Kanarya Bakımı

Kanaryalar için ideal hayat alanı geniş kafeslerdir. Kafes ebadının vasati 80×50 ebatlarında olması yeterli olacaktır. Kafesin içerisinde ağaç dalları, çim gibi aksesuarların bulunması Kanarya ’yı tabiatına daha yakın sezdireceği için daha mutlu olmasını sağlar.

Kafesin bulunduğu konum; akımdan ve güneş ışığından uzak, soğukkanlı bir yer olmalıdır. Bununla birlikte, kafesin yerini kesintisiz olarak değiştirmemek gerekir.

Kafesin içerisinde bulunması gereken esas malzemeler suluk, yem kabı ve gaga taşıdır.

Suluk ve yem kabıyla birlikte kafesin genel pakliği Kanaryaların sıhhati için büyük ehemmiyet taşır. Birkaç günde bir olmak üzere suluk ve yem kabı ılık suyla yıkanmalı, kafes tabanında yer alan kağıt günlük olarak değiştirilmelidir. Yem artıkları bozulmalara ve makûs kokulara neden olabileceği için yeniden günlük olarak kafesten bir araya gelmelidir. 10 günde bir kafesin telleri ve kafesin içerisinde bulunan aksesuarlar yıkanmalıdır. Ayda bir olmak üzere ise, kafesin komple pakliği ılık su ve muhtelif paklik mahsulleriyle yapılmalıdır.

Beslenme

Kanaryalar çok muhtelif yemle beslenebilir. Bunlar arasında, içinde özel karışımlar bulunan kutu yemler olabileceği gibi, sebze ve meyveler de yer alır.

Kutu yemler, kuru yiyecekler, sebzeler, yeşillikler, meyveler: Marul, brokoli, elma, kivi, mandalina, patates pişmiş olarak, kavun, kenevir, yulaf, haşhaş, darı, turp, darı, şalgam, turp, maydanoz yalnızca sap kısmı, keten…

Faize

Kanaryalar Mart-Nisan ayları arasında faize yarıyılına girer. Bu yarıyılda erkek Kanarya, dişiden daha evvel çiftleşme yarıyılına girerek hazır hale kazanç. Daha çok bu vaziyeti ötüşünden ve banalden değişik tavır içerisine girmesinden kavramak olasıdır.

Dişinin de hazır olması halinde çiftleşme hakikatleşir ve 1 hafta içinde dişi Kanarya yumurtalarına vazgeçer. Çiftleşmeden sonra dişinin beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Yeşilliklerle ve yumurtayla beslenmesi takviye edilmelidir. Yumurta, kabuğuyla birlikte dişiye verilmelidir. Zira yumurta kabuğu, dişinin kendi yumurtaları için lüzumlu olan kireci almasını sağlar.

Yumurtalar vazgeçilmeden evvel dişinin yuva yapması için ona destek etmek de gerekir. Özel yuvalıklar veya keçi kılı ile kendir lifi gibi yuva yapmaya destekçi malzemeler kafesin içerisine vazgeçilmelidir.

Yumurtaların toplam rakamı 3 ile 7 arasında değişir. Yumurtalar vazgeçildikten sonra, şayet içi boş değilse, yavrular 15 gün içinde yumurtadan çıkar. Yavruların beslenmesini anneleri sağlar. Bu yarıyıl içerisinde banal yemlerine takviye olarak yumurta, ekmek, marul, elma gibi yiyecekler verilmelidir. 1 ayın ardından anne Kanarya, yavrularını özgür bırakır. Yavrular 1 ayın sonunda kendi kendilerine yeter hale kazanç.

Ek Bilgiler

Kanaryaların pak hava alabilmesi için ilkbahar ve yaz aylarında kafesle birlikte balkonda durmalarında hiçbir mahzur yoktur. Ancak özellikle yaz aylarında güneş ışığı yakıcı olabileceği için, doğrudan güneşe maruz vazgeçilmemeleri gerekir. Varsa kafesleri gölge bir yere koyulmalıdır.

Kanaryalar çoğu kuşun aksine banyo yapmaktan çok sever. Bu gereksinimlerini ılık su dolu bir sprey dayanağıyla karşılamak olasıdır. Veya içerisinde 2-3 cm. derinliğinde su bulunan bir kabı kafese koyabilirsiniz. Bir vakit sonra Kanaryanız kabın içerisine girerek banyosunu yapacaktır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın