Köpeklerde Görülen Çeşitli Hastalıklar

Köpek Gençlik Hastalığı

Bu hastalık, Köpeklerde görülen bulaşıcı bir hastalık cinsidir. Genellikle 4-11 aylık Köpeklerde görülür. Bununla birlikte yaşlı köpeklerde de görülebilir. Bu hastalığın ilk bulgusu yüksek derecede ateştir. Ardından iştahsızlık, bunalım, göz ve burun akıntısı, ishal, kusma görülür. Bu hastalığa tutulan köpeklerin %75 ’i ölür. Çok riskli ve hemen müdahele edilmesi gereken bir hastalık cinsidir. Bu sebeple müddet kaybetmeden Köpek baytara götürülmelidir. Hastalık daha hiç görülmeden yapılacak olan aşılar bu hastalığın makûs neticelerini önler.

Kanlı İshal Hastalığı

Köpeklerde görülen kanlı ishal hastalığı, Kedilerde görülen kanlı ishal ile irtibatlıdır. Rehabilitasyon edilmezse, makûs neticeler doğurur. Her yaşta Köpekte görülebilir.

Bu hastalığın ilk bulgusu kusmayla kendini gösterir. Kusmuk, makûs kokar, suludur ve farklı renktedir. Ardından Köpeğin ateşi 40 dereceyi aşar. Kusma ve ishal neticeyi akışkan kaybeden Köpeklerin çoğu 24 saat içine can verir. Kanlı ishal hastalığında vefat oranı %60 ’tır.

Kuduz

Kuduz hastalığı yalnızca Köpeklerde değil tüm sıcak kanlı hayvanlarda görülür. Kuduz, beyinde cerahat oluşturur. Bu virüs hayvanların salyası ile dağılır. Kuduz, son derece riskli ve ölümcül bir hastalık cinsidir. Hastalık ortaya çıkmadan evvel temkin alınmalıdır. Hastalık ortaya çıktıktan sonra rehabilitasyonun hiçbir bereketi yoktur. Kuduz ’un ortaya çıkmasının önlenmesi için hastalık daha görülmeden Köpeklere kuduz aşısı yapılmalıdır.

Köpeklerde Görülen Karaciğer Hastalıkları

Hastalığın bulaşması hasta Köpeklerin idrarı ile reelleşir. Hem yavrularda hem de erişkin köpeklerde görülebilecek olan bu hastalık cinsi ölümcüldür ve zorunlu aşılarla önlenebilir.

Aşısı bulunamayan ölümcül Köpek hastalıkları şunlardır: Herpesvirüs, Bruselloz…

Bu hastalıklar dışında Köpeklerde görülen muhtelif hastalık cinsleri ortaya çıkabilir. Her ne olursa olsun Köpeklerde görülen anormal bir vaziyette, Baytar ’e müracaat etmeyi Hayvansitesi.com öneri eder.

Hayvan Sitesi

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın