Köpek Eğitimine Başlangıç İçin Bilinmesi Gerekenler

Bir insan ve bir köpek, beraber yaşıyorlar. Konutta otururlarken kapı çalıyor ve köpek havlamıyor, içeri giren konuğun üstüne sıçramıyor, yemek yerken sofrada dilencilik etmek yerine kendi yatağında uyuyor, caddede yürürlerken tasmayı çekmeden insanının yanında soğukkanlıca yürüyor, kedi görse dahi soğukkanlılığını bozmuyor… Ne kadar da şahane bir senaryo değil mi?

Evet, nerede nasıl davranacağını öğrenen akıllı bir köpekle yaşamak netlikle şahanedir. Köpeğinizi eğittiğinizde, ondan istediklerinizi hemen ve her seferinde yerine getireceği mevzusunda ona güvenirsiniz. Peki, nedir bu köpek eğitimi, “eğitim” derken neyi hedefliyoruz?

Benim için köpek eğitimi, köpek ile insan arasında bir dil yaratmaktan geçer ve mevzu olarak köpeğin “tam” davranışlarına içerir. Yalnızca otur, yat, bekle gibi komutlar değil, yukarıyadaki senaryoda geçen iyi nezaket ya da daha öncekilerin deyişiyle adab-ı muaşeret eğitimin en ehemmiyetli kısmıdır.

İnsan ve köpek biyolojik açıdan farklı iki cinstir. Biz insanlar, henüz türdeşlerimiz olan insanlarla sırf farklı ülkelerde yaşadığımız için aynı dili konuşamıyor, irtibat kuramıyorken apayrı bir cinsle nasıl irtibat kurabiliriz? Bu güç görünüyor, fakat doğru usullerle yapıldığında ortaya son derece iyi neticeler çıkabiliyor.

Köpeğimizden, ona henüz öğretmediğimiz bir kaideye uymasını beklemek yanılgıdır. Ailemize bir köpek dahil etmeye karar verdiğimizde, çoğunlukla gidip bir yavru köpek ediniriz. Konutumuza getirdiğimiz bu yavru muhtemelen çiftlik etrafında doğmuş, daha evvel hiç konut eşyası ve yakın insan teması görmemiştir. Öncelikle, yavrunuzun ‘köpek olmanın getirdiği ’ tavırları sergileyeceğine kuşkunuz olmasın. Konutunuzun orta yerine, belki de en değerli halınıza çişini yapması, bizlerin “eşya” olarak adlandırdığı fakat ona göre yalnızca bir nesne olan şeyleri kemirmesi, yalnız kaldığında acı acı ağlaması basmakalıp şeylerdir. Köpekler, insanların dünyasına ait kaideleri doğuştan bilmezler, onlar yalnızca köpek gibi davranırlar. İşte burada eğitim akarsuya girer. Tıpkı bir çocuk yetiştirir gibi köpeğimizi yetiştirmek, ona yeni geldiği bu dünyada nelerin var olduğunu, karşılaştığı gidişatlarda nasıl tepki vermesi gerektiğini, hangi tavırların kabul edilebilir olduğunu öğretmek bizim mesullüğümüzdedir.

Tüm canlılar gibi köpekler de kendileri için “iyi” netice getiren tutumu tekerrürler, neticesiz kalan ve emellerine erişmeye yaramayan tavırlardan ise bırakırlar. Köpek eğitimi işte bu kalıpların üzerinde yükselir. Pek çok kaynak mükâfat ve cezadan bahseder. Fakat işin gizemi, bizim mükâfat ve ceza olarak kafamızda tanımladığımız şeyler ile köpeğin gözünde mükâfat ve ceza olarak idrak edilen şeylerin geçimli olmasında uyur. Doğru zamanda doğru anlamda verilen mükâfatlarla bir köpeğe, yemeklerin kokusu masadan gelmesine karşın değişik köşede duran yatağında uyumanın onun için daha “iyi” bir netice getirdiği öğretilebilir.

Köpeğimizle beraber yaptığımız her şey, evet bütün olarak “her şey” bir bilmedir. Oldukça şirin görünen yavrunuz o ufacık vücuduyla dizlerinize zıplarken onun başını okşamanız, köpeğinizin usunda “insanların üstüne sıçramak iyi bir şeydir” olarak yer edecektir ve çoğu insan bu detayın farkına varamaz. O şirin yavru gelişip 30 kiloluk vücuduyla insanların üstüne sıçramaya devam ettiğinde ise “makûs köpek” olur. Köpeğin tavırları sahibinin tavırlarına bağlıdır. Mamayı, suyu, oyuncakları, alakayı ve sevgiyi elde etmesinin koşulları nasıl, ne zaman ve ne yaparken köpeğinizin tam tutumlarını etkileyen anahtarlardır. Köpek sahipleri, bu anahtarları nasıl kullanacakları mevzusunda eğitim almalıdır.

Bir köpek edinmeyi düşünüyorsanız kesinlikle farklı eğitmenlerle görüşmeli, konutunuzda sizinle beraber çalışarak size köpeğinizi eğitmeyi öğretecek bir eğitmeni seçerek, köpeğinizi konuta getirdiğiniz ilk günden itibaren eğitimine başlamalısınız. Eğitmenin misyonu, köpeğinizin tutumlarını size söylemek, bu tutumlar arasından doğru olanları mükâfatlandırarak pekiştirmenizi ve şekillendirmenizi sağlama mevzusunda yukarıyada bahsettiğim anahtarları nasıl kullanacağınızı size öğretmek olmalıdır. Yaşadığınız her saniyenin köpeğinizin eğitimi için ne kadar ehemmiyetli olduğunu fark etkeniz ve bu saniyeleri boşa tüketmemeniz için iyi bir eğitmenle çalışmak her zaman usçu bir tercihtir.

Gülru Batur

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın