Köpeklerde Görülen Deri Hastalıkları

Köpeklerde ve öbür evcil hayvanlarda alana gelen ten hastalıkları genellikle yıkanma dolayısıyla oluşur. Hayvanların tenlerine hasar verebilecek olan sabun, deterjan gibi kimyevi maddeler netlikle kullanılmamalıdır. Kullanılması gidişatında köpeklerin tenleri tahriş olur ve muhtelif ten hastalıklarıyla karşı karşıya kalınır. Bu hastalıklardan kimileri: mantar, egzama, tüy dökülmesi ve tenin iltihaplanmasıdır.

Caddeye çıkan Köpeklerin ayak bölgelerinde muhtelif hastalıklar alana gelebilir. Ten hastalıkları kendini ısırma neticeyi de gösterebilir.

Peki bu gibi ten hastalıkları nasıl rehabilitasyon edilir?

Çıban, kendiliğindene patlar. Ancak baytar doktor tarafından açılarak ve antibiyotik kullanılarak rehabilitasyon edilebilir. Toprakta bulunan pire ve kene gibi etmenlerin yol açtığı ten hastalıları da bulunmaktadır. Bu gibi vaziyetlerde kaşınma ve kızarıklık bulguları görülür. Bunun neticesinde şipşak baytar doktora müracaat etmek gerekir. Egzama, ehemmiyetli bir ten hastalığıdır. Protein ağırlıklı beslenme, vitamin beceriksizliği ve alerjik egzama olarak 3 ’e dağılır.

Fazla tüy dökülmesi de bir ten hastalığına işaret olabilir. Özellikle kısırlaştırılmış köpeklerde hormon beceriksizliğine bağlı olarak tüy dökülmesi görülür. “Stafilokokus Epidermitis” ismi verilen bakteriler de tenin iltihaplanmasına sebebiyet verir.

Hayvan Sitesi

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın