Köpek Eğitim Çeşitleri

Köpek Eğitim Çeşitleri

Yaşamımızın bir parçası haline gelen sadık arkadaşlarımız olan Köpeklere eğitim vermenin de bazı kaideleri vardır. Köpek eğitimi muhakkak kaidelere uyulmadığı takdirde fayda sağlamaz. Eğitim, mükâfat ve ceza sistemine dayalı yapılmalıdır. Bu metodu uygularken komutlarınızda sesiniz ciddi ve kararlı olmalıdır. Eğitim sürecinde ciddiyeti vazgeçerseniz hayvanda sizin komutlarınıza uymayacaktır.

Köpeğiniz verdiğiniz komutu yaptıktan sonra onu mükâfatlandırmalısınız. İlk başlarda her harekete mükâfat verirken, daha sonra bu sıklığı eksiltmelisiniz. Mükâfat mevzusunda gerek yemek veya oyuncak, gerekse uzman eğitmenlerin kullandığı “aferin” komutunu söyleyerek başını okşama metodu kullanılabilir. Cezalar ise fiziksel veya laflı olmak üzere ikiye ufalar. Tasmasını sürükleyerek yanlış hareket yaptığını fiziksel olarak köpeğe uygulayabilirsiniz. Laflı olarak ise “hayır” sözcüğünü vurgulu sert ve ciddi biçimde söyleyip, bir daha yapmaması için ikaz edebilirsiniz.
               
Günümüzde muhtelif Köpek eğitim çeşitleri yer almaktadır. Yavruyken eğitim esas eğitim ileri derece eğitim gibi bir hayli çeşitleri vardır. Esas eğitimde Köpek, otur-kalk komutlarının yanı gizeme muhakkak bir disipline ve doğru tutumlara alıştırılması gerekmektedir.  Komutları bilen köpeğiniz ile günde 5 dakika ayırarak tekerrür etkeniz Köpek üzerinde otoritenizi sağlar.
               
İleri seviye eğitimde ise, köpeğiniz esas eğitimini bitirmiş olmalıdır. İleri seviye eğitimin olması için daha evvel belirttiğiniz komutları köpeğinizin yapması gerekmektedir ve muhakkak bir alt yapısı olmalıdır. Bunlara sahip olan köpeğinize istediğiniz komutları kendi kullandığınız ve köpeğin alışmış olduğu usulleri kullanarak ileri seviye eğitim verebilirsiniz.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın