Köpekler İçin İlaçlar (pire damlası, parazit hapı, aşı)

Sadık arkadaşınızın dinamik ve her zaman sevinçli olduğunu görmeyi kim istemez? Ancak bunun reelleşebilmesi için ilk koşul köpeğinizin sıhhatli olması. Köpeklerde ortaya çıkabilecek pek çok hastalığa karşı alınabilecek ihtiyatlar ve yapılabilecek rehabilitasyonlar sırasında köpekler için ilaçların kullanımı gerekiyor. Köpekler için ilaçlar, gözetici sıhhat tedbirleri kapsamında kullanılan aşılar ve vitamin dayanaklarından oluşuyor. Rehabilitasyon emelli olarak kullanılan ilaçları ise asalak hapı, antibiyotikler ve ateş düşürücü ilaçlar ve sızı kesiciler olarak sınıflandırabiliriz.

Köpeklerde Aşı Kullanımı

Köpeğinizin sıhhatli bir hayat sürmeye devam edebilmesi için gözetici sıhhat tedbirleri olarak adlandırabileceğimiz aşılarının yapılması, çoğu ölümcül neticeler doğuran hastalıklara karşı da yapılabilecek en iyi rehabilitasyon vaziyetinde. Çoğu viral hastalıkların rehabilitasyonunda da kullanılabilen aşılar, sadece köpeğinizi değil, aynı civarı paylaşan öteki evcilleri ve sizleri de gözetmeyi kastediyor. Bu sebeple köpeklerde aşının yapılması mevzusunda en doğru kararı verebilecek olan yetkililer baytar doktorlardır. Baytar doktorunuzun tavsiyeriyle yapılacak olan aşılar sayesinde köpeğinizin pek çok ölümcül hastalığa karşı bağışıklık geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

Pire Damlası Nedir?

Köpeğinizin teninde ya da tüylerinde ortaya çıkabilecek olan asalaklar dış asalaklardır. Pireler bu asalakların belki de en öğrenileni vaziyetinde. Köpeğinizin bunlardan kurtulabilmesi için pek çok formatta hazırlanan asalak ilaçları kullanılabilir.

Piyasada pire ile gayret için sunulan pek çok seçenek var. Ancak bunlar içinde hem basit kullanımı hem de tesiri göz önüne alındığında pire damlası köpeğinizin bu böceklerden kurtulabilmesinde en tesirli yollardan biri olarak kabul edilebilir.

Pire damlaları köpeğinizin ensesine baytar doktorunuzun uygun göreceği dozda ve sıklıkta damlatılarak pire ile çabanın zafere erişmesi sağlanabilir. Ancak tüm ilaçlarda olduğu gibi, kimyevi maddelerle hazırlanan bu ilaçların kesinlikle hakimiyetli olarak kullanılması gerekir. Pire damlası muhtevası itibariyle bir zehirdir. Kullanımında dikkatli olunmazsa köpeğinizin sıhhat meseleleri yaşamasına neden olabilir.

Asalak Hapı ve Kullanımı

Asalaklar sadece tüylerde ve tende ortaya çıkmazlar. Pek çok ölümcül asalak, köpeğinizin bağırsaklarına yerleşerek onu günden güne vefata götürebilir. İç asalak olarak adlandırılan asalakların çözümü için baytar doktorunuzun nasihat edeceği asalak hapı, asalakların neden olabileceği pek çok hastalığa karşı köpeğinize gözetecektir.

Asalak hapları da öteki tüm ilaçlarda olduğu gibi kimyevi bileşikler kapsar. Bu sebeple köpeğinizde asalak olup olmadığının hakimiyetini dışkı testi yaptırarak kavramak ve zorunluysa bu hapı kullanmak gerekir. Afaki yere yutturulan asalak haplarının köpeğinizin özellikle bağışıklık sistemine negatif tesirleri olacağını unutmayın.

Asalak hapı kullanımına başlamak için kesinlikle yavruluk yarıyılının bitirilmesini beklemek doğru olacaktır. Zira henüz annesini emen bir yavruya afaki yere asalak hapı vermek son derece yanlış bir rehabilitasyon olacaktır. Yavruyken başlanacak olan aşıların beklenen tesiri gösterebilmesi için de asalak rehabilitasyonunun yapılmış olması gerekir. Zira asalaklar yapılan ve yapılacak olan aşıların tesirini eksiltecektir.

 

 

 

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın