Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri

Konutunuzda baktığınız kedinin soluğu makûs kokuyorsa bazı sıhhat problemlerine dikkat etmek gerekir. Kedilerde az bir ağız kokusu koku varsa çok kaygılanmaya gerek yok ama bu koku arkasıydıysa daha dikkatli olmalısınız. Kediler de sahipleri gibi sıhhat hakimiyetlerinden geçmelidir. Rastgele bir sıhhat meseleyi görülürse erken teşhis ve rehabilitasyonla bunun önüne geçmek muhtemel olacaktır. Evcil hayvanlarınızı  yalnızca konutta beslemek ile ona olan mesullüğünüz bitmiyor. Onun her türlü lüzumunu gidermek biz hayvan beğenirler için en esas görevlerdendir. Kedinizin soluğunun makûs kokmasının sebepleri arasında şunlar olabilir:

Kedinizin diş ve diş eti hastalıklarının olması da ondaki makûs kokunun nedeni olabilir. Bazı kedilerin dişlerinde tartar ve plak yaradılışı görülür ama bu ileri seviyelere geldiğinde diş hastalıklarına neden olur. Diş etindeki enfeksiyonlara ve dişteki çürümelere dikkat edilmelidir. Kedinin ağız ve diş sıhhatine zorunlu itina gösterilmeli ferekli ağız bakım usulleriyle erken rehabilitasyon asıllaştırılmalıdır. Kedinizin yediği yiyecek maddeleri de makûs kokuyu üretebilir. Makûs kokulu besinler ya da bozulmuş yiyecekler de ağızda aynı kokuyu vazgeçer. Kokuya neden olan yiyecek maddesini kediniz tamamen hazmettiğinde makûs koku da gidecektir. Bu geçiçi bir gidişat olsa da kediniz için seçtiğiniz yiyecekler de onun rahatsızlığına neden olmamalıdır. Kedinizin daha ciddi sıhhat problemleri de onun ağız kokusunun sebeplerindendir. Dermatolojik rahatsızlıkları, solunum sistemi, karaciğer, mide veya böbreklerdeki anormal gidişatlar da ağızdaki makûs kokuyu tetikleyebilr.Bu vaziyetin  teşhisi ayrıntılı tahlilden sonra kedinizi götürdüğünüz bir muayenehanede uzman takım tarafından nedenleriyle tanımlanabilir.

Kedilerde ağız kokusunun sebeplerini kavramak ve saydığımız sebeplerden hangisi olduğunu tespit etmek için kesinlikle baytar ile görüşülmelidir. Baytar doktor bu mevzuda en doğru bilgiyi verecek ve size çözüm yolları üretecektir. Kedinizi baytara götürdüğünüzde evvel fiziksel bir tetkik yapılır ve problemler tanımlanır. Şayet yeterli olmamışsa daha ayrıntılı testlere müracaat etilmelidir. Baytar kedinizle alakalı sizden bazı mevzularda bilgi alabilir. Misalin; ağız hijyeni, egzersiz alışkanlığı, beslenme biçimi gibi suallere hazırlıklı olmalısınız. Kedinizi ne kadar iyi tanıyorsanız bu suallere o kadar doğru yanıtlar verirsiniz. Baytar, kedinizin ağız kokunun nedenlerini incelerken bazı noktalardan yola çıkar.

– Kedinizin dişlerinde fazla derecede kahverengimsilik, tartar, enfeksiyonlu diş etleri varsa kokunun sebebinde diş eti hastalıklarını daha ön tasarıda meblağ.

– Kedinizin akışkan alımı ve idrar üretimiyle alakalı kasvetleri varsa ve soluğu idrar gibi kokuyorsa bu gidişat böbrek hastalıklarına yöneltebilir.

– Kusma ve iştahsızlık gibi meseleler de baytarı mide rahatsızlıklarına yöneltir.

– Yavru kediler özellikle dışarıda ise yedikleri ve oynadıkları bazı maddelerden dolayı geçici olarak ağız kokusu yaşıyor olabilirler.

Baytar, emin başlı sebepleri araştırıp kararını verir ve rehabilitasyon düzeyine geçer. Baytarın teşhisine bağlı olarak hangi rehabilitasyonun uygun olduğuna karar verilir. Rehabilitasyon safhasında kedi sahiplerine de misyonlar düşer. Baytarın tekliflerini dikkate alıp, kedinin bir an evvel sıhhatine kavuşması için çalışılmalıdır.

Evinde kedi besleyen bazı fertler kedilerinin yaşlı olduğunu düşünerek makûs kokuyu buna bağlar ve klasik karşılar. Reelinde gidişat öyle değildir ve kesinlikle araştırılmalıdır. Kısa zamanda bu gidişatı fark edip rehabilitasyona başlanırsa her şey daha basit çözülür. Kediniz rahat eder ve dolaylı olarak siz de rahat edersiniz.

Kedinizin ağız kokusunu erken fark edebilmek için kumpaslı baytar hakimiyetine götürmelisiniz. Sizler makûs kokuyu kavrayamamış olabilirsiniz ama baytar, analizlerinde bunu hemen fark edecektir.

Konutta beslediğiniz sıhhatinden de sizler mesulsünüz. Kedilerin kumpaslı hakimiyetlerini yaptırın ve dişlerini sık sık fırçalayın. Kedilerinizin her gün dişlerini fırçalamalısınız. Kedilerin dişleri için kendinize ait diş macunlarını kullanmayınız ve kedilere ait macunları kullanmaya itina gösteriniz. Ağız ve diş sıhhati için kedinize baytarın nasihat ettiği perhizi uygulamalısınız. Tüm bunlara dikkat ederseniz kedinizin soluğundaki makûs koku sona erer ve diş kaybı gibi negatif vaziyetler yaşanmaz. Kendinize arkadaş olması emeliyle yaşamınıza soktuğunuz evcil hayvanların her türlü problemini çözmekle mükellefsiniz. Kediniz ne kadar sıhhatli ve mutlu olursa sizde onunla zaman geçirmekten o kadar neşe alırsınız.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın