Kedilerde Antibiyotik Kullanımı, Yan Etkileri ve Kullanılan Antibiyotikler

Antibiyotikler; bakteri, mantar ve asalak yaradılışlı enfeksiyonları öldürmek için kullanılan ilaç sınıfını ifade eder. Bakterilerin artmasını durduran bakteriostatik ya da bakterileri tamamen öldüren bakterisitler olmak üzere iki sınıfa parçalarlar. Antibiyotikler genellikle tablet biçiminde olsa da enjekte edilebilir veya akışkan formda da piyasada bulunabilir.

Bu ilaçlar esasta kedilerdeki birtakım enfeksiyonları rehabilitasyon emelli kullanılır, bu enfeksiyonlardan kimileri şunlardır.

Isırık yara çıbanı: En sık ısırık yaraları ile alakalı olarak dokuda minik kesecikler biçiminde oluşan irin cinsidir. Bakteriyel ten enfeksiyonu: Genelde bedenin ürettiği ya da bedende alana gelmiş olan çiziklerden oluşan irin şeklidir. Bordetella: Oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Giardia: Bağırsağın bir enfeksiyonunu ifade etmektedir. Pyometra: Döl yatağında oluşan bir enfeksiyondur.

Kedilerde Kullanılan Antibiyotikler

En yaygın hastalık cinsine göre kedileriniz için kullanabileceğiniz birkaç antibiyotik vardır. Kullanım alanlarına göre bu antibiyotikler şu biçimde sıralanabilir.

Gentamisin: Solunum yolu enfeksiyonları, ten ve yara enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları ile beraber mesane ve göz enfeksiyonlarında da kullanılabilir. Enrofloxacin Baytril: Faize sistemi enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonları, yara ve cilt enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. OksitetrasiklinTerramisin: Sinüs enfeksiyonları, oral enfeksiyonlar, göz enfeksiyonları, bakteri enfeksiyonları ile beraber tek hücreli canlı enfeksiyonlarında da kullanılabilmektedir. AzitromisinZithromax: Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar Chlamydia, besin zehirlenmesine neden olan enfeksiyonlar Staphylococcus aureus ve bağırsaklar ve alt genital sistemde oluşan bakteri enfeksiyonlarında Streptococci kullanılabilir. Borrelia burgdorferi: Lyme hastalığı, orta kulak enfeksiyonları otitis media, kedi tırmalaması neticeyi bulaşan irin rehabilitasyonlarında sıklıkla kullanılabilir.

 

Kedilerde Antibiyotik Kullanımı ve Yan Tesirleri

Her ilaçta olduğu gibi antibiyotiklerin de yan tesirleri olabilir. Antibiyotikler hasarlı bakterileri amaçlamak kalmaz aynı zamanda midede bulunan iyi bakterileri de hedefler. Yan tesirler kullanılan antibiyotiklerin yapısına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Kusma İshal Kabarıklık, soluk darlığı, kaşınma ve kızarıklıklar gibi alerjik tepkinler. Nöbetler Karaciğer, böbrek ve kemik iliği zararları ile beraber duyma kaybı rahatsızlıkları.

Anormal sihrime ve hamilelikte kullanılıyorsa yavrunun gelişimini negatif etkileyebilir. Hem pozitif hem de negatif tesirlere bağlı olarak biz hayvan severlerin yapması gereken ilaçlarla öldürülen verimli bakterilerin yerine yoğurt gibi natürel dayanaklarla ya da probiyotiklerle kedinizi desteklemektir.

Kedim için antibiyotikleri nasıl temin edebilirim?

Baytar doktorunuz kedinizi tetkik ettikten sonra kediniz için en uygun antibiyotik seçiminde bulunması en doğru olandır. Kediniz için reçete edilen antibiyotiklerin netlikle insanlar tarafından kullanılmasına izin vermemeniz gerekir. Kediniz için kullandığınız antibiyotiğin dozu da çok ehemmiyetli olup baytar doktorunuzun verdiği dozu aşmamanız dikkat etkeniz gereken bir değişik husustur.

Kedilerde antibiyotik işe yaramadığında ne yapmalıyım?

Bazen antibiyotikler, yanlış tercih, yanlış yara bakımı ya da dozaj direktiflerine uymamak gibi nedenlerle tesir etmeyebilir. Bazı vaziyetlerde ise bakteriler kullanılan antibiyotiğe karşı mukavemet kazanmış olabilir. Bu cins vaziyetler için yapılması gereken en kestirme yol baytar doktorunuza müracaat eterek en tesirli antibiyotiği seçerek kullanım direktiflerine bütün uymaktır.

Kedilerde Antibiyotik Mukavemeti

Fazla kullanım ve antibiyotiklerin makûsa kullanımı sonrasında yaygın antibiyotiğe karşı bedenin mukavemetli bakteri üretmesini ifade eder. Bu vaziyet bugün yalnızca hayvanlarda değil özellikle insanların kullandığı antibiyotikler için de geçerlidir. Bunun için fazla ve şuursuz antibiyotik kullanmak yaşamımızı her geçen gün daha fazla tehdit etmektedir.

Bakteri ve bazı vaziyetlerde özellikle enfeksiyonel rahatsızlıklarda antibiyotikler şuurlu bir biçimde tüm yönergelere uyarak kullanılmalı verilen ilaç bitmeden rehabilitasyon tamamlanmamalıdır. Başka Bir Deyişle kediniz iyileşse dahi rehabilitasyon sürecine ilaç bitene kadar devam edilmelidir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın