Köpeklerde Dış Parazit Türleri ve Tedavisi

Tam bir yıl süresince problem yaratma olasılığı olsada köpeklerde dış asalak genellikle  yaz aylarında çok daha fazla görülür. Buna karşın bir çok asalak cinsi uygun civar bulduklarında köpeklerin tüylerinin arasında kendilerine yer edinmeye çalışırlar. Bu surattan sene süresince köpeklerde dış asalak hakimiyetlerinin yapılması büyük ehemmiyet taşımaktadır.

 

Köpeklerde Dış Asalak Cinsleri

Köpeklerde dış asalak olarak öğrenilen ve dikkat olunması gereken bazı dış asalaklar altta listelenmiştir.

Keneler

Keneler köpeklerin dışında kedilere ve insanlara da bulaşıp kan emen asalaklardır. Keneler Lyme, Ehrilicha gibi bakteriyel hastalıkları yayarlar.  Köpeğinizde bir kene bulaştıysa ateş kullanmamanız ve şayet bedeninizdeki sarih yaralara dikkat etkeniz özellikle ellerinizde varsa eldiven kullanmanı ehemmiyet taşımaktadır. Keneler köpeğinizin bedenindeki rastgele bir bölgede bulunabilirler.  Şayet köpeğinize kene bulaştıysa kene spreylerı veya damla ilaçları kesin çözüm sağlar. Rehabilitasyon süresince her 24 saatte bir köpeğinizi hakimiyet etmeli ve özellikle Lyme hastalığına karşı aşı yapılması lüzumludur.

Pireler

Pireler özellikle nemli veya sıcak abuhavalarda köpeklerin tenlerinin üzerinde alerjik tepkin, kansızlık gibi ciddi hastalıklara neden olan asalaklardır. Pirelerin hayat döngüdü yumurta, lavra, pupa ve erişkin yarıyılları olmak üzere dörde ufalar. Bu hayat döngüsü 2 hafta gibi kısa bir vakitte bitirilebileceği gibi koca bir yılıda bulabilir. Bu surattan köpeklerde pire asalağından kurtulmak için tam düzeylere göre rehabilitasyon uygulanmalıdır. Pire tasmaları, dış asalak damlaları, pire tasmaları gibi usuller köpeklerde pire için kesin çözümlerdir.

 

Özellikle pirelerin ve keneler uzak mesafelere zıplayabilirler öteki hayvanlara da çok basit bir biçimde bulaşabilirler. Köpeklerde dış asalak meselesini tamamiyle önlemek için yaz aylarında daha sık olmak üzere tüm yıl süresince lüzumlu asalak ilaçları vurulmalıdır. Ülkemizde de en yaygın olarak kullanılan dış asalak rehabilitasyon usulü dış asalak damlasıdır.

Köpeklerde Dış Asalak Damlası Nasıl Uygulanır ?

Köpeklerde dış asalak damlası belkide uygulanması en basit rehabilitasyon usulü. Baytarınıza danışarak etmen maddelerini hakimiyet edip edindiğiniz dış asalak damlasını köpeğinizin ensesine tüylerini ayırıp direk tene temas edecek biçimde boşaltabilirsiniz. Operasyon yalnızca bu kadar. Dikkat edilmesi mevzu ise bir kaç gün süresince ilacın yapıldığı yerlere netlikle değilmemesidir.

Köpeklerde oluşan ve insan sıhhatine hasar veren asalaklar hakkında Köpeklerde iç asalak olduğu nasıl anlaşılır ? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dış asalak mevzusunda mesele yaşayan köpek arkadaşlarımız meselelerini, çözüm usullerini buraya yorum olarak yazabilirler. Siz ne kadar vakitte bir köpeğinize dış asalak damlası yapıyorsunuz ?

 

Kullanılan kaynaklar :

http://www.veterinarians.com/articles/External-Parasites-in-Dogs-and-Cats.html

full movie online

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın