Kedilerde Obezite

Günümüzdeki köpeklerin takribî yüzde 56 ’sı fazla kilolu veya obezdir. Fazla kilolu köpeğiniz için sıhhatli bir ağırlık gayesini nasıl tanımlarsınız?

Çoğu insan, vasati bir köpek ağırlığı için internette yer alan kaynaklara yönelmektedir. Bu gidişat tüm köpekler için değişiklik gösterdiğinden dolayı, internet üzerinden araştırma yapmak yeterli değildir.

Vasati Bir Köpek Ağırlığı Tanımlama

Köpekler çok değişik tür ve ebatlarda geldiğinden, tüm köpekler için vasati bir ağırlık tanımlamak olanaksızdır. Kilo ayrıca köpeğin cinsiyetine ve sıhhat vaziyetine göre de farklılık gösterebilir.

Her ne kadar bir hayli kaynak değişik türler için vasati bir ağırlık aralığı sunsa da  genellikle köpeğin cinsiyetini ve öteki etmenleri dikkate alınmaz.

Misalin, bir Labrador Retriever için görebileceğiniz tipik bir ağırlık aralığı 25 ila 40 kilodur. Bu ciddi bir kilo ağırlığıdır. Çoğu köpek sahibi Labrador türünün 40 kilo olmasını istemezken, bu gidişat köpekten köpeğe farklılık göstermektedir. Köpek sahipleri, köpeklerinin kilo ağırlık aralığının altına düşmemesine itina göstermelidir.

Ağırlık aralıkları ayrıca dışarıdaki bir hayli karma tür köpeği hesaba almamaktadır. Ek olarak köpekler yemek yeme alışkanlıklarına da dikkat etmelidir.

Sıhhatlı Köpek Ağırlığını Tanımlamak İçin Daha İyi Bir Çözüm

Sıhhatlı bir köpek aralığı tanımlamada köpeğinizin türü, ebadı, cinsiyeti bu mevzuda ehemmiyetli rol oynamaktadır. Köpeklerde fazla kilo ya da fazla cılızlık gidişatı köpeklerinizin sıhhatine hasar vermektedir. Köpeğinizi yakından takip etmek siz sahiplerinin en esas vazifeyi olmalıdır.

Köpeğinizin baytar doktoru kilo hakimiyet sistemini köpeğinizin fazla kilolu mu  yoksa düşük kilolu mu diye tanımlamak için gözlemlemektedir.

Köpeğim Kilolu Mu?

İngiltere de her üç hayvandan biri fazla kilolu veya obezdir. Bir çoğumuz, köpeğimizin fazla kilolu olduğunu fark etmeyebiliriz. Çünkü kilo gidişatı, zamanla çoğalış veya eksiliş gösterdiği için göz arkasını edilmesi son derece kolaydır. Bu gidişat hemen önünüzde olsa da, uzun zamanda alınan birkaç kilo fark edilmeyebilir. Bununla birlikte fazla kilo, köpeğinizin sıhhat gidişatını negatif biçimde etkileyebilir.

Köpeklerde Fazla Kilo Hasarlı Mıdır?

Köpeğinizin birkaç kilo aldığını fark etseniz dahi, sıhhatini etkileyeceği şuurunda olmayabilirsiniz. Köpeğinizin bayağı ebadına göre, sadece %20 daha kilolu olması, köpeğinizde şeker hastalığına, osteoartrit hastalığına, üriner sistem taşlarına ya da kalp hastalığı gibi ciddi meselelerle karşı karşıya gelmesine neden olabilir.

kilolu köpek

Aynı zamanda fazla kilo köpeğinizin genel sıhhatini, mutluluğunu, hayat niteliğini negatif olarak etkilemesinin yanı gizeme, fazla kilo evcil hayvanlarınızın hayat müddetini de kısaltmaktadır.

Köpeğiniz size göre iyi görünsede, ideal kilo ağırlığı türüne göre farklılık göstermektedir. Baytar doktorunuz, köpeğinizin ideal kilosunun ne olduğunu, sıhhat hakimiyetlerinden sonra size söyleyecektir. Sıhhat hakimiyetleri esnasında, köpeğinizin sıhhatli kilosunu gözetip gözetmediğini değerlendirebileceksiniz.

Köpeklerde Fazla Kilo Bulguları

Evcil hayvanınızda bariz bir bel kaybı Köpek arkadaşlarımızın yürümekte zorlanması Hareketlerinde yavaşlık Soluk darlığı meseleyi Fazla hırçınlık Her zamankinden daha fazla yatması

 

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın