Kedilerde Mantar Aşısı

Kedilerde çok sık tesadüfülen ve güç bir rehabilitasyon süreci gerektiren hastalıkların başında tende oluşan mantarlar geliyor. Mantar hastalıklarından en yaygını ve en inatçısı ise trikofiti. Olağan mantar enfeksiyonları, sıhhatli ve hijyene umursanan civarlardaki kedilerde birkaç haftada atlatılabilirken, trikofiti rehabilitasyonu, ağır ve ilerlemiş hadiselerde bir seneyi bulabiliyor. İnatçı enfeksiyonların rehabilitasyonunda pomadlar ve tabletlerin yayında mantar aşısı rehabilitasyonun çok daha kısa zamanda bitirilmesini ve kedinizin sıhhatine yine kavuşmasını sağlayabilir.

Kedilerde Mantar Aşısı Kullanılmalı mı?

Kedilerde mantar enfeksiyonlarının iki ehemmiyetli neticeyi bulunuyor. Bunlardan ilki lezyonların çok büyük bir kaşıntıya neden olması ve rehabilitasyona başlanmazsa sporların neredeyse tüm bedene süratle dağılması. İkincisi ise enfekte olan kedinizin artık  mantar taşıyıcısı olarak konuttaki değişik tüm evcillere ve çocuklara bu hastalığı bulaştırabilme olasılığıdır.

Kedilerde mantar aşısı bütün de bu noktada devreye giriyor. Pek çok baytarın nasihat ettiği mantar aşıları, hem gözetici hem de mantarın seyrini hakimiyet altına almayı basitleştirebiliyor. Özellikle evinde başka kediler de varsa, onların bu enfeksiyonu kapmamaları için mantar aşısı iyi bir çözüm olabiliyor.

Yapılan muayenehane araştırmalar, mantar aşısının galibiyet oranını %80 olarak gösterse dahi, %20 ’lik orandaki ciddi bir tehlike mantar aşısı olan kediler için hala devam ediyor. Bu sebeple mantar aşısı olan kedilerin değişik kedilerle ve özellikle çocuklarla temasının önüne geçilmesini gerekli kılıyor. Şayet bu olanağınız yoksa, kedileriniz mantar enfeksiyonu taşıyan kedinizle aynı etrafı paylaşıyorsa aşıya karşın değişik kedileriniz de bu hastalığı kapabilir.

Kedilerde Mantar Aşısı Nasıl Yapılır?

Mantar aşısı 14 günlük iki periyot halinde yapılan bir aşı cinsidir. Ancak bu periyot sonunda mantar durdurulamamışsa ve devam ediyorsa baytarınız üçüncü bir dozu da uygulamak isteyebilir.

Kedilerde mantar aşısı kedinizin bacağından yapılıyor. 14 günlük arayla yapılacak iki aşının ilki bir bacağından ikincisi ise değişik bacaktan yapılıyor.

Rehabilitasyonda mantar aşısının kullanımıyla beraber hijyene de umursanmalı ve kedinizn bulunduğu etrafın sterilize ve pak olması sağlanmalıdır. Bu ehemmiyetli mevzuda hastalığın atlatılması için hijyen büyük ehemmiyet taşır. Hem kedinizin kendi sıhhati hem de değişik evcillere ve olasılığını da düşündüğümüzde, kedinizin çok daha sterilize bir etrafta yakalanması ve muhtemelse değişik kedilerle ve çocuklarla temasının önüne geçilmesi nasihat edilmektedir.

Mantar Aşıları Tüm Mantar Cinslerinde Aynı Neticeyi Vermiyor

Kedilerin sıklıkla tutuldukları ten hastalıklarından biri olan mantar hastalığı rehabilitasyonunda kullanılan mantar aşıları, tüm mantar cinslerinde beklenen tesiri sağlamayabiliyor. Bu sebeple baytar doktorunuzun nasihat ettiği ilaçları kullanmanız, enfeksiyonun kısa zamanda iyileşmesini sağlayabilir.

 

 

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın