Köpeklerde Alerji Belirtileri ve Tedavisi

Konut tozu, küf, mantarlar, pireler ve kimi faktör maddeyi kapsayan gıda ve mamalar sebebiyle köpeklerde alerji problemleri görülebilir. Bunun başlıca sebebini bünyelerinin bazı faktör maddelere fazla tepkin göstermesi olarak kabul edilmekte. Elbette tüm etmenlerin tüm köpeklerde aynı tepkini göstermesi gibi bir gidişat mevzubahisi değil. Bazı bünyelerin bazı faktör maddelerden dinledikleri rahatsızlığı hastalık derecesinde bulgular göstermesini alerji olarak belirlemek çok daha doğru olacaktır.
Hem tanısının hem de rehabilitasyonunun güç olduğunu söyleyebileceğimiz köpeklerdeki alerji problemlerini, civardan kaynaklanan alerjenler ve beslenmeden kaynaklanan problemler olarak iki gruba ayırmak analizde basitlik sağlayacaktır.

Köpeklerde Alerji ve Bulguları

Köpeğinizin alerji meseleleri insanlardan değişik bulgular sergiler. Hepimizde alerjinin neden olduğu bulgular çoğunlukla üst solunum yolu meseleleriyle ortaya çıksa da köpeklerde bu bulgular çoğunlukla tende kaşıntı, kaşıntıya bağlı döküntüler, kusma ve ishal ile beraber görülebilir.
Alerjiye neden olan alerjenler civardan kaynaklanıyorsa, misalin polene alerjisi varsa, ilkbahar aylarında bu bulguların sürat kazanacaktır. Ancak alerjenler beslenmeyle alakalıysa, köpeğinizin bu faktörleri harcadığında bu bulguların görülmesi beklenebilir.

Köpeğinizde Alerji Var mı?

Gerek hayata alanında gerekse beslenmeleri sırasında binlerce faktör maddeyle temas halinde olan köpeğinizin bunlardan bir ya da birkaçına karşı hassasiyet gösteren bir bünyesinin varlığını tespit edebilmenin tek yolu, baytar doktorunuz tarafından yapılacak kan testleridir. Takribî 92 faktör maddenin test edilebildiği bu teşhis usulü ile köpeğinizde alerji problemi olup olmadığını kavrayabilirsiniz.

Köpeklerde Alerji Rehabilitasyonu Nasıl Yapılır?

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, alerji rehabilitasyonunda alerjiye neden olan alerjenlerle olan temasın önlenmesi alerjinin yinelenmesini önleyecektir. Faktör maddeler, bulunulan civardan kaynaklanıyorsa köpeğinizin bu alerjenlerden uzak yakalamak en doğru çözüm olabilir. Konut tozuna hassasiyet gösteren köpekler için hijyene dikkat etmek çoğu olayda pozitif neticeler doğurur.
Alerjenler beslenmeye bağlı ise bunun tespiti için yapılan kan testleri neticelerine göre baytar doktorunuzun beslenme mevzusundaki önerileri, alerjenlerden köpeğinizi uzak yakalayacak çözümler sunabilir. Misalin faktör maddeyi ya da maddeleri kapsamayan köpek mama markaları nasihat edebilir.
Köpeklerde alerji rehabilitasyonunda yakın zamana kadar kullanılan kortizon ve türevi ilaçlar, alerjenin tesirini eksiltebilir. Ancak bu kısa süreli bir çözüm olacaktır. Kortizon ve türevi ilaçların köpeğiniz üzerinde ciddi yan tesirler oluşturabileceğini unutmayın.

Alerjik Tepkinlere Karşı Aşı Kullanımı

Köpeklerde alerji problemlerinde kullanılan rehabilitasyon yollarından biri de aşılardır. Baytar doktorunuzun uygun göreceği aşılar sayesinde alerjik tepkinlerden köpeğinizi gözetebilmeniz olası. Ancak bu aşılar yan tesirleri sebebiyle sadece baytar doktorunuzun hakimiyetinde uygulanabilmekte.

Alerji Rehabilitasyon Seti Kullanımı

Çoğu baytar doktorun uyguladığı rehabilitasyon setleri ile köpeğinizin hassasiyet gösterdiği alerjene olan hoşgörüsünün yükseltilmesi ile faktör maddelere karşı bedeninin gösterdiği tepkinin eksiltilmesi ve yok edilmesi amaçlanır. Böylece köpeğinizin kaşıntı ve tüy dökülmesi ile baş gösteren ve sonrasında solunum yolu problemlerine ve hatta vefata neden olabilen alerji problemlerinin giderilmesi sağlanabilir.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın