Karakan

Karakan Güvercini ’nin özelliği öteki güvercinlere oranla boylarının azıcık daha kısa olmasıdır. Kuyrukları yelpaze biçiminde ve gümüş renktedir. Gözleri oldukça ufak ve ayak tırnakları kapkaradır.

Karakan

Bu güvercin cinsi dünyada Fantail olarak geçmektedir. Gümüş kuyrukluların reeli Suriye ’ye sabretmektedir ve Suriye ’de bu güvercine Karakand ismi verilmektedir. Ülkemizde ise Karakan veya Gümüşkuyruk ismiyle öğrenilmektedir. Ülkemizde mahallî bölgelere göre kuşun adı farklılık gösterebilir. Anadolu ’da gez ya da kırk kuyruk ismi de kullanılır.

Orijini

Gümüş kuyruk isminin verilmesi kuyruk kısmının tamamının gümüş renginde olmasından dolayıdır. Çoğu zaman siyah renkte olmakla beraber Güvercinin rengi ne olursa olsun kuyruk kısmı her zaman gümüş rengindedir ve bu netlikle değişmez. Bu kuş cinsinin ülkemizde bu denli yangınlaşması Suriye ’nin daha evvelleri Osmanlı imparatorluğu ’nun kontrolü içinde olmasıdır. Bu sebeple Suriye topraklarında yaşayan bu kuş cinsi ülkemizin muhtelif yerlerinde de yaygınlaşmaya başlamıştır.

Suriye ’de, daha doğrusu tam Arap ülkelerinin güvercinlerinin büyük bir kısmı ülkemizde de yetiştirilmektedir. Bunun sebebi Osmanlı imparatorluğunun Arap ülkeleri topraklarının elinde bulundurması ve ilişkilerinin çok yoğun olmasından kaynaklanmaktadır.

Yaşam Alanı

Karakan güvercinleri ülkemizde genelde Güneydoğu Anadolu bölgemizde yetiştirilmektedir. Zira bu kuş cinsinin yetişmesinin en uygun olduğu abuhavalar genellikle bu bölgelerde görülmektedir. Öteki bölgelerimizde bu kuş cinsi yetiştiriciliğine pek tesadüfülmez. Karakan cinsi kuşları muhtelif renklerde olabilmektedir. Bu renkler arasında en yaygın olarak; siyah, sarı, kırmızı, alaca bulunmaktadır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın