Flamingolar Hakkında Genel Bilgiler

Flamingolar ekibinin flamingogiller Phoenicopteridae familyasından gelen 6 kuş cinsinin ortak adı filamingodur. Phoenicopterus cinsi ve alt türleriden oluşmaktadır. Flamingo, Anadolu ’da Allı turna diye öğrenilmektedir.

Bu uçamayan kuş cinsinin uzun ve ince bacaklarıyla rosa renginde tüyleri bulunmaktadır. Kıvrık gagalarının vardır . Tüylerinde kırmızı tonlarıda görülmektedir. Bazı filamingolar keratin alamadıklarından Etrafsal etmenlerden ve bulundukları makûs koşullardan dolayı tüyleri beyazdır. Boyları takribî olarak 130 cmdir.

Almanya ’nın Hollanda hududunda bir hayli flamingo cinsinin bulunduğu bir koloni vardır. Cins zengini bu koloni Dünya ’nın en kuzeyde bulunan filamingo kolonisidir. Filamingolar göl, tuz gölü veya lagünlerde yaşayabilirler. Tuzlu ve sodalı sığ sular gibi gizeme dışı yerlerde yaşarlar. Çoğunlukla karides, yengeç, artemia ve liken gibi şeyler yerler.

Faize Biçimleri

Bu oldukaça hoş görünüme sahip olan hayvanlar kendilerini korunamazlar ve bundan dolayı çoğunlukla geceleri uçarlar. Korunmasız olduklarından ıssız yerlerdelerde ürerler. Dişi yumurtasını, acilen kuruyan balçıktan yapar ve bu yuvaya gülünç yuvası denir. Dişi, konik yuvasına bir yumurta vazgeçer ve yavrusu yumurtadan çıkacağı zamana dek bekler. Yumurtaya göre dev olan cüssesiyle kuluçkaya uyur.

Sizce bu sıradışı değil mi? Başka Bir Deyişle nasıl oluyorda o yumurtanın üzerine oturduklarında kırılmayacağını yahut başına kendileri tarafından bir şey gelmeyeceğini öğrenebiliyorlar. İşte bunun ismi içgüdü. Bu harikulade hayvanın içgüdüleri oldukça şahanedir. 30-32 günde yeni bir filamingo yaşama gözlerini açar. Ördek büyüklüğünde bulunan yavruların rengi gridir. İki ay süresince anne ve babaları yavrularını besler. Sonunda 100 güne ulaştıklarında uçarak ayrı ayrı topluluklar kurabilirler. Kumpaslı bir faize biçimleri bulunmamaktadır. Her yıl yahut 3 senede bir kere yumurtlayabilirler.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın