Kedilerde Aşırı Miyavlama

Kediler minik ya da büyükken farklı tutumlar sergileyebilir. Minik kediler acıkınca, üşüyünce annelerine sırnaşırken büyük kediler birbirlerine hırlar ve saldırgan tutum gösterirler. Bazı kediler kendi seslerini dinlemekten çok sever ve devamlı mırıldanırlar. Kediniz çok fazla mırıldanıyorsa ne anlatmak istediğini kavramaya çalışmalısınız. Sebebini kavradıktan sonra kedinizin kasvetini çözersiniz ve artık daha durgun bir hal almaya başlar.

İnsanların kediler ile kurduğu irtibat onların ne istediklerini kavramakta çok ehemmiyetlidir. Kediniz ile kurduğunuz bağ onun dilini kavramanızda size çok bereket sağlayacaktır. Evcil hayvanınız ile mutlu yaşamak istiyorsanız ona sevginizi ve alakanızı göstermelisiniz. Evcil hayvanlar meseleyi olduğunda bunu miyavlayarak, ağlayarak anlatmaya çalışır ve sahibinin bunu kavramasını bekler. Hayvanını iyi tanıyan hayvan sahipleri sualin daha basit çözülmesini sağlar ve rahatsız edici gidişat ortadan kalkar. Ehemmiyet verilmezse kedilerde fazla miyavlama devam edecek, kedinin aksiliği sürecektir.

Kedilerde fazla miyavlama nedenleri

Hastalık

İlk olarak baytar doktor kapsamlı bir tetkik yapmalıdır. Hastalıklar kedinin açlık, susuzluk, sızı sürüklemesine ve onun miyavlamasına neden olabilir. Yaşlı kediler fazla etkin tiroid veya böbrek hastalığını tutulabilir ve bunlar onun sızı sürüklemesine neden olur. Hastalığın nedeni incelenir ve rehabilitasyon edilirse kediniz gevşeyecek, fazla miyavlamayacaktır. İnsanlardaki gibi kediler de hastalığı rehabilitasyon edildiğinde hafifleyip mutlu olacak ve size daha bağlı kalacaktır.

Dikkat sürükleme

Kediler çok yalnız kalmaktan beğenmezler ve dikkat sürüklemek için muhtelif hareketler yaparlar. Reyin oynamak, sırnaşmak, insanlarla konuşmaya çalışmak kedilerin beğendiği tavırlardır. Kedinizin ne istediğini anlar ve ona yanıt verirseniz miyavlamaları kesilecektir. Miyavlayarak, size sürtünerek tasasını anlatmaya çalışır ve sizden yanıt bekler. Evcil hayvanınızın yaptıklarını görmezden gelmemelisiniz. Her gün kediniz ile nitelikli zaman geçirirseniz onu daha yakından tarife fırsatı bulabilirsiniz. Oyunlar oynamak, okşamak, konuşmak kediniz ile aranızda güçlü bir bağ oluşturacaktır. Oyunlar oynayarak yorulan kediniz daha soğukkanlı ve suskun olacaktır. Kedinizin enerjisini atıp hafiflemesi için onunla ilgilenin ve fırsatlar tanıyın. Sizden alaka bekleyen evcil hayvanınıza yanıt verirseniz ve ona günlük belli zaman ayırırsanız daha az ses çıkarıp hafiflemenin mutluluğunu yaşar.

Yemek isteme

Kediniz mutfakta gezerek ve miyavlayarak size acıktığını anlatmaya çalışıyor olabilir. Kediler beslenme zamanları yanaştığında çok sesli davranmaya başlarlar. Fazla miyavlama sebebi acıkması ise kedinize hemen gıda vermeyin. Kediniz suskun durup soğukkanlılaşana kadar bekleyin ve ondan sonra gıda verin. Böylece ona doğru tavrı öğretmiş olursunuz ve kediniz de sizin isteklerinizi daha basit anlar. Muhakkak saatlerde muhakkak gıdalar ile besleyerek yeme kumpasını ayarlamanız size basitlik sağlayacaktır. Kumpaslı beslenen kediler zamanı gelmeden gıda beklemez ve fazla ses çıkartarak sizi rahatsız etmez. Saati belli beslenme kumpasında kediniz daha mutlu olacaktır.

 Yalnızlıktan kurtulma

Tam gün konutta yalnız kalan kediniz siz konuta geldiğinizde fazla miyavlayabilir. Bunun sebebi size güzel geldin demesi ve yalnızlıktan kurtulmanın keyfini yaşaması olabilir. Kediniz çok fazla yalnız başına kalıyorsa onunla konutta durabilecek bir bakıcı ayarlamalısınız. Yalnız kalmayı hoşlanmayan ve konutta fazla miyavlayan kediler için bakıcının olması ehemmiyetli bir noktadır. Böyle bir olanağınız yoksa konutta daha fazla süre geçirmeli ve kedinizin lüzumlarını kendiniz karşılamalısınız. Evcil hayvanınızın siz konutta yokken iyi zaman geçireceği yollar aramalısınız. Konuttan çıkarken kediniz için gıda, oyuncaklar vazgeçerek daha az bunalmasını sağlamalısınız. Kedinize mapus yaşamı yaşatarak onun mutlu olmasını beklemek doğru değildir. Kediniz sizi gördüğünde mutlu oluyor ve sırnaşıyorsa yalnızlıktan kurtulduğu için olabilir. Evcil hayvanlara yalnızca kendi mutluluğumuz için konutta bakmak ve onlarla yeterince ilgilenmemek doğru bir tavır değildir.

Stres

Stres yaşayan kediler daha seslidir. Yeni gelen başka bir evcil hayvan, bebek, hastalık, beğenilen birinin vefatı kedinizi derinden etkileyip fazla miyavlamasına ve çok ses yapmasına neden olabilir. Konuta yeni gelenler olduğunda kedinizi gidişata alıştırmalısınız. Bazı kediler farklılık ve yabancı birilerini görmekten beğenmeyebilir. Evcil hayvanınızı iyi tanımalı ve ona stres yaşatmamak için konutunuzdaki kumpasa onu da dahil etmelisiniz. Konutta evcil hayvan beslemenin kaidelerini iyi öğrenmelisiniz ve farklı gidişatlarda kedinize takviyeci olmalısınız. Kedinizi hafifletmek için aşırıdan itina göstermeli ve dikkatli olmalısınız. Stres yaşayan kedinin evhamlarını eksiltip hafiflemesini sağlamak da sahibinin misyonları arasındadır. Evham seviyeyi çoğalan kediler daha çok ses çıkartır, miyavlar ve hengame yapar.

Yaşlılık

Genç kediler daha soğukkanlı ve sabırlı iken yaşlı kediler hastalıklara karşı daha duyarlıdır. Kediler de insanlar gibi ihtiyarladıkça zekasal karmaşıklık veya öğrenişsel işlev bozuklukları yaşarlar. Belli bir neden olmamakla birlikte geceleri ağlar ve fazla miyavlarlar. Kediniz için gece ışığı takviyeci olabilir ve baytar doktor kedinize ilaçlar verebilir. Baytar hakimiyetinden sonra rehabilitasyonuna itina göstermelisiniz. Yaşlılık sebebi ile yaşadığı meselelerde kedinize takviyeci olmalısınız. Fazla ses çıkardığında ona sevgi göstermek ve onu durgunlaştırmak en iyi usul olabilir.

Faize isteği

Kediniz kısırlaştırılmış değilse üremek istediğinde daha fazla ses çıkaracak ve hengame yapacaktır. Dişiler üremek istediğinde kızarır ve beden ısıları çoğalırken erkekler de çevreye sürtünmeye başlarlar. Evcil hayvanınızın bu isteğine kulak vermeli ve ona bu olanağı tanımalısınız.  Faize isteği karşılanan kediler rahatlar ve daha az ses çıkarır. Anne olmak isteyen kedinizi çiftleşmesi için erkek kedi ile buluşturmalısınız. Kendi başına eş bulamayacak vaziyette ise bu rahatsızlık devam eder ve kedilerde fazla miyavlama meseleyi gelişir.  Faize gereksiniminin kediler için de ehemmiyetli olduğunu unutmamalısınız.

Diğer nedenler

Hiçbir mesele yok gibi görünse dahi küçük nedenler de kedinizin fazla ses çıkarmasında tesirli olabilir. Bazen çöp paketine erişememek, su kabının boş olması, odada kapalı kalmak gibi nedenler de kedinizin kendini size andırdırmak için değişik tutumlar sergilemesinde tesirli olabilir. Kedinizin isteklerini göz arkasını etmek yerine problemi olup olmadığına bakmalısınız. Lüzumlarını giderdikten sonra kedinizin miyavlamasını ve durgunlaşmasını izlemelisiniz.

 

Kedinizin lüzumlarını giderirseniz ilişkiniz daha sıhhatli ve sağlam olacaktır. Bebekler gibi kediler de lüzumlarını giderene ve sevgi gösterene bağlanır, onunla irtibat kurarlar. Kediniz miyavlıyor, ses çıkarıyor diye ona kızıp ceza vermemelisiniz. Miyavlamasının altında hastalık gibi ehemmiyetli nedenler de olabileceği gibi görmezden gelmek doğru bir tavır olmayacaktır. Kedinize ceza vermeniz onun size güvenini sallayacaktır. Kediniz suskun kaldığında onu mükâfatlandırın ve ona doğru tutumları öğretin. Göz arkasını etmek ya da önem vermemek vaziyeti düzenlemeyecek aksine makûslaştıracaktır.

Hastalık gibi ehemmiyetli gidişatlarda baytar ile bağlantıya geçmelisiniz. Miyavlıyor diye başka bir odaya kapatmak kedinizin vaziyetini daha da makûslaştırabilir. Evcil hayvanınızın ses çıkarmasına kızmamalı ve soğukkanlı karşılamalısınız. Anlatmak istediği şeyleri miyavlayarak anlattığını unutmamalı ve onu iyi dinlemelisiniz. Lüzumlarını ne kadar erken karşılarsanız ses o kadar süratle eksilecek ve kedinizin vaziyeti düzelecektir. Kediniz fazla miyavlıyorsa bu boşuna değildir ve kesinlikle dikkat edilmesi gereken ehemmiyetli bir gidişat vardır. Evcil hayvan sahipleri duyarlı ve hayırsever olmalı ki hayvanlarının gidişatlarını kavrayabilsinler.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın