Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır

Köpeklerin gözleri alıngan olduğundan dolayı pakliğinde dikkat edilmesi gereken hususların başında sıhhat hakimiyeti geliyor.

Gözde Sıhhat Problemi Var mı ?

Şayet köpeğinizin göz temizliğini inceliyorsanız büyük olasılıkla gözünde bir değişiklik gördünüz demektir.  İlk başta gözündekinin bir sıhhat meselesinden olup olmadığını bilmeniz ehemmiyetli.  Şayet yapışık siyah bir madde varsa ıslak bez ile silebilirsiniz.  Gözdeki sıhhat problemlerinin bulguları alttaki biçimde olabilir :

Gözde kızarıklık Buharlı bir alan Cerahat

Bunlara eş sıhhat problemleri var ise veya kanama gibi ciddi bulgular varsa baytara haber vermelisiniz.

Özellikle sarih renkli tüylere sahip köpek cinslerinde göz sulanmaları, göz akması neticeyi bazı izler kalabilir. Gözlerin akması hemen gözünün altında nem oluşturacağından bakterilerin üremesi de muhtemeldir.  Gözlerin altında akan veya göz altında kalan siyahımsı kirlerin ıslak mendil ile gözlere hasar vermeyecek biçimde arınılması ehemmiyetlidir.

Unutmayın ki köpeğiniz bitkin iken göz pakliğini yapman hem köpeğinizin daha durgun durmasını sağlayacak hem de sizin işinizi basitleştirecektir.

Köpeklerin Göz Pakliği

Köpeklerin gözlerinin pakliğinin sağlanması irini önler. Bu surattan köpeklerin gözlerinin hakimiyeti ehemmiyetlidir.

Köpeğinizin gözlerini hava vaziyetine göre hakimiyet edin. Şayet hava toz, polen veya başka yabancı madde var ve köpeğinizin gözü bu mevzuda alınganlık gösteriyorsa köpeğinizin civarının değiştirilmesi gerekir. Bazı alerji ilaçları da köpekler için işe yarayabilir. Fakat ilaç kullanmadan evvel bir profesyonele baytarınıza danışmayı unutmayın.

Köpeğinizin kafasını otomobilden dışarı çıkarmasına izin vermeyin. Kuşkusuz bu cümbüşlü, görmesi zevkli ve köpeğiniz için gerçekten cümbüşlü. Fakat şunu unutmayın öndeki otomobilden gelen küçük bir taş dahi köpeğinizin gözüne yüksek süratlerde çarpması halinde çok ciddi meseleler oluşur.

Şayet köpeğiniz kimyevilere erişebilirse bunu yasaklamalısınız, kimyeviler süratli buğulaşıp köpeğinizin gözlerine çok ciddi hasarlar verebilir.

Köpeklerde göz pakliği kolay bir harekâttır. Kesintisiz takibi zorunlu veya kumpaslı bir aralığı yoktur. Şayet tıbbı bir mesele var ise erken teşhis çok ehemmiyetlidir.

Siz köpeğinizin gözünü hiç arındınız mı ?

 

 

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın