Kediler Ne Yemez: Kediler İçin Zararlı Besinler

Kediler için hasarlı gıdalar; çikolata, süt, sakız ve şekerlemeler, artık yemekler, ham yumurta, kılçıklı balık, tavuk veya etin pişmiş de olsa kemiğinin ufalaması gerekiyor. Ayrıntılar alttaki yazımızda. 

Untitled 1

Minik kedi yavrularının en hoşlandığı gıdanın ne olduğunu büyük ufak kime sorsanız, size süt yanıtını verecektir. Hemen her alanda olduğu gibi, özellikle kedilerin sıhhatini doğrudan etkileyen beslenme mevzusunda da doğru bildiğimiz pek çok yanlış var ve süt bunlardan sadece biri. Konutunuzda bir kedi beslemeyi düşünüyorsanız öncelikle kediler ne yemez, kediler için hasarlı gıdalar nelerdir mevzusunda sizlere bilgi ve deneyimlerimizi aktarmak istedik.

Evcillerin en popüler grubunda ilk sıralarda yer alan kediler, beraber paylaştığınız hayata alanında kendine bereketli ve faydasız ve hatta hasarlı pek çok yiyecekle bir aradalar. Bu gıdalar onların sadece yanlış beslenme sebebiyle çoğalan kilolara sahip olmalarıyla hudutlu kalmıyor. Kimi zaman ölümcül sıhhat meselelerine de neden olabiliyor.

Kediler İçin Hasarlı Gıdalar:

İlk Sırada Süt Var

Yavru kedilerin sindirim sistemleri bütün olarak büyümediği için süt onların sindirim sistemlerini çok seri etkileyebiliyor. Bunun neticesinde fazla ishal ve su kaybı gibi sıhhat meseleleriyle baş etmek oldukça efor. Yavru kediler kadar sıhhatini de negatif güzergahta etkileyen sütün ham biçimde harcanması brucella gibi hastalıklara neden olabilir. Brucella kediler için hasarlı ve ölümcül olabilir.

Bu sebeple kedilerin beslenmesinde doğru bildiğimiz en büyük yanlışlardan ilki süttür ve netlikle süt verilmemelidir.

Çikolata Vermeyin

Kedinizi kendiniz gibi şımartmak için ufak da olsa birkaç parça çikolata vermenin ne hasarı var demeyin. Zira çikolatada bulunan süt, şeker ve kakao onların sindirim sistemlerinde kalıcı zararlara neden olabilir. Başta kalp, asap ve sindirim sistemlerine doğrudan tesirleri olan çikolata, kapsadığı toksik maddelerle sıhhati tehdit eden gıdalardan biri.

Ham Yumurtadaki Risk

Ham yumurta kapsadığı salmonella bakterisi sebebiyle kedilerin uzak yakalanması gereken gıdalardan. Bakterinin ölümcül olduğunu belirtmemizde fayda var. Kedinizin alerjik bir bünyesi varsa, ham yumurta genel alerjen sınıfında yer alıyor. Bakteri taşımayan ham yumurtalar alerji problemlerine neden olabilir.

Kediler Köpekler Gibi Kemik Yemezler

Kedinize pişmiş de olsa kemik verilmemesi gerekir. Köpeklere oranla çok daha alıngan bir sindirim sistemine sahip olan kedilerin, ağız, damak, yutak ve yemek borusunda zararlara neden olabilecek etmenlerin başında kemik kırıntıları ve balık kılçıkları geliyor. Kemikler yutuluncaya kadar çok muhtelif zararlar vermelerinin yanında kedilerin barsaklarının da kemikleri hazmedebilmesi oldukça güçtür. Pek çok barsak tıkanıklığının esas sebeplerinden biri de ham yada pişmiş kemiklerdir.

Sakız ve Şekerlemelere Dikkat Edin

Kedilerin uzak durması gereken maddelerden olan şekere dikkat edilmeli. Günümüzde piyasada bulunan pek çok şekerleme grubunda kullanılan suni şekerlerdeki etmen maddeler kedinizin karaciğerinde geri dönüşü olmayan meselelere neden olabilir. İnsülin seviyesinin yükselmesine neden olan suni şekerler tüm kediler için büyük bir risk oluşturuyor.

Artık Yemekler Vermeyin

Kedilerin konutta çoğalan yemeklerle beslenmesi de doğru bir beslenme biçimi değil. Artık yemeklerde bulunan pek çok toksik madde onların sıhhatini negatif etkileyecek ve yediği yemekler kediler için hasarlı olacaktır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın