Havanese

Havanese, Bichon Frise ırkına eş kaliteler taşıyan bir köpek ırkıdır. Bazı bilgilere göre ise, bu ırk Acemi Poodle ve Maltese Terrier ırklarının çaprazlanması ile ortaya çıkmıştır.

Dişiler vasati 3-5 kilogram. erkekler 4-6 kilogram. aralığındadır. 25-30 cm. ’lik bir boy uzunluğuna sahiptir. Minik olmasına karşın eforlu bir köpek cinsidir. Bacak adaleleri çok eforlu olan bu cins çok atik ve süratli hareket edebilme özelliğine sahiptir. Kulakları orta boyda ve sarkık burun yapıları da koyu renkli ve büyüktür. Tüy yapısı bakımından uzun, sıkı ve dalgalı bir tüy yapısına sahiptir.

Bekçilik içgüdüsüne sahip olan bu ırkın köpekleri sevecen ve adamcıldır. Konut hayatına da uygun olan bu cins, çocuklarla iyi uyuşan bir yapıya sahiptir. Siyah, kahverengi, turuncu gibi değişik renklerde olabilmektedir.

Bakımı

Havanese ’in bakımında öncelikle dikkat edilmesi gereken tüyleridir. Tüylerin kısa kesilmesi bu ırk için bakımı basitleştirir. Bu ırkın gözlerinin kenarları ve kulak içlerine doğru çıkan tüylerinin kumpaslı olarak kesilmesi gerekmektedir. Bunun yanı gizeme tüyleri kesilmeyecekse, tüylerinin haftada en az 2 kere fırçalanması gerekmektedir. Haftada 1 yıkanmaları da iyi olacaktır.

Beslenmesi

Havanese ırkı yapısal olarak tez şişmanlayabilir. Bu sebeple beslemede bu gidişata dikkat edilerek miktarlı bir beslenme programı uygulanmalıdır. Bu ırka uygun köpek mamalarının yanında, et ve tavuk parçaları da bu ırkın beslenmesi için uygun olacaktır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın