Köpek Türlerine Göre Fiyatları

kaz yavrusu

Erkek ve dişi Kazlar can verinceye kadar bir arada kalmak üzere birleşirler. Avcıların ve başka düşmanlarının elinden kurtulmayı muvaffak oldukları takdirde 30 sene hatta azıcık daha fazla yaşayabilirler. Üç yaşına gelince üremeye başlarlar. Yuvalarını bir bataklığın sığ sularındaki bir adanın ya da bir tümseğin üzerinde yaparlar. Böylece yavrularını ve kendilerini tilki gibi yağmacılardan emniyete alırlar. İnce tüylerle kaplı sarı yavrular bir aylık kuluçka zamanından sonra genellikle haziranda yumurtadan çıkarlar. Baba kaz bu sırada yuvanın yakınlarından dağılmaz. Bir düşman eşine veya yavrularına saldıracak olursa cesurca atağa geçerek tıslar ve kanatlarıyla şiddetli darbeler indirir.
Aile gıda peşinde bataklıkta yüzerken anne ile baba yavru kazları göz önünden ayırmaz. Genç kazlar güzde anneyle babalarına tıpkı benzemiş olurlar. Aile grubu göç ile kış mevsimi sırasında bir arada kalır. Fakat bir dahaki faize mevsimi başlarken yaşlı kuşlar gençleri aralarından kovarlar.

Başlıca Kaz Cinsleri

Yaban kazı

Yaban kazı

Yaban Kazı

Yaban kazının özellikle üzerinde durulmaya kıymet. Evcil kazlarımızın çoğu Avrupa ’nın bu hain griyi kazının soyundan gelmektedir. Bir çok dillerdeki Griyi kaz adı grinin cinsli tonlarında olan tüylerinin renginden ileri kazanç uzunluğu 80 90 santim kadardır. Yaban kazı besininin hemen tamamını karadan temin eder. Tarlaları ve bostanları ziyaret ederek çiftçilere büyük hasar verir. Yaşını almış dişileri 7-14 beyaz yumurta yumurtlar.
Çin kazı da evcilleştirilerek dünyanın bir çok kısımlarına götürülmüştür. Bu cins, gagasının üzerindeki yumrumsu bir çıkıntıdan tanınır. Boynunun belli bir kavisi vardır. Gayet dik yürür.

Büyük kar kazı

Büyük kar kazı
Büyük kar kazı yaban kazının akrabasıdır. Bu kaz siyah kanat tüylerinin dışında bembeyazdır. Grönland ’da ve yakın bölgelerde yuvasını yapar, kışı ise güney atlantik ummanı kıyılarında geçirir.

Küçük kar kazı

Küçük Kar Kazı
Bu kaz da siyah kanatlı tüylerinin dışında bembeyazdır. Bilimsel isminden de anlaşıldığı üzere uzak Kuzeysel enlemlerde ve kuzey kutbu bölgelerinde yuva yapar.

Mavi kaz

mavi kaz

Mavi kazak Amerika Kazlarının arasında en az tanınanıdır. Kanada ’daki faize alanları ancak 1929 senesinde keşfedilmişti. Küçük kar kazıyla bir çeşidi sanılacak derecede yakın akrabadır.
Kaz sürüleri özellikle bataklık nebatlarının kökleri ile beslenirler. Pisboğazlıklarından dolayı dönümlerle otu kökünden sökerler. Mavi Kazlar o kadar şişmanlarlar ki bazı rivayetlere göre kimisi avcılar tarafından vurulduktan sonra yere düşünce patlamaktadır.

Deniz kazları

deniz kazı
Deniz Kazları diğer cinslere nispetle minik ve derli topludurlar. Gagaları güçsüzce, dişleri de cılızdır. Kanatları çok uzundur, kuyruğun sonuna kadar uzanır. Kuyrukları kısa ve yuvarlağımsıdır.
Bu kazlardan boynu hilalli kazın boynunun her iki yanında yarım ay biçiminde bir beyaz kir dikkati sürükler. Uzunluğu 62 santim olan bu kazın yurdu daha önceki ile yeni dünyanın kuzeysel enlemleridir. Boynu Hilalli kaz denizden pek nadide olarak uzaklaşan bir kıyı kazıdır. Akılda bir yüzücü olduğu gibi, değişik Kazlardan da üstün bir uçucudur. Otlarla deniz nebatlarından başka, yumuşakçaları da yer. Güzde Avrupa ’nın kuzey ve Baltık denizlerin dünyası kumsalları göz alabildiğine bu Kazlarla kaplanır. Çığlıkları bu arada dalgaların gümbürtüsünü bastırır. Kuzeysel enlemlerde daha önceki molarla balinacılar bu kazların binlercesini öldürürler.
Kanada kazının Bu siyahlı ve griyli akrabasıyla alakalı bir efsane dahi vardır. Buna göre, İskoçya ’nın kuzeyinin ve bu ülkeye komşu bazı adaların kıyılarındaki bazı ağaçların dallarında rengi beyazla kuru yaprak arasında değişen midyemsi kabuklar yetişmektedir. Bunların içinde minik canlılar bulunmakta, kabuklar erginleşip açılınca da bu küçük canlılar suya düşerek kaz olmaktadır.

Kanada kazı

kanada kazı kazcılık

Kanada kazı Amerika ’nın yaban kazıdır. Erkek Kanada kazları 6 kilogram ağırlığında olabilmektedir. Vasati uzunlukları 90 95 santim, açılmış kanatlarının eni 180 santim kadardır. Kuşların bu en tetiğini ve en temkinlisini vurabilmek, Avcılar için büyük bir başarıdır. Kanada kazı o kadar ödlek ve kuşkucudur ki, insanlara yanaşmaz dahi. Sırtı grimsi siyah, karnı beyazımsı, yanakları beyaz, kafası ve boyunu siyahtır.
sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın