Kaz Türleri, Akılsız (?) Zannedilen Kazlar ve Kaz Yapısı

Yırtıcı kuşlar arasında yer alan manevra ustası atmaca kuşları, sahip oldukları kısa ancak geniş kanatları, kanatlara oranla daha uzun kuyrukları ve bacak yapılarıyla avlarına yetişebilmek için kısa müddette çok yüksek süratlere erişebilirler. Bu özellikleri onların sık ağaçlıklar arasında dahi süratini düşürmeden avlarına yetişebilmelerine olanak sağlar. Ancak onları diğer yırtıcı kuşlardan ayıran en büyük özellikleri evcilleştirilerek avlanmada kullanılıyor oluşları. Bu yazımızda tabiatın şahane yırtıcılarından biri olan atmaca kuşlarını, natürel yaşamı içinde beslenmesi, yemleri ve çiftleşmelerini mevzu edindik.

Atmaca kuşları atmacagiller familyası içinde çakır kuşu olarak da adlandırılan atmacalar alt familyasına üye yırtıcılardır. Hayat alanına ve avlanma şekline has yaratılmış beden yapılarındaki değişiklik; onları, kartal ve şahin gibi uzun kanatlı kuşlardan basitçe ayırır. Atmaca kuşları daha kısa ve geniş kanat yapıları, kanatlara oranla çok daha uzun kuyruk yapıları ve uzun bacaklarıyla kısa mesafelerde yüksek süratlere erişebilmekte ve bu sürati önüne çıkan tüm manilerde yüksek manevra becerisiyle gözetebilmektedir. Ancak bu marifetleri onların kartallar ya da şahinler kadar yüksekte ve uzun müddet kanat çırpmadan uçabilmesinin de önüne geçer. Kısa ve geniş kanatlarını diğer yırtıcı kuşlara oranla çok daha sık çırpmak zorundadırlar.

Ormanların Yırtıcı Kuşu Atmaca Nasıl Beslenir?

Atmaca kuşlarının tüm cinsleri diğer yırtıcı kuşlardan değişik olarak ormanları hayat alanı edinmiştir. Ormandaki büyük ağaçlara yaptıkları yuvaları, onların tehlikesiz korunaklarını oluşturur. Gündüz yırtıcıları olarak öğrenilen atmacalar gündüz avlanan kuşlardandır. Atmacalar üzerinde yapılan araştırmalar onların siyah beyaz gördüklerini ispatlamıştır.

Beslenmelerinin büyük kısmını, hayat alanı içinde yer alan minik kuşlar oluşturur. Kimi bölgelerde kertenkele, fare, kurbağa ve çekige gibi minik canlılarla da beslendiği görülse de cetmece kuşlarının beslenmesi esas olarak kendinden minik orman kuşlarını direnir.

Avlarına ok gibi fırlayarak yaptıkları manevraların sonunda, sarı renkteki eforlu pençeleriyle onları yakalar. Hayat alanlarını ormanların oluşturduğunu dile getirdiğimiz atmacalar aynı zamanda muhacir minik yırtıcı kuşlardır. Göç etme sebeplerini daha fazla gıdaya dinlenen lüzum oluşturur. Böylece çok daha geniş bir alanda çok daha fazla gıdaya erişmeleri ve hayatlarını devam ettirebilmelerini sağlarlar.

Atmaca Kuşlarında Çiftleşme ve Faize

Atmaca kuşlarının ağırlıkları 200-300 gram arasındadır. Dişi ve erkek atmacalar arasında gözle görünür bir büyüklük farkı bulunur. Dişi atmacalar erkek atmacalara göre daha büyük bir bedene sahiptir. Büyük ağaçlara yaptıkları içi yumuşak bir dokuyla örtülü olan yuva içinde dişi atmaca üzeri kahverengi kirlere sahip yumurtalar vazgeçer. Yumurtlama ve kuluçkaya uyuma yarıyılları Mayıs – Haziran aylarına rastlar. Bu yarıyılda yumurtlayan dişi atmaca kuşları, yumurtalar üzerinde dört – beş hafta kuluçkaya uyur. Dişi atmacaların yumurtadan çıkan yavrularının tüylenmeleri ise takribî beş ya da altı hafta sürer.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın