Karayak (Snowshoe) Özellikleri

Yer:A.B.D
Renkleri:Mavi noktalı; ayı balığı noktalı
Bakım:Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç defa taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği: Kaprisli, davetlilere sevgi gösteren, canlı
Tüy Biçimi:Kısa
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik Vasati:5.5

Çocuklarla Uyuşma: 5

Hayvanlarla Uyuşma: 5

Hayvanlarla Uyuşma: 6

Sadakat: 6

Egzersiz Gereksinimi Vasati:6.5

Oyunculuk: 7

Hareket Gereksinimi: 6

Bakım Gereksinimi Vasati:6

Taranma: 5

Genel Bakım: 7

Söyleme

Karayak‘ın bedeninin değişik renklerde olmasına rağmen ayakları beyazdır, ismini de buradan alır. İlk defa Amerika Birleşik Devletlerinde üretilmiştir. Siyam kedisi ve Birman kedisinin çiftleştirilmesiyle ortaya çıkan bir türdür.

Tutum Özellikleri

Karayak ’ın hareketli, zinde, sadık ve geçimli bir yapısı vardır. Çocuklarla hatta köpeklerle dahi iyi uyuşur. Melodik bir ses tonu vardır. Yumuşak bir ses tonuyla sahibine sevgisini anlatır. İyi bir avcıdır. Aynı zamanda iyi bir oyuncudur. İnsanlarla müddet geçirmeyi çok beğenir.

Genel Görünüm

Karayak Snowshoe; geniş, yuvarlak ve eforlu bir kafa yapısına sahiptir. Ağız yapısı ufaktır. Çene yapısı ise eforludur. Geniş yapılı bir kulağı vardır. Kulaklarının üst kısımları sivridir. Vasati ağırlığı 2-5,5 kilo arasındadır. Yuvarlak, parlak ve mavi gözleri bulunur. Gövdesi kıvrak ve kibardır. Siyam kedilerinden daha büyük bir gövdesi vardır. Patileri orta boyda ve ovaldir.

Tüyleri dolgun ve kısadır. İpeksi bir tüy yapısı bulunur. Az derecede tüy döker. Tüy bakımı yoğun olarak gerekmez, ama tüyleri ne kadar fırçalanırsa o kadar parlak ve yumuşak olur. Eldiven biçimindeki fırçalar bu ırk için uygun fırçalardır. Tüyleri değişik renklerde olabilir ancak göz rengi değişmez. Tüm Karayakların göz rengi mavidir.

Karayak ’ın öğrenilen çeşitleri; Seal Point ve Blue Point‘tir. Yavrular beyaz renkte doğar, yaşla birlikte orjinal renklerini alır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın