Kediler İçin İlaçlar (Pire Damlası, Parazit Hapı, Aşı)

Kediler için ilaçlar genel olarak gözetici ve rehabilitasyon edici olmak üzere iki gruba parçalayabilir. Bu sınıflamadan yola çıkarak kediler için kullanılan ilaçlar; antiparazitler, asalak ilaçları kene, bit, pire, kıl kurdu gibi antibiyotikler, vitaminler ve ateş düşürücülerdir.

Kedinizde olaşabilecek olan bakteriyel enfeksiyonların rehabilitasyonunda antibiyotikler; iç ve dış asalaklardan korunmada ve rehabilitasyonunda asalak ilaçları, pire damlası, kedilerde olduğu kadar hemen tüm evcillerde kullanılan ilaçlar arasında. Bunun yanında gözetici ve bünyeyi destekleyici aşılar ve vitaminleri de unutmamak gerekiyor.

Ancak kediler için ilaçlar, kullanımı sonunda ciddi yan tesirlere neden olabileceğini unutmamak ve kesinlikle bir baytar doktor hakimiyetinde uygulanmalı.

Şuursuz İlaç Kullanımı

Kediler için ilaçların kullanımının zorunlu olup olmadığı kesinlikle bir baytar doktor tarafından kararlaştırılması gereken bir mevzudur. Ancak büyük çoğunluğumuz tıpkı kendi sıhhatimizi gözetmek için yaptığımız yanlış ilaç kullanımı alışkanlıklarımızı kedilerimizde de uygulamaya devam ediyoruz. Şuursuzca ve değişik evcil sahipleri tarafından öneri edilen ilaçların kullanılması, geri dönüşü olmayan neticelere neden olabilir. Bu sebeple kedilerde ilaç kullanımında kesinlikle bir baytar doktorun rehabilitasyonunu ve tekliflerini uygulamak kedimizin sıhhatini riske atmamak için zorunlu.

Çoğunlukla yapılan yanlışların başında viral hastalıklarda hiçbir işe yaramayan antibiyotiklerin kullanımı geliyor. Afaki antibiyotik kullanımı bağışıklık sisteminin baskılanmasını ve hastalığa neden olan mikroornanizmaların mukavemet kazanmalarını sağladığı için, ilerleyen hastalık vaziyetinde kullanılması gereken değişik ilaçlar da tesirsiz kalabilmektedir.

Kedilerde ilaç kullanımında uygulanacak en iyi usul, baytar doktorun teşhisinin ardından yapılacak olan rehabilitasyonun doğru ve aktif bir biçimde uygulanmasıyla muhtemel. Kedinizin ateşini düşürmek için kullandığınız aspirinin dahi mide kanaması gibi çok ciddi gidişatlar oluşabileceğini nutmayın.

İlaçlar, enjeksiyon usulü, akışkanlar ve hap olarak adlandırdığımız tablet formatlarında hasta kedilere uygulanabilmektedir.

İlaçları Kedime Nasıl Verebilirim?

Pek çok baytar doktor kediler için kullanılan ilaçları enjeksiyon usulüyle uygulamak ister. Zira bu hem basit hem de daha az uğraş veren bir operasyondur. Bunun yanıda enjekte edlen ilaçların akışkan ve kapsül formundaki ilaçlara oranla, kedinizin bünyesinde çok daha acele tesir ettiği öğrenilen bir hakikattir. Ancak her ilaç enjesiyon formatında üretilmemektedir. Akışkan ilaçlar enjekte edilebilen ilaçlardan sonra en basit kullanılabilenler arasında geliyor. Zira bir kediye akışkan bir ilacı içirebilmek, aynı kediye bir kapsül yutturmaktan çok daha basit gelebilir.

En Güç Kullanılan İlaçlar Asalak Hapları

Kedinizin kullandığı ilaçların enjekte edilebilir ya da akışkan formatında olması ilaç rehabilitasyonunun çok daha basit asıllaşmasını sağlayabilir. Ancak bu rehabilitasyonda hap ya da kapsül kullanılması mevzubahisiyse bu rehabilitasyonu uygularken azıcık daha dikkat ve sabır gerekebilir. Zira kedilerin büyük bir çoğunluğu bu hapları yutmamak için dayanacaktır.

Hapların ve tablet ilaçların kullanılması için pratik usuller işinizi basitleştirebilir. Kedinin yemeğinin içine saklıca konan ilaçların yutturulması doğurdan ilaç vermekten daha basit bir usuldür.

Haricen kullanılan damlalar için de baytar doktorun öneri ettiği uygulama usulü özümsenmeli, göz damlası, kulak damlası, pire damlası gibi ilaçların kullanımında dikkatli olunmalıdır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın