanlı ve sakin tavırlar gösterir. Sevgisini emin eden ve alakadan beğenen bir kedidir. Duyarlı ve kırılgan bir görünümü vardır, ancak özünde eforlu ve dayanıklıdır. Ağaca tırmanmak ve fare tutmaktan oldukça sever.

Genel Özellikler

Chinchilla, İran Kedisi ırkı içerisinde ayrı bir tür olarak değerlendirilir. Ama İran Kedisine göre daha minik ve daha tıknaz bir yapısı bulunur. Genel özellikleri pek net değildir. Birbirinden farklı özellikte olan Chinchilla cinsleri bulunur. Gözleri zümrüt yeşili, mavi-yeşil ya da koyu siyah sürmeli olabilir. Burnunun ortası siyah çizgili ve kırmızı renktedir. Patilerinin altı siyahtır. Özellikle ilkbahar yarıyılında çok fazla tüy döker. Kışlık tüylerini bahar aylarında değiştirir.

Chinchilla kedisi ismini kürküyle tanınmış bir kemirgenden almıştır: Kemirgen Chinchilla Bu sevimli kemirgen, Güney Amerika orijinlidir.

Genellikle serinkanlı ve sakin yapılarıyla öğrenilen Chinchillalar yumuşak, melodik bir sese sahiptir. Sıcak kanlı olan bu kedi sevgisini emin etmeyi beğenir. Sahibine alaka görmekten beğenen Chinchilla vefayı ve bağlılığını öğrenilir. Dışarıdan kırılgan görünen Chinchillalar göründükleri kadar duyarlı olmamakla beraber hayli sıhhatli ve dayanıklıdır.

Ağaca tırmanmayı beğenirler. Tabiatta veya bahçeli bir konutta yaşıyorsanız bundan oldukça mutluluk dinleyeceklerdir. Her kedi gibi Chinchillalar da fare tutmaya bayılırlar. Öbür kedilere göre daha evcil olan bu kediler her türlü konut ve apartman dairesinde kasvetsiz beslenebilir. Dışarıda süre geçirmekten çok konutlarını sahiplenir ve orada yaşamayı seçerler.

Chinchillalar bakımlarının uzun sürmesi ve külfetli olması sebebiyle daha az alaka görecekleri meşgul ailelerdense yalnız ve bolca boş zamanı olan insanların kendini adadıkları bir kedidir. Chinchilla bakımı için yeterli zamanı olan sevecen bir insan hayvan ilişkisi hevesi olan orta yaşlı insanlarca sıkça seçim edilirler.

Chinchilla ’nın Irkı Hakkında Bilgiler

Persian ırkıyla esas özellikler bağlamında eş olan Chinchillalar Persian ırkından ufalayan öbür özellikleri sebebiyle değişik bir sınıf olarak adlandırılırlar. Persian kedilerine göre azıcık daha minik ve tombuldur. Yetiştiriciler genel Chinchilla ve Persian özellikleriyle, eşlikleri mevzusunda fikir ayrılığına düşmüştür. Bu sebeple ideal Chinchilla surat biçiminin nasıl olacağı mevzusunda değişik bilgiler vermektedirler. Bazı yetiştiriciler Chinchilla surat biçiminin Persian ırkı ile aynı olduğunu kabul ederken kimileri ise Chinchilla ’nın burun kemiğinin daha uzun olduğunu, burnunun da daha çıkıntılı olması gerektiğini öne devam ettir. Bu gidişat Chinchilla ’nın dünyaca namlı kedi toplumlarından henüz fotoğrafı bir onay almamasından kaynaklanmaktadır.

Chinchilla ’nın değişik surat biçimine sahip olduğu fikrinin korunucusu olan yetiştiriciler ürettikleri Chinchillalar ’da artık Persian ’ın öğrenilen basmakalıp drama surat ifadesi olmaksızın daha güleç ve sevecen surat hatları ortaya çıkarmıştır. Göz renkleri zümrüt yeşili ile mavi-yeşil arası değişen renklerdedir sürmelidir. Burun ortası siyah çizgili, kırmızı renklidir. Aynı zamanda pati altları da siyahtır.

Chinchilla Kedisi Bakımı

Chinchilla bakımı yoğun ve itinalı olmalıdır. Tüyleri uzundur ve bakımı bütün yapılmadığında basitçe düğümlenebilir. Tüyler her gün kesinlikle en az 15 dakika süresince fırçayla taranmalıdır. Kol altı, göbek bölgesi ve kuyruğu düğümlenmeye daha müsaittir. Bu sebeple fırçalama sırasında kol altına, göbek bölgesine ve kuyruğunun alt kısımlarına daha çok ehemmiyet gösterilmesi gerekmektedir. Fırçalama harekâtı birkaç gün dahi önemsememe edilse tüylerde düğümlenme olabilir ya da tüyleri çok karışabilir. Tarakla açılamayan karmaşıklıklar tıraş edilmelidir. Kürkünün tamamen tıraş edilmesi gerekir.

Chinchilla ve Tüy Bakımı

Chinchillalar günde en az 15 dakika taranmazlarsa tüylerinin uzunluğu sebebiyle kasvetler yaşanabilir. Kumpaslı olarak fırçalanmayan Chinchilla tüyleri basitçe düğümlenir. Tüyler taranırken kol altı, göbek bölgesi ve kuyruk altlarına, düğümlenmeye daha yatkın oldukları için ekstra itina göstermek gerekir. İki veya üç gün bile fırçalamayı aksatırsanız tüyler acilen karışacaktır. Düğümlenmiş tüyleri taramaya çabaladıkça kedinizin canını acıtacak ve huysuzlanmasına neden olacaksınız demektir. Tarakla açılmayan kürkün tamamen tıraş edilmesi gerekir. Harekâtın güçlüğüne bağlı olarak, tüyleri tıraş edebilmek için kediye genel anestezi uygulamak gerekebilir.

Sahiplenmeden Evvel Emin Olun

Bahar aylarında kışlık tüylerini değiştiren kediler oldukça yoğun ölçüde tüy dökerler. Bu tüy dökme mevsiminde alerji problemi olan insanlar sıhhat meseleleri yaşayabilirler. Paklik hassasiyeti olan insanlar Chinchilla ile tüy problemi yaşamak vaziyetinde kalacaklardır zira ne kadar günlük fırçalama yapsanız da tüy dökümünü durduramayacağınız için eşyalarda ve elbiselerde her zaman tüy göreceğiniz aslı değişmez.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın