Kedilerde Aşı Sonrası Oluşabilecek Durumlar

Kedilerde hastalıklardan korunmada tıpkı bizler gibi gözetici sıhhat ihtiyatlarının başında aşılar geliyor. 6 ile 8. Haftadan itibaren başlayan aşı uygulamaları yavru kedilerin hem bağışıklık sistemlerinin kuvvetlenmesini ve büyümesini sağlar hem de ilerleyen yarıyıllarda yinelenen aşılarla kedilerin çok daha sıhhatli bir hayat sürmeleri kastedilir. Ancak kedilerde aşı sonrası oluşabilecek gidişatlar mevzusunda bilgi sahibi olmak en az aşı yaptırmak kadar ehemmiyetli. Zira aşıya duyarlılıkla başlayan karmaşıklıklar kedinizin ciddi sıhhat meseleleri yaşamasına neden olabilir. Bu vaziyetlerde zorunlu rehabilitasyonun baytar doktor tarafından yapılması büyük ehemmiyet taşır.

Kedilerde Aşı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli ?

Öncelikle kedinizin aşılama operasyonunun hemen ardından bağışıklık kazandığını düşünmeyin. Zira aşıların reel anlamda tesirini göstermesi ve kedinizin bağışıklığı bütün olarak kazanması 7 ile 10 gün sonrasında asıllaşıyor. Bu sebeple özellikle yeni aşı olmuş yavru kedilerin bu müddet içinde aşı olmamış gibi gereken tedbirlerin alınmasında bereket var. En doğru yol, baytar doktorun sizlere bu mevzudaki nasihatlerini dikkate almanız ve uygulamanız olacaktır. Aşı oldu fikriyle kedinin hastalık kapabileceği etraflara vazgeçilmesi son derece yanlış bir uygulamadır.

Aşıdan Sonraki 2 gün sonrasına kadar kedinizi banyo yaptırmayın, ıslanmasına izin vermeyin ve olasıysa üşütmesine mani olun. Zira kedinizin üşütmesi yaptırdığınız aşının maksimum seviyede koruma sağlamasına mani olacaktır.

Aşıdan Sonra Hafif Ateş Görülebilir

Aşıların yapıldığı gün ve ertesi gün kedinizde hafif bir ateş yükselmesi görülebilir. Her aşının bu tip klasik tesirleri olabilir. Bu vaziyet sizi telaşlandırmasın. Klasik bir vaziyet olarak değerlendirilmelidir.

Aşı Yapılan Bölgede Şişlikler Oluşabilir

Aşıların yapıldığı ten altında oluşabilecek olan şişliklerin en keskin sebebi, aşının bedende emilememesinin bir göstergesidir. Kalıcı bir bulgu olmamakla beraber, zaman içinde bu şişliğin kendiliğinden geçecektir. Şişlik olan bölgeye yapılacak hafif masajlarla oluşan birikimin acilen ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Aşıya Duyarlılık

Ender de olsa kedilerde bazen yaptırılan aşılara karşı fazla duyarlılık tepkinleri görülebilir. Bu karmaşıklıklar ciddi gidişatlara dönüşebilir. Bunun en esas sebebi, bedenin yabancı bir maddeye karşı tepkin oluşturması ve bu gidişata tepki göstermesidir. Aşının yapıldığı ilk 15 dakika ile 2 saat aralığında ortaya çıkan karmaşıklık kedinin suratında ve göz çevresinde şişme ile izler.

Bu vaziyet ciddi sıhhat meselelerini de birliktesi getirebileceği için kesinlikle ama kesinlikle baytar doktorunuza müracaat etmeniz gerekmektedir. Baytar doktorunuzun uygulayacağı rehabilitasyon ile kedinizin bu tepkinden kurtulması muhtemel olabilir. Ancak bu mevzuda geç kalınmaması ve şipşak rehabilitasyona başlanması oluşabilecek ciddi sıhhat meselelerinin de önüne geçebilir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın