İran Kedisi Özellikleri

Yer:İran
Renkleri:Beyaz; gümüş rengi; altın sarısı; siyah; duman rengi; mavi; kızıl; krem; mavi-krem; vizon deseni
Bakım:Oldukça bakım gerektirir; her gün kumpaslı olarak taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği: En çok seçim edilen konut kedilerinden, zeki, arkadaş, sadık
Tüy Biçimi:Uzun
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik Vasati:9

Çocuklarla Uyuşma: 10

Hayvanlarla Uyuşma: 10

Hayvanlarla Uyuşma: 8

Sadakat: 8

Egzersiz Lüzumu Vasati:4

Oyunculuk: 6

Hareket Lüzumu: 2

Bakım Lüzumu Vasati:10

Taranma: 10

Genel Bakım: 10

Söyleme

İran Kedisi, pek çok Kedi cinsinden değişik olarak uzun tüylüdür, özellikle gerektiği gibi beslenmemesi ve kumpaslı tarama yapılmaması halinde tüylerini döker. Bu sebeple özel bir beslenme programı gerekir. Yazımızda bahsedeceğimiz beslenme biçimlerini uygularsanız, büyük miktarda tüy dökme meselesinin önüne geçebilir ve sıhhat problemleri tehlikesini en aza indirmiş olursunuz.

Öncelikle belirtmekte fayda vardır ki İran Kedileri ’nin beslenmesine günlük en az 10-15 dakika parçalamalıdır. İran Kedileri öteki Kedi ırklarına göre daha büyük mesullük ve dikkat ister. Bu sebeple sevimli arkadaşlarımızı büyük bir alaka ile sahiplenmek gerekir. Erişkin bir İran Kedisine genel olarak koli halindeki nitelikli kuru mamalar verilmelidir. Bu kuru mamalar Kedi ’nin lüzumu olan tüm gıdaları almasını sağlar. Bu mevzuda niteliğine güvenilen markaların kuru mamaları seçim edilmelidir. Ucuz, sarih olarak satılan ve market mamalarından uzak durulmalıdır. Yavru Kediler için ise, özel yavru Kedi mamaları uygun olacaktır.

İran Kedisi Nasıl Beslenir?

İran Kedinizin tüylerinin tamamen sıhhatli olabilmesi için ve ciddi sıhhat meseleleriyle karşılaşmaması için parasal olarak da bazı ayrıcalıklar vermeniz gerekebilir. Beslenmenin haricinde dikkat edilmesi gereken bir husus da Kedinizin günlük olarak göz bakımının yapılmasıdır. İran Kedileri ’nin gözlerinde akıntı alana gelebilir ve kumpaslı olarak bu akıntının arınılması gerekir. İran Kedilerine has olan bu vaziyeti tamamen önlemek ihtimalsizdir ancak arınarak geçirilebilir.

İran Kedileri, insanlarla beraber yaşamayı hoşlanan, durgun, sevecen ve cana yakın hayvanlardır. Konut yaşamını özümseyen ve sahibine duygusal anlamda çok bağlı olan Kedi ırklarındandır. Özellikle 1 yaşına kadar kesintisiz olarak alaka bekler.

İran Kedileri, sahibine ve insanlara karşı oldukça düşkündür. Güçlü zekâsıyla tanınır ve seçim sırasında çoğu zaman birinci sırada yer alır. İran kedilerinin çok güzel bir dış görünümü vardır.

İran kedilerinin burnu basık, suratı geniş ve yuvarlak, gözleri kocaman ve şişkin yapıdadır. Dört ayağı birden kalın, adaleli ve kısadır. Tüyleri uzun ve sık, kuyrukları kısadır.

İran kedilerinin tüyleri oldukça uzun olduğu için tüy bakımıfırçalama ve tarama kumpaslı bir biçimde yapılmalıdır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın