Hint Bülbülü Bakımı

Hint Bülbülleri, hayat alanı olarak kapalı hasır yuvaları beğenir. Saklılık ve mahremiyeti beğenen bu kuş cinsinde, faize mevzusunda da yararlı neticeler elde edilir.

Hint Bülbülü

Hint Bülbüllerinde Çiftleşme Yarıyılı

Dişi Hint Bülbülü, hayat alanına alıştığı an, müddet kaybetmeden çiftleşerek faize yarıyılına girer. Çiftleşme, erkeğin ense tüylerini kabartmasıyla dişiyi etkilemesiyle başlar. Dişi kabul ederse çiftleşme reelleşir. Çiftleşmenin ardından dişi 5-6 gün sonra yumurtlar. Bu zaman vasati bir sayı olmakla birlikte, dişi ’nin özelliklerine göre değişebilmektedir. Yumurtlama zamanının geldiği, dişi ’nin hareketsizleşmesinden ve kabarmasından anlaşılabilir. Bu göstergeler genellikle genç dişilerde görülür. Daha erişkinlerde ise bütün olarak bir bulgu bulunmaz. Yumurtlama evvelinde kafes içerisinde mürekkep balığı kemiği bulunmalıdır. Bu kemik her zaman bulunmalıdır ancak çiftleşme sonrasında daha bir ehemmiyet talep eder. Hint Bülbülleri mürekkep balığı kemiği sayesinde kalsiyum lüzumlarını karşılar. Dişi Bülbül ’şan yumurtlama evvelinde kalsiyuma lüzumu aşırılaşacağı için bu kemiğe olan lüzum çoğalacaktır.

Hint Bülbülü yumurtaları genelde, genç kuşlarda 2-3, erişkinlerde ise 6-8 adettir. Bülbül büyüdükçe bu sayı çoğalır. Bazı vaziyetlerde yumurtaların içi boş olabilmektedir. Bu gidişatta dişi Bülbül, boşu boşuna yumurtanın üzerinde kuluçka uyuyacağı için zaman kaybı olabilir. Yumurtaların içinin boş ya da dolu olduğu, ışığa yakalanarak anlaşılabilir. Işığa yakalandığı zaman, yumurtadan ışık geçiyorsa, içi boştur.

Hint Bülbülü Bakımı

Yavru Hint Bülbülü Bakımı

Yavru Hint Bülbülleri, yumurtadan vasati olarak 2 hafta sonra çıkar. Hint Bülbülleri, yavrularına oldukça bağlıdır. Erkek Bülbül, kimi zaman dişi ’ye yavruların beslenmesinde dayanakçı olur. Yavrular doğduktan sonra, kafese fazla yanaşarak kuşları rahatsız etmemek gerekir. Bunun sebebi fazla alaka ve rahatsızlık neticesinde dişi Bülbül ’şan yuvayı terk edebilme olasılığıdır.

Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra, esas yiyecek kaynağı olarak yemler kullanılmalıdır. Yavru Hint Bülbülleri ’nin, 7 günün ardından gözleri açılır. 15 günün ardından tüylenmeye başlarlar. Üçüncü haftadan itibaren ise, yavrular yuvadan çıkmaya çalışır. Yuvadan çıkmaları vaziyetinde fazla rahatsızlık vermeden yavrular yuvaya geri alınmalıdır. 1 ayın ardından yavrular artık yavaş yavaş kendi kendilerine yeter hale gelerek yem yiyebilirler.

Takribî olarak 35 gün sonra erişkin Hint Bülbüllerinden anne ve baba Bülbül ayrı bir alana alınmaları, münazara ederek hasar görmelerini yasaklayacaktır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın