Köpekler Rüya Görür Mü?

Köpeklerin neden denge kaybı yaşadığı ve düştüğü ile alakalı bir hayli çalışma yapılmıştır. Fakat denge kayıplarının kesin olarak tek bir sebebi yoktur.  Erişkin hayvanların neden düştüğünü tanımlamak azıcık efordur. Hayvanların gidişatını değerlendirirken insan tutumlarından yola çıkmak pek muhtemel değildir.

Köpeklerde denge kaybı nedenleri ve rehabilitasyonları

Vestibüler Belirti: İç kulağın işlev bozukluğundan kaynaklanan bu rahatsızlık aniden hakikatleştiği için bazen inme bulguları ile karşılaşılabilir. Denge kaybı ve düşme ile beraber baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve gözlerde yanma görülebilir. Vestibüler belirtinin rehabilitasyonu sebeplerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Köpeğiniz hangi belirtileri gösteriyorsa ona uygun rehabilitasyonlar uygulanmalıdır.

Kulak Enfeksiyonu: İç kulak enfeksiyonları köpeklerin balansını kaybetmesine neden olan ortak gidişattır. Görülen semptomlar arasında baş sallama, göz kayması, yürümede kasvet sayılabilir. Mesele yaşanan kulakta kızarma, şişme ve koku gibi belirtiler görülmektedir. Rehabilitasyon edilmezse kulak dış kısımlarının enfeksiyonları daha da çoğalabilir ve mesele ciddi ebatlara geldiğinde rehabilitasyon edilmesi güçleşir. İç kulak cerahati veya menenjit gibi karmaşıklıklar da köpeğinizi daha da riske sokar. Köpeğinizde kulak enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız hemen baytar takviyeyi almalısınız. Kulak enfeksiyonları rehabilitasyonunda paklik, ilaçlar, antibiyotikler ve daha ciddi gidişatlarda cerrahi rehabilitasyonlar uygulanmaktadır. Büyüyen ciddi enfeksiyonların ilaçlarla rehabilitasyon edilemediği gidişatlarda son takat cerrahi rehabilitasyon uygulamak olmalıdır.

Yaralanma: Kafa travması veya iç kulak zararları gibi yaralanmalar köpeklerin balansını kaybetmesinde çok tesirlidir. Köpeğiniz acı sürüklediğinde size söyleyemediğinden kuyruğunu sallamak gibi hareketlerle gidişatını ifade edebilir. Bu sebeple köpeğinizi iyi gözlemleyip ondaki sızı bulgularını hemen fark etmelisiniz. Yavaşlayan refleksler, ağır hareketler, yaralı bölgeyi ısırma ve yalama, endişe ve iştah azlığı gördüğünüzde köpeğinizi acilen rehabilitasyon ettirmelisiniz.

İnme: Köpeklerde felç, kan pıhtılaşması, kanama, kafa travması, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı gibi bir hayli neden inme oluşturabilir. Köpeklerde inme bulguları arasında balanssızlık, baş dönmesi, düşme ve görme kaybı sayılabilir. Köpeğinizde inmeyi gösteren belirtiler varsa hemen baytardan takviye almalısınız.

Darbe: Köpeğiniz bir yerden darbe aldıysa bu vaziyetin yarattığı belirtilere dikkat etmelisiniz. Darbe alan hayvanda yalpalama, sersemlik, kusma görülebilir.

Urlar: Yaşlı köpeklerde beyin urları sık görülür. Ancak genç köpeklerde de ur görülme olasılığı bulunur. Beyin urları denge kaybı ve öteki bulgulara neden olabilir. Belirtiler ur ve urun konumuna göre farklılık gösterebilir. Belirtiler arasında nöbet geçirme, tavırda farklılık, iştahsızlık, sızı sürükleme, baş dönmesi, sallanma, koordinasyon yetersizliği, kafada titreme, gözde kayma sayılmaktadır. Beyin urları rehabilitasyonunda kemoterapi, ışınım terapisi, operasyon ve öteki bakımlar uygulanmaktadır.

Köpeklerde denge kaybının öteki sebepleri

Beyin irinine neden olan  ensefalit de bir köpeğin balansını kaybetmesine neden olabilir. Ensefalit rahatsızlığı kenelerin yol açtığı hastalıklar, enfeksiyonlar ve öteki hastalıklardan oluşabilir. Ateş ve bunalım bu hastalığın bulgu sebepleri arasındadır.

İnsanların sıhhati bozulduğunda hekime gitmesi gibi hayvanların sıhhat meseleleri de erken teşhis ile daha basit analiz etilebilir. Evcil hayvanınız yaralandığında veya hasta olduğunda onu bir yerlere vazgeçmeyi usunuzdan dahi geçirmeyiniz. Basit olanı herkes yapar ama biz de onlara sadık arkadaşlar olmalı ve sıhhatine kavuşturup daha önceki günlerine dönmesine destekçi olmalıyız. Köpeğinizin devamlı düşmesi ve kasvetler yaşaması onun hayatını derinden etkileyecektir. Köpeğiniz ile cümbüşlü anlar yaşamak ve onun sıhhatini gözetmek için sıhhat hakimiyetlerini sık sık yaptırmalısınız.

Köpeğinizi bir baytar ne zaman görmelidir?

Yaralanma, felç, zehirlenme ve enfeksiyonlar köpeklerde denge kaybına neden olabilir. Köpeklerde denge kaybı  riskli ve hayati gidişatlara yol açabilir. Köpeğiniz yere düşüyorsa baytara müracaat etmek için geç kalmayın ve hemen temkinler alın.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın