Exotic Shorthair Özellikleri

Yer:A.B.D
Renkleri:Ankara kedisinin tüm renkleri ve biçimleri; noktalı biçimlerden oluşan kısa tüylü Himalaya deseni
Bakım:Bakımı oldukça basit, haftada bir defa taranmalı/fırçalanmalı.
Şahsiyet Özelliği: Sakin, sevgi gösteren, okşanmaktan seven, iyi mizaçlı
Tüy Biçimi:Kısa
Boyut:Orta/Büyük

Özellikleri

Karakteristik Vasati:7

Çocuklarla Uyuşma: 8

Hayvanlarla Uyuşma: 8

Hayvanlarla Uyuşma: 3

Sadakat: 9

Egzersiz Gereksinimi Vasati:3.5

Oyunculuk: 6

Hareket Gereksinimi: 1

Bakım Gereksinimi Vasati:5.5

Taranma: 3

Genel Bakım: 8

 

Söylemesi

Köken bakımından Exotic Shorthair kedisi, Persian İran kedisi ve Amerikan Shorthair karışımı melez bir ırktır. 20. asrın ortalarına doğru üretilmeye başlanan bu ırk, 1960 ’lı senelerde ırklar statüsüne girmeyi muvaffak oldu.

Exotic Shorthair Bakımı

İnsanlarla bağlantıyı çok hoşlanan kedi ırklarından biri olan Exotic Shorthair, dayanıklı ve sevimli Kedilerdir. Çok zeki olan Exotic Shorthair türü kediler, dikkat sürüklemeyi beğenir. Özellikle konuttaki ufak dostlarıyla, başka bir deyişle çocuklarla aralarında özel bir bağ oluşur ve oyuncu şahsiyete bürünürler. Sahiplerine de oldukça sadık olan Exotic Shorthair kedilerinin kafa yapıları, İran Kedisine çok eş. Yuvarlak ve eforlu bir yapıdadır. Surat hatlarında dikkat sürükleyen en ehemmiyetli özellik ise elmacık kemikleridir. Çeneleri de oldukça sağlamdır ve gelişmiş gir yapıya sahiptirler. Ağırlıkları 1.5 yaşından sonra 4-7 kga kadar erişebilir.

 

Beden hatlarında yeniden dikkati sürükleyen en ehemmiyetli özelliklerinden olan minik ağızları ve kalkık burunları, oldukça anlamlı bakan büyükçe gözleri ile oldukça sevimli birer dostturlar. Öbür kedilere oranla daha büyük bir yapıya sahip olan Exotic Shorthair‘in, oldukça sevimli ve orantılı bir görüntüsü vardır. Genellikle kısa bacak boyu ve geniş patilere sahip olan Exotic Shorthair, kısa ve çok ince tüy yapıları ile öbür shorthair ’lere oranla daha göz akdikeni tüylere sahiptir. Bunun yanında dolgun ve tüylü kuyrukları vardır.

Exotic Shorthair kedilerinin tüy bakımı da oldukça basittir. 2-3 günde bir tüylerinin fırçalanması yeterli olacaktır.

Exotic Shorthair Tanıtım Videosu

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın