Köpekler Nasıl Yıkanır? Köpek Banyosu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazılarına göre can yoldaşı, bazıları için de eşsiz bir arkadaş olan köpeklerin de arınılması ve elbette yıkanması gerekir. Bu yazımızda köpeklerin banyosu ve köpekler nasıl yıkanır mevzusunu ele almayı uygun bulduk. Zira yapılan yanlışlar sevgili arkadaşlarımızın sık sık hasta olmalarına neden oluyor.

Köpekler Nasıl Yıkanır?

Öncelikle köpeklerin tenlerinde yüksek PH kapsayan bir yağ katmanı bulunur. Bunu köpeğinizin teni, kesintisiz olarak asit kişiliği bulunan bir yağ salgılayarak yerine getirmekte. Köpeğinizin teninin salgıladığı yağlarla oluşan bu katman, aynı zamanda onları mikro organizmalara karşı gözeten bir kalkandır. Köpeklerin yıkanması harekâtında pek çoğumuzun şuursuzca kullandığı köpek şampuanları ve kimilerinin daha hoş koktuğu için kendi kullandığı şampuanları sınıyor olması bu katmanın yok olmasına ve dolayısıyla köpeğinizin teninin korunmasız kalmasına neden olmakta.

Baytar doktorlara en çok sorulan sualler arasında “Köpeğimizi neredeyse her gün deviriyoruz ancak neden hala hoş kokmuyor?” yer alıyor. Her gün yıkamanıza karşın köpeğinizin makûs kokması onun lekeli olduğunu göstermez. Aksine onun gözetici ten üst katmanına verdiğiniz hasar neticeyi onu korunmasız vazgeçtiniz. Köpeğiniz mikro organizmaların oluşturduğu ten enfeksiyonları sebebiyle makûs kokuyor olabilir.

Köpeğim İçin Hangi Şampuanı Kullanmalıyım?

Başta da belirttiğimiz gibi, ten üstündeki gözetici yağ katmanına hasar vermeyecek olan şampuanlar seçim edilmeli. Bunun için şampuan içeriğini kesinlikle hakimiyet etmelisiniz. Yağ katmanına hasar vermeyen şampuanlardan bulamamanız vaziyetinde bayağı köpek şampuanları da kullanılabilir ancak bu şampuanlar üç haftada bir yapılacak banyolarda kullanılmalı. Sık kullanımda ten enfeksionları baş gösterecektir.

Köpek Banyosu ve Köpek Devireme Harekâtı

Köpekler nasıl yıkanır, yazımızda adım adım köpek devireme operasyonlarını anlatmayı uygun bulduk. Köpeğimiz için hazırlayacağımız banyoda ılık su ve şampuan kullanacağız. Yukarıyada değindiğimiz özelliklerde bir şampuan ile isterseniz köpeğinizi gün fazla yıkayabilirsiniz.

Adım: Öncelikle köpeğiniz için en iyi banyo ılık suyla yapılandır. Ilık su ve şampuanın hazırlanmasının ardından devireme operasyonuna geçilmelidir. Adım. Köpeğinizi ılık suyla nemlendirin. Bu safhada duş başlığı kullanmak basitçe tüm tüylerin nemlendirilmesinde fayda sağlayacaktır. Adım: Şampuanla, baş kısmı hariç tüm bedenin köpürtülerek yıkanması gerekiyor. Köpeğinizin başını tüm bedeni yıkadıktan sonra yıkamalısınız. Zira başın yıkanması sırasında göze kaçan şampuan ve başın yıkanmasından sevmeyen köpekler huysuzlanacak ve sizi banyo sırasında oldukça zorlayacaktır. Adım: Başın yıkanması için kulaklara dikkat edilmeli, vazelinli pamukla köpeğinizin kulağını kapatmanız kulağına su kaçmasını önleyecektir. Köpeklerde kulak lekeyi olarak kollanan akıntılar da tıpkı tenlerindeki yağ katmanı gibi kulağın enfeksiyonlardan korunmasında gözetici tesiri bulunur. Bu sebeple kulakların kapatılması ve su kaçmasının önlenmesi ehemmiyetlidir. Adım: Tesirli bir durulama yaparak tüm şampuanın tüylerden temizlemesini sağlayın. Bunun için duş başlığı da kullanabilirsiniz. Çok daha fazla alana nüfuz edecek olan su ile köpeğinizin bedeninden şampuanı tamamen uzaklaştırabilirsiniz. Adım: Köpeğinizin kurulamaya başlayabilirsiniz. Öncelikle havlu dayanağıyla köpeğinizin kurulanması ve sonrasında kurutucular dayanağıyla tamamen kuruması ehemmiyetlidir. Tüy diplerinde kalan ıslaklık köpeğinizin kokmasına neden olabileceğini unutmayın. Bu sebeple kurutma operasyonuna en az devireme harekâtı kadar umursamalısınız. Kuyruk, baş, kulaklar, bacaklar ve eklem kısımlarının tesirli bir biçimde kurutulması hakikatleştirilmelidir.

Köpek Banyosunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Dikkat edilmesi gereken ilk mevzu, köpeğinizi asla kendi şampuanınız ile devirememeniz. İnsana özel üretilen şampuanlar köpeğinizin tenindeki gözetici katmanın tamamen yok olmasına neden olacağı için ten hastalıklarına etraf oluşturmuş olursunuz.

Banyoda kullanılacak olan suyun ılık olması zorunludur. Sizin için bayağı olan 30-35 derece sıcaklıktaki su, köpeğinizin huysuzlanmasına ve banyo harekâtının güçleşmesine neden olur. Köpeğinizi oda sıcaklığına yakın ılık bir suyla yıkayın.

Köpeğinizin başını yıkamanın son adımı olarak tanımlayın.

Bayağı şampuanlarla yapacağınız köpek devireme operasyonunu 2-3 haftada bir defa yapın. Köpeğinizin tenindeki gözetici yağ katmanına hasar vermeyecek özelliklerde olduğuna emin olduğunuz şampuanlarla köpeğinizi gün fazla dahi yıkamanızda bir mahzur bulunmuyor. Köpeğinizi bu özelliklerdeki şampuanlarla sık sık yıkayabilirsiniz.

İyi bir kurutucu dayanağıyla tüm tüy dipleri kuruyuncaya kadar kurutma operasyonuna devam etmelisiniz.

Islak kalan kısımlarda ten enfeksiyonları ve özellikle mantar oluşması mümkündür.

Hijyen kaidelerine uygun bir etrafta köpeğinizi yıkamanız, onun sıhhati açısından ehemmiyetlidir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın