Kedilerde Ağız ve Diş Sağlığı ve Bakımı

Kedilerde en çok görülen sıhhat meseleyi dişleri ile alakalıdır. Kedilerin çoğunda diş hastalığı görülür ve rehabilitasyon edilemezse hastalık ilerleyebilir. Kedilerde diş bakımı doğru sağlanmaz, dişlerdeki meseleler giderilmezse ağızda koku, diş sızısı ve diş kaybı ile karşı karşıya kalınmaktadır. Yalnızca bunlarla hudutlu kalmayan diş meseleleri hayati ehemmiyet taşıyan rahatsızlıklara dahi neden olmaktadır. Kedilerin olağanda dişleri beyaz ya da azıcık sarı olmalıdır. Diş etlerinde ise sarih pembe bir renk ve pürüzsüz bir yapı olmalıdır.

 

Kedilerde Görülen Diş Hastalıkları

Kedinizin ağzında plaklar ve tartar yaradılışı neticeyi diş hastalıkları baş gösterir. Kedilerde diş bakımı yapılmadığında plak, tartar yaradılışı ile duyarlı diş etleri birliktesi ağız kokusunu ve kanamaları getirir. Diş etleri şişince kediler çok acı sürükler ve onların beslenmesi dahi vaziyetten etkilenir. Enfeksiyon ve bakteriyel meseleler periodontol gibi hastalıklara neden olur ve değişik uzuvlar da hasar görür.

Diş meseleleriyle alakalı bakteriler kan dolaşımı ile bedene dağıldığında kalp, böbrek, karaciğer gibi uzuvlarda da hastalıklar oluşur. Kedilerdeki diş hastalıkları onların bağışıklığını düşürüp zayıflamasına ve basit hasta olmasına neden olur. Diş sıhhati yerinde olmayan kediler, enfeksiyona sarih ve sıhhatsiz bir hayat sürmeye başlarlar.

Kedilerin yarısına yakınında dört beş yaşlarında görülen diş problemi boyun lezyonları geliştirmesine neden olabilir. Bu rahatsızlığı taşıyan kediler yemek yiyemez gidişata gelebilir ve ağızda kanama görülebilir.

Diş hastalıklarının bulguları nelerdir?

– İştah azlığı

– Ağızda makûs koku

– Yeme alışkanlıklarında metamorfozlar

– Diş kayıpları

– Gevşek ya da beceriksiz olan dişler

– Kırmızı ve şişmiş diş etleri

– Ağız veya dişlerine değildiğinde sızı

– Ağızda kanama

Emarelere dikkat edilmelidir zira kediler sızı dinlediğinde bunu saklayabilir ve siz hiç fark etmeyebilirsiniz. Hayati risk oluşana kadar size rastgele bir bulgu sezdirmeyebilirler. Dişlerindeki kasvetleri sezmeyebilir ve ağız kokusunu kavrayamayabilirsiniz. Ağızlarında çok sızı oluşsa dahi yemek yiyebilirler ve sizi hiç kaygı vermezler. Biz kedi arkadaşları olarak sık tetkik edilmesine itina gösterirsek baytarlar ağız meselelerini basitçe teşhis edebilir. Dişleri ile alakalı etrafa fazla bir şey sezdirmeyen kedilerin, bu meseleleri uzuvlarını tesirler ve hayati risklere neden olabilir. Kedilerin iç uzuvlarında görülen ciddi problemlerin geri dönüşü de yoktur. Kedinizin ağız sıhhati demek onun hayat süresi sıhhati de demektir.

 

Kedinizdeki diş hastalıklarını önlemek için neler yapabilirsiniz?

Kedilerin diş hastalıklarını önlemek için kedi severlere düşen bazı ihtiyatlar vardır. Kumpaslı olarak baytara götürülen kediler daha uğurludur. Kedilerin senede bir kere; şayet yaşlı ve öğrenilen diş problemi olanlar varsa senede iki kere baytara götürülmesi koşuldur. Tetkik eden baytar kedinizin diş ve ağız gidişatını inceler, diş hastalıklarının derecesini tanımlar. Gördüğü ehemmiyetli problemleri de hemen rehabilitasyon etmek için sizi bilgilendirir. Kediler de insanlar gibi dişlerinin arınılmasını ister ve bu onlar için bir gereksinimdir. Kedilerinize itina gösterir ve kedilerde diş bakımı  ilgisizlik edilmezse sıhhat meseleleri basit teşhis ve rehabilitasyon edilebilir. Diş hastalıkları rehabilitasyonsuz vazgeçilirse kediler için çok büyük tehlikeler doğabilir.

 

Kedinizin dişlerini sıhhatli yakalamak için konutta neler yapabilirsiniz?

 

Fırçalama

Kedilerde diş bakımı konutta yapıldığında kedinizin dişlerini sıhhatli yakalamak için sizlere düşen vazifeler bulunmaktadır. Kendi dişleriniz gibi kedinizin de dişlerini fırçalamanız gerekir. Diş hastalıklarını önlemenin en tesirli yolu kedilerinizin ağız sıhhatine umursayıp dişlerini fırçalamaktır. Kediniz hala yavruysa siz dişlerini fırçaladıkça buna alışacaktır.

 Kedinizin dişlerini fırçalamak için gereken tek şey pamuklu çubuklar ile kediler için üretilmiş ufak bir diş fırçası ve diş macunudur. Baytarınızdan güvendiği markayı önermesini isteyin ve insanlar için planlanmış diş macunu kullanmamaya itina gösterin. İnsanlar için yapılan diş macunlarının bileşenleri kediniz için sıhhatsiz olabilir.

 

Perhiz ve Beslenme

Kedileriniz için uygulayacağınız perhiz ile ağız sıhhatine katkıda bulunabilirsiniz. Yalnızca kuru yiyecek ile kedinizin dişlerini arınamazsınız. Evcil hayvan yiyecek üreticilerine göre; çiğnemeyi teşvik etmek için sıradandan daha büyük boy diş perhizleri sunulmalıdır. Bununla beraber bazı kediler yavaş yavaş bölüp çiğnemek yerine büyük parçanın tamamını birden yutmaktadır.

Kuru yiyecekler de kedinizin ağzında tartar ve plak yaradılışını artırıp enkaz vazgeçer. Kedinizin beslenmesinde tüm bunlara dikkat etmeli ve çiğneme alışkanlığı kazandırmalısınız. Ham besinlerde bulunan enzimler kedinizin ağzında plak yaradılışını önlemeye takviyeci olabilir. Kedinize pişmiş kemik vermemeye dikkat ediniz. Zira pişmiş kemikler ayrılınıp kedinizin bağırsağına yerleşebilir, boğazına batıp soluksuz dahi kalmasına neden olabilir.

 

Diş Hakimiyetleri

Kedinizin dişlerini baytar takviyeyi ile rehabilitasyon ettirmelisiniz. Soluk kokusunu önlemek ve daha iyi kokması için klorofil ekli yiyecekler kullandığınızda daha ciddi meseleleri göremeyebilirsiniz. Kedinizin ağzı iyi kokar ama sıhhat meseleleri devam eder ve bu sizin hiç dikkatinizi sürüklemez.

Kedilerin soluğu çok hoş kokmaz ancak rahatsız edici de olmamalıdır. Kedinizin ağzından anormal bir koku ya da güçlü ağız kokusu geliyorsa sindirim problemleri veya diş eti irini gibi meseleleri olabilir. Bir baytar tarafından tetkik edilmelidir.

Kediniz size bakarken dudaklarını kenara sürükleyip dişlerine bir göz atın. Dişeti beyaz veya kırmızı değil pembe olmalı ve şişlik bulgusu göstermemelidir. Dişleri pak olmalı, kahverengimsi bir tartar kapsamamalıdır. Dişlerin hiçbiri gevşek olmamalı ya da kırılmamalıdır.

 

Çiğneme Oyuncakları

Kedinizin çiğnemeyi beğeneceği oyuncakları ısırması dişlerini eforlu meblağken natürel ısırma isteğini tatmin edecektir. Bir çiğneme oyuncağını kemirmek aynı zamanda kedinizin dişlerine diş ipi yakalamaya eş bir tesir gösterir, yumuşak tartar dokusunu sıyırmaya takviyeci olur.

 

Diş Spreyleri veya Su katkıları

Diş meseleleri oluştuktan sonra uyguladığınız rehabilitasyonlar ve takviyeler size geri dönüş sağlayacaktır. Piyasada çok rakamda plak önleyici diş spreyleri ve su katkı maddeleri bulunmaktadır. Bu mahsulleri alırken ve kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Kimileri faydalı olabileceği gibi kimileri diş meselesini saklayıp sizi yanlış yönlendirebilir. Kedinizin dişlerini yalnızca beyazlatıp hastalıkları fark etmenizi önler ve estetik açıdan hoşluk verir ama kedinizin sıhhatine bereketi olmaz.

Kedinizin sıhhatini natürel yollarla gözetmeye dikkat ediniz. Doğru beslenme ve paklik ile kedinizin problemlerini çözmek ve onu mutlu etmek muhtemeldir. Kedinize yapacağınız uygulamalar hakkında baytarınızdan bilgiler alınız.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın