Kedi Beslemek Sağlığa Zararlı mı?

Konutunde kedi beslemeyenlerin ön yargılarından birini oluşturan sıhhat evhamları, neredeyse birer kent efsanesi. Daha Öncekinden bugüne kadar gelebilen bu yanlış hipotezlerin belki de en öğrenileni kedilerin tüylerinin yutulması neticeyi bedende oluşabilecek kistler, hele konutta bir hamile ya da ufak bir yumurcak varsa, sadece kediler değil, tüm evciller bir anlamda tehdit altındalar. Bu yazımızda kedi beslemek sıhhate hasarlı mı, sualine yanıt arayarak insanoğlunun belki de en yakın evcil arkadaşı olan kedilerin yaşamımıza hangi renkleri kattığına yer vermek istedik.

Kedi Tüyü Yutarsam N ’olur?

Kedi sahiplenmek ya da almak isteyen ailelerin, kedilerin sıhhate hasarları mevzusundaki ilk ve belki de tek evhamlarını kedi tüylerinin hasarlı olup olmadığı kazanç. Öncelikle bu suale yanıt vererek başlamakta bereket var. Kedi tüyü hasarlıdır. Ancak her kedinin tüyü değil. Gerçeğinde kedilerin tüylerinin insanlara doğrudan verebileceği hasarların yanında taşıdıkları asalakların verebileceği sıhhat hasarları çok daha yüksektir. Zira kedinizin lüzumlu hakimiyetleri ve bakımı yapılmamış, konutun dışına istediği gibi çıkabiliyor, onun nasıl beslendiğine önem vermiyor, ham et yemesine izin veriyorsanız vaziyet sandığınızdan da korkunç neticeler doğurabilir. Hatta kedinin fare avlamasının neticeyi olarak bulaşabilecek pek çok hastalığa karşı da hazırlıklı olmalısınz. Zira kedinin dışarıdan alacağı asalaklar dışkı yoluyla atılırken tüylere bulaşacak ve tüylere temas eden konut uysallarına da basitçe bulaşabilecektir.  Toksoplazma asalağı olarak adlandırılan bu asalağı taşıyan kedilerin tüyleri hem insan hemde aynı etrafı paylaşan öteki evciller için de hasarlıdır.

Fare ile beslenen kedinin fareden kendine bulaştırdığı toksoplazma asalağı, kedinin bedeninde takribî olarak 15 gün içini artar ve kedi bu asalağı dışkılama yoluyla atar. Asalağı kapan bir kedinin bu asalaktan dışkılama yoluyla kurtulması neredeyse 20 günü bulur. Bu sebeple asalağı kapan bir kedinin asalaktan kurtulması için geçirdiği bu 20 günlük müddet, insan sıhhati açısından son derece tehlike taşır.

Tüylerdeki Asalaklar Kedilere Has Değil

Ancak burada öğrenilmesi gereken ehemmiyetli bir mevzu, kedilerin tüyleri yoluyla insanlara bulaşan bu asalakların sadece kedilerde görülen bir vaziyet olmaması. Evcil hayvanların ve yevmiye olarak harcadığımız taze meyve ve sebzelerin de aynı asalakları taşıyor olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Kedilerin Bulaştırabileceği Asalaklardan Nhakikat Korunabilirim?

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi kedilerin tüylerinden bulaşan asalaklardan kurtulmak için kedi beslemenin mesullüklerini yerine getirmek gerekiyor. Kumpaslı olarak aşılarının yapılması, sıhhat hakimiyetlerinin aksatılmadan yapılması ve kedinizin beslenmesini ve yevmiye yaşantısını takip ediyor olmak yeterlidir.

Bulaşıcı asalak kaynaklarına temas etmeyen kedilerin insan sıhhatini tehdit etmek bir tarafa, özellikle çocukların evcil besleyerek mesullük sahibi olmalarını, onlarla eğlenmeleri ve tabiatın bir parçasıyla beraber gelişmelerini sağlıyor oluşları çok ehemmiyetlidir.

Lüzumlu Sıhhat Tedbirleri Alınırsa Kedinizin Sıhhate Hasarı Olmaz

Lüzumlu sıhhat ehemmiyetleri ve kumpaslı hakimiyetleri yapılan kedilerin insan sıhhatine hasarı bulunmaz. Asalak taşımayan tüylerin de yeniden sıhhat açısından bir hasarı yoktur. Bu sebeple evcil beslemeyi ve konutunuzda bir kediyle yaşamayı düşünüyorsanız, bununla alakalı yapacağınız kısa bir araştırmadan sonra alınması gereken tedbirlerin ve sıhhat hakimiyetlerinin yapıldıktan sonra, konutunuza keyif katacak bu sevimli canlıları elbette besleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın