Kedilerde Saldırganlık ve Sert Davranışlar

Kedi yavruları ve genç kediler birbirleri ile oynar. Kedilerde reyin hayvanların fiziksel koordinasyonlarını, problem çözme marifetlerini geliştirme ve kendi cinsinden olanlar ile beraber olma olanağı sağlar. Kedi yavruları ve genç kediler sert, faal reyin oynar ve sahte hamleler yaparlar. Kediler birbirini kovalarken, ard arda vururken, tekme atarken, birbirlerini ısırırken çok neşe alırlar. Kedilerin birbirini ısırması ve tırmalaması onlar için çok cümbüşlü oyunlar gibi kazanç.

Kedilerin birbirine karşı tutumları insanlara yönlendiğinde saldırganlık olarak yanlış idrak edilir. Hakikatinde kediler birbirleri gibi insanlar ile de eğlenmek için sırnaşırlar. Kedilerin bu saldırgan ve kaba tutumlarını durdurmadığınız takdirde vaziyet daha şiddetli bir hal alır ve önüne geçemezsiniz. Saldırgan tavırlar neticeyi kediler birbirini yaralayabilir ve büyük hasarlar verebilir.

Kediler iki değişik reyin tavrı sergiler. Bu reyin cinsleri: yalnız ve sosyal reyin olarak kabul edilir. Oyuncaklar, iplikler, kağıt torbalar, koliler, rulolar ile yalnız oyunlar oynanır. Sosyal oyunlar ise öbür kediler ile insanların birbirine yaptığı oyunlardır. Kediler oyunlarını insanlara yönlendirdiğinde bazen meseleler ortaya çıkabilir. Bir kedi cümbüş emeli ile insanlara yanaşırken reyin dostlarına bazen hasar verebilir. Kedi çizikleri ya da ısırıkları acı verici olabilir ve o bölgeden basitçe virüs bulaşabilir. Kedilerin hasar vermesini önlemek için oyunlarını durdurmalı ve şiddeti eksiltmelisiniz. Unutulmamaki bazı kedi cinsleri daha sert davranmaya, saldırgan olmaya eğilimlidir, kedi cinsleri hakkında bilgi olmak kedinizi tanımanızda takviyeci olur.

Kediler bazen insanlara karşı saldırgan tutumlarda bulunabilir. Hakikat saldırganlık, basitçe korkan kedilerde veya sarih havada başka kediye tepkisini gösterdiğinde oluşabilir. Bir yaş altındaki kedi ile yaşıyorsanız ve onun tek reyin dostu sizseniz saldırganlık değil barbarca oyunlar oynuyor demektir. Kedi oyunu ile hakikat saldırganlık arasındaki farkı tanımlamak bazen güçtür. Bu vaziyette kedinizin beden dilini gözlemlemek çok ehemmiyetlidir. Kediler oynarken sıklıkla iki tavır sergiler: Ağzını yarım sarih tutarak oynama suratı ve tasmalı kedinin yaptığı sık sık sıçramalar. Kediler suskunca oynama meylindedir. Kızgın karşılaşmalar sırasında homurdanma, tıslama ve tükürme görülebilir. Kızgın tavırlara hemen müdahale etmeli ve kedinizin alakasını oyuncaklarına çevirmelisiniz.

 

Kedilerde Saldırganlık Nasıl Eksiltilebilir

Kedinizin tutumlarını hakimiyet altında yakalayabilmek için muhtelif oyuncaklar ile onu yönlendirin. Oyuncaklara alakasını sürükleyerek seçimlerini tanımlayabilirsiniz. Kediler genelde toplara ve sahte farelere vurarak oynamayı hoşlanırlar. Bununla beraber ona bir av oyunu gibi gelen hareket eden şeyleri tutma, kovalama tutumlarını da kediler çok sergiler. Kedinizle oyunlar oynayın ve ona muhtelif oyuncaklar alarak tutumlarını yönlendirin. Kedinize sık sık kağıt torbalar veya karton koliler gibi yeni nesneler vermelisiniz.

Günde iki kere kediniz ile oynamak için en az on dakika zaman tüketmelisiniz. Reyin süresi süresince oyuncaklar kullanarak onu oyuna yönlendirmelisiniz. Kedinizin en faal ve cümbüşlü olduğu zamanlarda kedinizle oynamaya zaman ayırarak saldırganlık tutumlarını önleyebilirsiniz. Merdivenden inerken ayağınıza dolanması, bacaklarınıza saldırması gibi vaziyetleri önlemek için yanınızda oyuncaklar taşıyın. Saldırganlık gidişatı büyüdüğünde oyuncaklarını ona vererek dikkatini yönlendirin. İnsanlara saldırmak yerine oyuncaklarını kovalamaya odaklanması kedinizden isteyeceğiniz iyi tavırlardandır.

Bir reyin dostu olarak başka bir kedi edinerek onunla oynamasını da sağlayabilirsiniz. Konuttaki kediniz gibi genç ve faal bir kedi sahiplenmeniz daha doğru olacaktır. Kedileriniz birbiri ile oynarken de dikkatli olmalısınız. Birbirlerine hasar verecekleri gidişatlar oluşmaması için yeniden saldırganlıkta bulunmamaları gerekmektedir. Kaba tavırlar ve hamleler neticeyi kediler reyin oynarken birbirine büyük hasarlar verebilir. Bunlara mani olmak da evcil hayvan sahiplerine düşer. Kedinizin oyunlar oynaması için hoş bir etraf ve oyuncaklar sunun. Kedileriniz için daha karışık bir etraf sağlayıp onların eğlenmesini teşvik edebilirsiniz. Kedinizin reyin dostu ve oyuncakları varsa sizin ile oynamak çok zevkli gelmeyecektir. Kediniz ısırmaya başlar veya saldırırsa reyin alanından dışarı çıkarıp oyunu sonlandırın. Belli aralıklar ile hakimiyetler yapmanız onu dizginlemenizde yararlı olacaktır.

 

Saldırgan Kedilere Nasıl Yanaşılmalı

kedilerde saldırganlık

Kedinizi elleriniz, ayaklarınız veya bedeninizin bir yeri ile oynamaya teşvik etmeyin. Bu oyunlar kediniz yavruyken cümbüşlü olabilir ama geliştiğinde riskli neticeleri olabilir. Kedinizin sizinle oynamasını sağlayacak oyuncaklar kullanmayın. Kedinizi kaba oyunlar oynadığında fiziksel olarak cezalandırmayın. Kedinize vurursanız o bunu oyunun bir parçası sanıp daha da sert davranmaya başlayacaktır. Sert tavırlarınız karşısında kediniz de asabileşip hücumda bulunacaktır. Kediniz ile günlük belli vakitlerde zaman geçirmek ve oyuncakları ile oynamasını izlemek daha uygundur. Minik hücumların zamanla gelişmesini önlemek için en baştan oyuncak eğitimi vermelisiniz. Oyuncakları ile oynamak daha fazla neşe verdiğinde olasılığı da  eksilecektir.

Kedinizin sizinle reyin oynamasını yasaklamak için her şeyi yaptınız ama öğretemediyseniz saldırgan tutumlarda bulunduğunda sprey şişesinden su fışkırtarak ya da ellerinizi birbirine vurup ses çıkartarak oyunu durdurabilirsiniz. Saldırgan tutumları durdurduktan sonra hemen oyuncaklarına yönlendirin. Saldırgan tutumların devam etmemesi için şok tesiri yaratacak bir ses ile civarın havasını değiştirmeyi deneyin. Kedinizin saldırgan tutuma olan dikkati ufalar ayrılmaz oyuncakları ile buluşturun ve hakikat oyunlar oynamasını sağlayın.

 Kedilerde saldırganlık meselesini düzenlemek için azıcık zaman ve emek tüketmelisiniz. Meblağlı ve sabırlı tavırlar sergilerseniz kedinizin enerjisini sizin yerinize uygun oyuncaklar ile atmasını sağlayabilirsiniz. Kediler de hoş tavırlar ve eğitimler ile doğru oyunlar oynamayı bilebilir ve saldırganlığı sona erdirir. Kedinizdeki saldırganlığı çözemediğiniz gidişatlarda şiddeti iyice çoğalırsa uzman birinden destek almayı da unutmamalısınız. Kendi başınıza çözemiyorsanız ısrarcı olmak yerine uzman olan şahıslar ile irtibata geçmeyi sınamalısınız.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın