Köpek Sağlığı ve Aşıları

Köpek Sağlığı ve Aşıları

Köpekler, biz insanların en sadık ve en beğenilen arkadaşlarıdır. Köpek sahibi olmak ise aynı zamanda kumpaslı bakımı da gerektirir. Ufak arkadaşlarımızın sıhhati bizim için ehemmiyetlidir. Köpek sahiplerinin usuna gelen ilk sualler Köpek sıhhatine nasıl dikkat edilmeli aşıları ne zaman yaptırılmalıdır gibi suallerdir. Köpeklerimizin de bizler gibi bir hayli değişik alanda hastalanma ve mesele hayata olasılığı vardır. Bu nedenle hastalık olasılığı henüz reelleşmemişken aşılarını yaptırmalı ve onları hastalıklardan gözetmelisiniz.

Hastalıklardan Köpeklerde en sık tesadüfülenler: Kennel cough, kuduz, corona virüs enfeksiyonu, kanlı ishal, gençlik hastalığı ve karaciğer enfeksiyonudur. Her hastalığın bulgularını usunuzda yakalayamayacağınızdan rastgele bir mesele sezdiğinizde baytar hekiminize müracaat etmelisiniz. Sıhhatli ve mutlu bir Köpek istiyorsanız aşı takvimine uymalı ve köpeğinizin tam aşılarını Köpek sıhhatine en uygun biçimde zamanında yaptırmalısınız. Köpek aşıları asalak olasılığı olan Köpeklere yapılmaz.

Aşılanan Köpeklerinizi, aşıdan iki gün evvelden aşıdan iki gün sonraya kadar devirememeniz gerekmektedir. Bu, Köpeğinizi ölümcül hastalıklardan da gözetir.

Aşılar için aşı takviminde yazdığı biçimde yaş aşısı, asalak rehabilitasyonu, kuduz aşısı ve hepsi için uygun yarıyıllarda aşı yaptırmalısınız. Misalin, kuduz aşısı‘nın yinelenme süresi 2-3 ay etrafındadır. Yeniden 16 haftada bir karma aşısı yaptırılmalıdır. Ayrıntılı tarihler baytarınız tarafından titizlikle söylenecektir. Özellikle yavru Köpeklerin en az bir buçuk ay annelerinden süt emmeleri sıhhatleri için lüzumludur. Konut hayvanlarının yavruluk zamanlarında bünyeleri oldukça duyarlıdır. Bu nedenle yavru Köpekler aşıları yapılıncaya kadar konuttan dışarı çıkarılmamalıdır.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın