Hangi Köpek Maması Tercih Edilmeli ? Mama Seçme Rehberi

Köpek maması seçerken super, premium gibi bir sürü sıfatlar ile çoğumuzun içeriğini kavrayacak kadar bilgi sahibi olmadığımız mamaları marketlerde görür olduk. Hangi köpek mamasını alacağınız, köpek maması seçerken neye dikkat edeceğinizi öğrenmeniz köpeğinizin sıhhati açısından çok ehemmiyetli. Reviews web sitesinin yaptığı bir araştırmaya göre köpek sahiplerin %70 ’i hangi mamayı seçtiklerini nedenini öğrenmiyorlar.

Alakalı site takribî 10 karakter bir takımla 1400 saat tüketerek böyle bir çalışmayı yapmışlar. Sayılarla araştırmaya süratlice bir bakalım:

20 ’den fazla, köpek eğitmeni, hayvan tutumları uzmanı, yazar ve üniversitede misyon yapan analistler katılmış. 300 şahıs ile anket yapmışlar Köpek maması seçerken nelere dikkat edilmesine müteveccih 72 adet yazı okumuşlar 115 adet köpek maması araştırmışlar

Makûs Mama Makûs Sıhhat Sonuçları

Köpeğinizin maması alttaki listede olsa dahi sizin köpeğiniz için en iyisi olmayabilir. Köpeğinizin için doğru protein, yağ, lif ve vitamin balansının doğru ayarlanması zorunlu. Yanlış dengeler hem fiziksel hem de mental olarak sıhhat meselelerine neden olabilir.

Köpekler için obezite ciddi bir problem olabilir. En büyük nedeni köpeğin fazla mama yemesi ve az egzersiz yapmamasıdır. Obez köpekler için mama içeriğinin değişik olması gerektiğini göz arkasını etmemelisin. Bunlar için  alttaki listelenen mamaların perhiz olanları seçebilirsiniz.

Bazı köpeklerde sistit hastalığı görünür. Bu köpeklerin vucutlarında kristalleşme suratından idrar kan ve iltihap eşi yoğun bir kıvam görünmesi ile kendisini gösterir. Sistit olan köpekler için antibiyotik rehabilitasyonunun yanına özel mamalar yedirilmelidir. Bu mamaları sadece baytarlardan temin edebilirsiniz.

Mama Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Köpeklerin perhizi insanların perhizine çok eş. Yüksek protein ve düşük karbonhidrat kapsayan mamalar renklendirici, hububat ve suni renklendirici seçim edilmelidir. Julie Churchill Doç Muayenehane Profesörü Minnesota Üniversitesi

Mısırsız ve hububatsız mamalar seçilmeli. Mısır bir etçil için uygun değildir, protein az kapsar. Gluten vardır içinde  ve çoğunlukla GDO kapsar. Hububatta aynı sebeple seçim edilmemelidir. Dr. Elisa Katz Baytar Hekim

Organik sözcüğüne dikkat edin. Organik olarak işaretlenmiş sertifikalı köpek mamaları seçim edilmeli. Cherly Smith Köpek Tavır ve Eğitim Uzmanı

Bunların dışında biz de belirtelim ki protein = et demektir. Köpekler için hasarlı küspe, şeker pancarı olan, hububat kapsayan mamaları netlikle seçim etmeyin. Köpeğinizin vaziyete göre perhiz, özel sıhhat veya dinamik mamaları listedeki markaların mahsullerine göre seçebilirsiniz. Bir  de bu sayfanın altındaki yorumlara dikkat edin :

 

Sonuç olarak en iyi 10 mamayı alttaki gibi listelenmiştir. Kimileri Türkiye ’de yok kimileri ülkemizde satışta. Ülkemizde ki yerli yapım yapan işletmeler büyük olasılıkla araştırmaya katılmamıştır. Şayet yerli üreticiler ile alttakileri karşılaştıracak birileri olursa yoruma ilavelerse çok neşeleniriz.

En iyi 10 köpek maması

Orijen ACANA Eagle Pack Fromm Nature ’s Logic Stella & Chewy ’s Wysong Pinnacle Primal Hi-Tek Naturals

Lütfen sizde yorum olarak hangi köpek mamasını kullandığınızı veya hangisinin iyi olup olmadığını bilmek istiyorsanız ilave edin. Günlük 3 bini aşan ziyaretçilerimiz ve sitemizin uzmanları sizin için yanıtlasın.

 

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın