Hollanda Muhabbet Kuşu

Hollanda Muhabbet Kuşu

Hollanda Muhabbet Kuşları, isminden de anlaşılacağı gibi Hollanda etraflarında yetişmektedir. Klasik Muhabbet Kuşlarından görünüm olarak pek fazla farkları yoktur. Ancak azıcık daha büyüktürler. Boyları vasati 24 cm. uzunluktadır. Kendine has olan ve öbür Muhabbet Kuşlarından bir başka farkı ise, kafasının daha kocaman ve göğüs kısmının daha geniş olmasıdır.

Tüyleri çok canlıdır, ibik diye öğrenilen kısımdaki tüyleri daha yoğundur. 1-2 yaşındaki Hollanda Muhabbet Kuşları ’nın tüyleri gelişmeye başladıktan sonra, gözlerinin içinin olgunlaştığı ve içe doğru gömüldüğü, gagalarının ise üst kısımlarının tüylerle kaplandığı görülür.

Hollanda Muhabbet Kuşu‘nun gagasının üst kısmındaki sert kısım “cere” diye adlandırılır. Bu bölge mat renktedir. Toz pembeye çalan renkleri olanlar dişi, mavi ya da daha koyu olan renkte olanlar ise erkek olduğu analistler tarafından ortaya atılan bir tezdir. Tüylerinin sık olması etrafsal etmenlerden yana avantaj olsa da, ten hastalıkları bakımından klasik Muhabbet Kuşlarına göre daha fazla hastalık kapabilirler. Özellikle göz kenarları, gagaları ve tüyleri kaplı olduğu için, bu kısımlarda alerjik hastalıklar ortaya çıkabilir. Eğer Hollanda Muhabbet Kuşlarında iştahsızlık, fazla kaşıntı veya şişkinlik tesadüfülürse en yakın zamanda bir uzman baytara görünmesi gerekmektedir.

Hollanda Muhabbet Kuşları ’nın ülkemizdeki satış maliyetleri 75 tl. ile 150 tl. arasında değişmektedir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın