Köpeklerde İç Parazit Nasıl Anlaşılır ?

Köpeklerde iç asalak baytarlar tarafından en sıklıkla karşılaşılan ehemmiyetli bir sıhhat meseleyidir. Köpeğin iç asalak olduğunu kavramak sıhhatini de tehdit eden bu parazit canlılardan kurtulmak köpeğinizin ve sizin sıhhatiniz için çok ehemmiyetlidir. Köpekler ve asalakları milyonlarca sene vaktinde çok çeşitlenmiş ve köpeklerin sıhhati için büyük bir mesele haline gelmiştir.

Köpeklerde İç Asalak Nasıl Anlaşılır ?

Asalaklar genellikle sinsi sinsi içeride gelişirler ve genellikle farkında olmazsınız. Çoğu asalak cinsi köpeklerin bedenine o denli yerleşirki rastgele bir bulgu göstermeden ve sıhhat meseleyi ortaya çıkarmadan orada yaşamaya devam eder. Natürel bu süreç basitlikle değişebilir ve asalakların fazla üremesi gibi bir çok sebeple ciddi neticelere neden olabilecek sıhhat problemlerine yol açabilir.  Asalakların kendilerini saklama usulleri yüzüden çok geç olmadan köpeğinizin bedeninden arınılmalıdır.

Köpeklerde iç asalağın bulgularının başında özellikle yavru köpeklerdeki iç asalakların bulguları, gelişmede meseleler, vasati büyüklüğün altında gelişim, mat tüyler, ishal ve enerji yoksunluğudur.  İç asalaklar çoğunlukla makûs  ve pis dış şartlarda yaşayan köpeklerde görülür.  Erişkin köpeklerde iç asalak bulguları ile solgun bir renk, enerji yoksunluğu, ishal, mukusumsu dışkı, yemek seçme veya fazla yeme biçiminde sıralanabilir. Bazı iç asalak cinslerinin akciğere yerleşmesi neticeyi solunum sorumları veya öksürük biçiminde meseleler gözükebilir.

İç Asalak Nasıl Tespit Edilir

İç asalaklar ender olarak dışkıda kendilerini emin ederler. Gözle görülebilir kurtçuk gibi yaşayan minik canlılar biçiminde dışkıda emin olan bu asalak cinslerinin yaygınlık oranı gözle görülmeyen asalaklara göre daha azdır. Genellikle gözle görünemeyecek kadar ufak olan iç asalakların tespiti için baytarlar tarafınan gaita dışkı testi yapılmalıdır.  Çok uzun vakit asalaklar ile yaşamış köpeklerde taşıyıcı bedende rakamı çoğalmış asalaklar mikroskopla dahi görülebilir.

Bazı asalakların yumurtaları dışkıda yer almaz. Köpeklerin bağırsak çeperlerine yapışkan olan yer alma vaziyetinde yumurtuların dışkı testi ile tespit edilmesi olası değildir. Bu yumurtalar genellikle bir vakit sonra 5-10 gün yumurtadan çıkarak asalak döngüsünü devam ettirirler. Rehabilitasyon için hem yaşayan hem de yumurtadaki asalaklar gaye alınmalıdır.

Köpeklerde iç asalaklar genellike çok ciddi bir sıhhat meseleyi yaşatmazlar. Köpeklerin bünyesi çoğu asalağı bertaraf etmek için iyi bir potansiyele sahiptir. Bağırsağa yapışan ve gıda emen asalaklar genellikle fazla bir hasar vermez. İleriki zamanlarda ishal ile beraber fazla asalak rakamı köpeğin gıda alımına mani olur. Bazı asalak cinsleri ise köpek bağırsakları kemirmeye başlar. Bu stil asalaklar daha hasarlıdır. Kan kaybı ve kansızlığa neden olabilirler.

Köpeklerde İç Asalak Rehabilitasyonu

Uygun ilaç hap veya aşı ile iç asalakların rehabilitasyonu muhtemeldir.

İç asalaklar her zaman için genç köpeklerde çok daha risklidir. Gıdalara çok daha lüzum dinleyen yavru köpeklerde oluşan iç asalaklar ciddi meseleler oluşturmadan yasaklanmalıdır.

 

купить кресло груша украина

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın