Kedilerde Pirelerden Kurtulmak ve Korunmak İçin 5 Doğal Öneri

Pireler kediler için bunaltıcı bir mesele olabilir. Özellikle sıcak aylarda hem sizin hem de kedinizi sıhhati için pireler ufak olmalarına karşın büyük problemler oluşturur. Kedinizi pirelerden kurtulmak ve korunmak için sizlere pire önleyici beş natürel teklif sunuyoruz.

Her ne kadar bağımsız olsalar da kedi dostlarımız her şeyi kendi başlarına yapamazlar, buna pirelerle gayret de dahil. Kokulu yağlara karşı alıngan oluşları ve kendilerini çok fazla yalamaları göz önüne alınacak olursa natürel pire kovucular köpeklerden ziyade kediler için daha işe verimdir. Gerektiği zamanlarda hemen kullanabileceğiniz birkaç natürel çözümü sizler için derledik.

Pirelerden Kurtulmak için Teklifler

1. Pire Tarağı

Bu köpekler için kullanılan pire tarağına oldukça eş ve bazı kediler narenciyenin kokusundan beğenmediği için onlar için koku hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak kokunun yoğunluğu eksiltilebilir. Pireler limonun kokusunu hiç hoşlanamaz bu sebeple uzak dururlar.
Limonun istediğiniz tip bir tarakla kombin edebilirsiniz, diş seçimi size kalmış, en az iki tarama yapmanız kesin çözüm için daha uygundur. Pirelerin uzaklaşması için kedinizin üstünde kalıcı bir koku vazgeçerken tarama harekâtı takviyesiyle de sirkeleri pire yavruları kedinizden uzaklaştırmış olursunuz.
Gereksiniminiz olanlar…
-Düzgün dişli bir tarak ya da pire tarağı
-2-3 limon
-3 kadeh su
-Sprey
-Bir çanak

Uygulama
3 kadeh suyu çanağın içine dökün kesilmiş 3 limonu da içine ilave edin. Limonlar kendini suya vazgeçene kadar kaynatın ve ateşten aldıktan sonra 3 saat limonların iyice suyunun çıkması için bekletin. Ardından bu karışımı süzüp içindeki katı parçaları uzaklaştırın ve sprey kolisine doldurun. Spreyi kedinize hafifçe sıkıp taramaya başlayın. İsterseniz tarağı doğrudan akışkanın içine batırarak da kedinizi tarayabilirsiniz. Bunu günde en az iki kere tekerrür edin. Şayet kokudan rahatsız olmamış gibi görünüyorlarsa bu akışkanı yataklarına ve sık kullandıkları alanlara da sıkabilirsiniz. Şayet kediniz bu kokudan rahatsız olmuş gibi görünüyorsa başka bir usul sınamanızı nasihat ederiz.

2. Elma Sirkesi Banyosu veya Spreyi

Pireler elma sirkesi kokan hiçbir şeyi yemezler ya da yanaşmazlar. Elma sirkesini banyosu sırasında ya da daha sonra spreyle kedinizin üstüne sıkmanızın da iç Ph balansı açısından hiçbir meseleyi yoktur. Özellikle kedi yavrularından pireleri uzaklaştırmak için çok iyi bir yoldur.
Gereksiniminiz olanlar…
-Sprey şişesi
-Birkaç kadeh elma sirkesi
-Kedi şampuanı

Uygulama
Bir sprey kolisine elma sirkesini koyup doğrudan kedinizin tüylerine sıkın ya da kedi şampuanı ile devirirken şampuanı sirke ile karıştırın. Şayet yalnızca sprey yaparsanız kedinize yoğun bir biçimde sıktıktan sonra 5dk kendini yalamasını önlemeniz gerekiyor ardından da pire tarağı ile kedinizi yıkamalısınız. Şayet şampuanla beraber kullanırsanız yarım şampuan yarım sirke yeterli olacaktır ve öncelikle kedinizin başını yıkayarak başlamanız önerilmektedir. Şayet kediniz banyo yapamıyorsa sprey ardından da dökebilirseniz üstüne hafifçe azıcık su döküp öyle tarayın.

3. Kuru D.E. liken kumu Şampuanı

Liken kumu DE natürel olarak oluşmuş bir materyaldir. Basitlıkla pudra formuna getirilebilir ve pirelerin kovulması için basit uygulanan tehlikesiz bir usul olarak karşımıza çıkar. İnsanlarla ve kedinize hasar vermez ama gözle görülmez ufak bariz partikülleri sebebiyle pireler için ölümcüldür. Aynı zamanda pireleri susuz da vazgeçeceği için can vermelerine neden olacaktır. Yalnızca hayvanların üstünde kullanılmak üzere onaylanmış liken kumlarını almanız çok ehemmiyetlidir. Hatta gıda grubunda olan liken kumlarından alırsanız kediniz onu rahatlıkla yalayabilir böylece manevi müdahalede ilerlemiş olur pireler açısından.
Uygulama esnasında solumamanız nasihat edilir. Bunun için bir maske takabilirsiniz.
Gereksiniminiz olan…
-Gıda grubuna dahil liken kumu
-Eldiven

Uygulama
Pireler size bulaşmasın diye eldivenleri takın ellerinize liken kumunu bulayın ve kedinizi okşayın. Burunlarına çok yakın yapmamaya dikkat edin. Kedinizin yatağını yıkadıktan sonra aynı harekâtı oraya da uygulayın. Kedinize günde bir kere yatağına haftada bir kere bunu uygulayabilirsiniz.

4. Biyolojik Savaş

Pirelerle savaşacak mikroskobik ‘kurtçuklar ’ nematod ile yapılan uygulama insan ya da hayvan sıhhati için bir risk oluşturmazken oldukça verimli bir savaş tekniğidir. Kedilerde pirelerden kurtulmak için ehemmiyetli bir usul olarak öğrenilir. Pek çok değişik tipte nematodlar vardır ama pire hakimiyeti için satılanları bildiğiniz bahçe kurtları gibi pis değillerdir. Bunların misyonu sirkeleri yiyip yok etmektir. Doğru şartlar altında nematodlar pire popülasyonunun düşürülmesinde oldukça faydalı bir rol oynarlar. Hareket edip gelişmek için nemli alanlara lüzumları vardır, çok kuru civarlarda aynı faalliğe sahip olamazlar. Nematodların işe yarayabileceği bir alanda yaşıyorsanız konutunuzun etrafına onları serpiştirip hem konutunuzu hem de kedinizi koruma altına alabilirsiniz. Üreticilerin teklifleri doğrusunda kullanmayı ilgisizlik etmeyin.

5. Sabunlu Sulu Pire Tuzağı

Pirelerin tabiattaki en zeki mahlukatlar oldukları söylenemez. Parlak şeylere karşı alakaları çok yüksektir. Bunun sayesinde gece lambası altına bir kaba sabunlu/ köpüklü su vazgeçin ve pirelerin içine sıçrayıp boğulmalarını izleyin. Sıcak ya da ılık su kullanmanız daha faydalı olacaktır

Gereksiniminiz olan…
-Yoğurt kasesi gibi bir kap
-Ilık su
-Bulaşık deterjanı
-Bir gece lambası

Uygulama
Kâseyi ılık sabunlu su ile doldurun ve gece lambasının altına koyun. Her sabah içindeki suyu döküp yenileyin böylece pireleri hakimiyet altına almanız çok basitleşecektir.

Kaynak : http://everydayroots.com/flea-remedies-for-cats

car news

Read the latest car news and check out newest photos, articles, and more from the Car and Driver Blog.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın