Kanarya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanarya alırken alttaki özellikler, kuşta noksansız olarak bulunmalıdır:

1- Kanarya sıhhatli olmalıdır.

2- Ötücü olmalı ve ötüşü hoş olmalıdır.

3- Görünüm olarak canlı ve renkli olmalıdır.

4- İmale uygun olmalıdır.

Bu maddelerin bir ya da birkaçının yetersiz olması, bir Kanarya ’nın sıhhatsiz olduğunun göstergesi olabilmektedir. Sıhhatli Kanarya ile sıhhatsiz Kanarya arasındaki fark basitçe anlaşılabilir. Sıhhatli bir Kanarya serinkanlı olmaz. Yerinde pek durmaz, devamlı olarak hareket halindedir. Yeme içmesinde problem yoktur, ötücüdür. Bu gibi göstergeler, Kanarya almadan evvel hakimiyet edilmesi gereken etkenlerden birkaçıdır.

Bunun dışında, Kanarya alırken, tüylerini de hakimiyet etmek gerekir. Kanatlarının alt kısmı ve teni aynı renkte olmalı, karın tüylerinin arası sarımtırak olmalıdır.

Kanarya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıhhatsiz Bir Kanarya Nasıl Anlaşılır?

Hasta bir Kanarya, serinkanlı ve hareketsiz olarak kafeste durur. Çevresine karşı duyarsız ve gönülsüzdür. Yem yemez ve karnında bulunan tüylerin altı koyudur. Buna eş bulgular gösteren Kanaryalar alınmamalıdır.

Kanarya alırken dikkat edilmesi gereken bir başka özellik ise Kanarya ’nın yaşıdır. Kanaryaları yavruyken almak, evcilleştirmek için daha basit olacağından, Kanarya ’nın ayaklarını hakimiyet ederek yaşını bilin. Genç Kanaryaların ayakları pürüzsüz ve incedir. Ayakları mat, kabuklu ve pürüzlü olan Kanaryalar ise yaşlıdır. Kanaryaların yaşı ilerledikçe ayakları kalınlaşır, kaba bir görüntüye bürünür. Bunun yanında arka ayaklarının da uzadığı görülür.

Kanarya ’nın sıhhatli olması dikkat edilecek en ehemmiyetli unsurdur. Ötücü bir Kanarya ’yı genç yaşta almak ise, Kanarya ’yı eğitmek için daha uygun olacaktır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın