Galah Kakadu

Ana vatanı Avustralya olan Galah Kakadu, minik bir Papağan ırkıdır. Ana vatanı dışında imali az olduğundan dolayı pahalı ve ender bir cinstir.

Çift olarak bakılması gereken bu Papağanlar, evvel bir arada olduklarında kollanmalı çiftlerin birbirine olan geçimlerine bakılmalıdır. Geçimsizlik mevzubahisi ise, geçici bir zaman aynı kafes içinde fakat araya mani koyularak birbirlerine alışması sağlanabilir. Kaynaşma yarıyılından sonra aradaki mani kaldırılarak aynı kafes içinde hayatlarını sürdürebilirler. Kendileri ve yavruları için uygun civar bulduklarında faize mevzusunda değişik Kakadu türlerine göre daha üretkendirler. Yavruları değişik Kakadulara oranla daha süratli gelişir. Bir faize yarıyılında iki kere kuluçkaya uyurlar. İlk kuluçka yarıyılındaki yavrular geliştiğinde, yeni yavrulara hazırlık için gelişen yavrular kafesten çıkarılmalıdır.

Özellikleri

Galah Kakadu ’nun boyu 35-40 cm. etrafıdır. Ömrü, 40 yıldır. Gaga ve yanak kısmından başlayan ve ayaklarına kadar inen gülkurusu rengi en apaçık özelliğidir. Sırt ve kanatlar gri, baş kısmı ise beyaz renklidir.

Bakımı ve Beslenmesi

Geniş miktarlı kafesler Galah Kakadular için idealdir. Galah Kakadu egzersiz yapmak ve uçmak için geniş alanlar ister. Kafeslerinde folluk ve gagalarını törpüleyebilmesi için gaga taşı kesinlikle bulunmalıdır. Boylarına uygun bir yemlik ve bir suluk da yer almalıdır. Kafes pakliği kumpaslı olarak yapılmalıdır.

Galah Kakadu ’nun yağ uruna karşı yüksek oranda hassasiyeti bulunur. Bu sebeple uygun perhizlerle sıhhatli yaşaması sağlanmalıdır. Tahıl hububat cinsi besinler ağırlıklı olarak verilmeli, ek besin olarak da meyve ve yeşil besin ile desteklenmelidir. Çiğnemeleri ve gagalamaları için zehirsiz taze nebat dalları kafeslerine koyulursa bundan çok severler.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın