Kedi Aşı Takvimi Haftalık ve Aylık

Kediler de en az bizim kadar dış dünyadaki virüs ve bakterilerin tehdidi altında. Bu virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıklarla çaba etkenin en basit ve tesirli yolu ise gözetici sıhhat ihtiyatlarını almakla başlıyor. Çünkü kimi virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıklar ölümcül neticeler doğurabilir. Bu sebeple kedinizin riskli hastalıklara tutulmasının önüne geçebilmenin ilk ve en doğru yolu aşılardır. Kedi aşı takvimi bütün de gereksinim dinleyeceğiniz genel aşıların ve aşılanma zamanlarının takibinin yapılmasında sizlere basitlik sağlayabilir.

Kedinizi Aşıya Götürmeden Evvel Bunları Gözden Geçirin

Kedinizin aşılanması onun pek çok riskli hastalığa karşı korunmasını sağlayacaktır. Ancak aşının gereken tesiri gösterebilmesi için kedinizin gereken sıhhat koşullarını taşıyor olması gerekiyor. Aşı yapılmaması gereken kedilerin aşılanması onların sıhhatini gözetmek bir kenara sıhhatlerinin riske atılmasına ya da aşının istenen ve beklenen tesiri yaratmamasına da neden olabilir.

Öncelikle hamile kedilerin aşılanmaması gerekiyor. Şayet kediniz henüz ufak bir yavrusya ve hali hazırda annesini emiyorsa yeniden aşılanmamalıdır. İshal, üşütme gibi bulgular içinde olan kedilerin de aşılanması yanlış bir uygulama olacaktır. Zira aşının beklenen tesiri göstermemesine neden olur.

Kedinizin yavruluktan erişkinliğe kadar kesinlikle takibinin yapılması gereken aşıları var. Bu aşılar kedinizin çok daha eforlu bir bağışıklık sistemine sahip olmasını sağlarken aynı zamanda bu eforlu bağışıklık sistemiyle kendini hastalıklara karşı çok daha hazır sezecektir.

 Yavru Kedilerde Aşı Takvimi

Genel olarak sınıflandırdığımızda 1 yaşın altındaki kedilerin yavru olarak nitelendirilmesi doğru olacaktır. Bu sebeple kedilerin yavruluk ve erişkinlik yarıyılları için uygulanan aşılar da değişiklik gösterir.

Kedilerde 6-8 Hafta Arasında Yapılacak Olan Aşılar:

Bu yarıyılda yapılacak olan aşıların öncelikli olarak iç ve dış asalak uygulaması olduğunu belirtmemiz gerekiyor. İç ve Dış Asalak uygulaması 3 ayda bir yinelenmesi gereken bir aşı.

Kedilerde 8-10 Hafta Arasında Yapılacak Olan Aşılar:

Bu yarıyılda kedinizin kesinlikle bir genel Hakimiyetinin yapılması ve bununla beraber Karma Aşının yapılması gerekiyor.

Kedilerde 9-11 Hafta Arasında Yapılacak Olan Aşılar:

9-11 haftalık olan kedinizin genel sıhhat hakimiyetinin yanı gizeme Leukemia Aşısı kesinlikle yapılmalıdır. Ancak bu aşının yapılabilmesi için leukemia testi yapılarak kedinizin hastalığa sahip olup olmadığına bakılır.

Kediniz 10-12 Haftalık Olmuşsa:

Yeniden Genel Hakimiyetinin ardından Karma Aşısının tekerrürü yapılır.

Kedilerde 11-13 Hafta Arasında Yapılacak Aşı:

11 ve 13. Hafta aralığında kesinlikle bir genel hakimiyet ve Leukemia aşısının tekerrürü yapılmalıdır.

Kedim 12-14 Haftalık Oldu:

Üç aydan büyük olan kedinizin artık her sene yinelenmesi gereken ehemmiyetli aşısını kesinlikle yaptırmalısınız. Kuduz Aşısı 3 aydan büyük kedilerin kesinlikle yaptırılması gereken aşılarından ve bu aşı 1 yaşından sonra her sene yinelenmeli.

Erişkin Kedilerde Aşı Takvimi

Erişkinliğe erişen kedilerin aşıları yavru kedilere oranla çok daha seyrek ve takibinin basitlikle yapıldığı aşılardır. Her sene yapılan bu aşılar 3 grupta bir araya gelebilir. İlki karma aşılar Ölümcül birkaç riskli virüs ve bakterinin neden olduğu hastalıklara karşı yapılır. İkincisi Luekemia Aşısı ve Üçüncüsü ise Kuduz Aşısıdır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın