İstanbullu

İstanbullu güvercinlerin dünya üzerinde öğrenilen adı “Damascus“tur. Bu ad Suriye ’nin başşehri Şam ’ın Arapça adıdır. Ülkemizde Şanlıurfa ve etrafında yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan İstanbullu güvercinlerin, kendilerine has renkleri ve görünüşleri vardır ve ilk bakışta öteki güvercinlerden ayırt edilebilmektedirler.

İstanbullu güvercinler araştırıldığında orijin olarak çok daha öncekilere katlandıkları görülmektedir. Ayrıca bu ırk saflığını da büyük miktarda gözeterek günümüze kadar jenerasyonunu devam ettirebilmiştir. Bu bakımdan dünya üzerindeki nadide güvercin ırklarındandır. Daha Önceki Mısır papirüslerine baktığımızda bu güvercinlere ait figürler görülebilmektedir. Bunun yanında bazı papirülerde fayda yaradanı ile yan yana görülen İstanbullu güvercinler bu bakımdan oldukça bedelli bir güvercin ırkıdır.

Temel Özellikler

İstanbullu güvercinlerin uçuş özelliklerine bakıldığında, gerdanlı ırklar ile eşlik gösterdikleri görülmektedir. Havada oldukça hoş görülmektedirler. Gözlerinin şekliyle de dikkat sürükleyen bu kuşlar; büyük, kibar ve hoş gözlere sahiptirler. Gagaları siyah, kalın ve kısadır. Aynı biçimde ayak tırnakları da siyah renktedir. Ayakları kırmızı renkte ve paçasızdır.

İstanbullu güvercinlerin bedenleri emin bir renk standardında değildir. Ama genelde mavi renk tonlarına sahiptirler. Genellikle şeritlidirler ve bu şeritler koyu siyah renklerde ve kanatlarının üzerlerinde iki gizeme olarak bulunmaktadır.

Bağdadi ve Şafra

Bu güvercinler bazen Bağdadi ırkı ile kırılarak “Şafra” ırkı elde edilmektedir. Şafra ırkında renk tonları daha fazla olabilmektedir. Ayrıca şafralarda beden daha kocaman ve ayaklar daha uzun olmaktadır. Bu özellikleri ile ilk bakışta İstanbullu ile Şafra arasındaki fark anlaşılabilmektedir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın