Köpeklerde Kemirme / Çiğneme Sorunu için 5 Önemli Çözüm Önerisi

Herşeyi çiğneme ve kemirme, etrafa hasar verme özellikle yavru köpeklerde sıklıkla karşılaşılan bir meseledir. Genç yavru köpekler etraflarını tanımak ve dünyayı keşfetmek için ağızlarını kullandıklarından ileride ciddi bir mesele oluşturabilir. Çiğneme basmakalıp bir tavırdır, kundura, mobilya, giysi yastık gibi bir çok şeyi çiğneyen köpeklerin bu çiğneme ve kemirme alışkanlığı düzenlenmezse ileride köpekler için sıhhat meseleyi oluşturabileceği gibi sizin için de ciddi parasal kayıplara, köpeğiniz ile aranızdaki bağın eksilmesine neden olabilir.
Bir köpeğin süt dişleri takribî üç ile sekiz haftada çıkar. Takribî 4-6 ay sonrada bu dişler kalıcı hal alırlar. Diş çıkarma yavru köpekler için acılı bir süreçtir. Çiğneme dişlerindeki kaşıntıyı giderir. Diş çıkardığı, değiştirdiği sürece oluşan kaşıntıyı bertaraf edebilmek için köpekler etraflarındaki herşeyi kemirebilirler.

Çiğnemeyi durdurmak ve bu alışkanlığı gidermek için 5 ehemmiyetli ipucu

1. Sıhhat Meselelerinin Olmadığına Emin Olun : Köpeğinizin ciddi bir sıhhat meseleyi olmadığına emin olmanız en başta gelmektedir. Makûs beslenme, vitamin veya mineral azlığı, bağırsakta yaşayan parazitler çiğneme ve kemirme alışkanlığına yol açabilir. Çiğneme midedeki bazı emeliyle de tetikleniyor olabilir. İlk başta tıbbı bir mesele olmadığına emin olmak çözüm için atılacak ilk adımdır. Bu mevzuda baytarınız size destekçi olabilir.

2. Riskli Maddeleri Uzaklaştırın : Yavru köpeğinin herşeyi çiğneyebileceğini bu yazıyı okuyorsanız öğreniyorsunuzdur zati. Bu surattan özellikle plastik, kimyevi madde ve zehirli nebatları köpeğinizden uzak yakalamalısınız. Köpeklerin yememesi gereken besinlerin listesine buradan erişebilirsiniz.
3. Doğru Çiğnemeye / Kemirmeye Teşvik : Köpeğinizin çiğnemekten, kemirmekten zevk alacağı oyuncakları ona temin edin. Hangi cinste oyuncağı hoşlanacağı köpeğinizin şahsiyetine bağlıdır. Çok ufak parçaları direk olarak yutamayacağı oyuncakları seçim edebilirsiniz. Oyuncağı kemirirken sert ten ve kemikler olabilir izlemeniz en iyisi olacaktır. Uygun şeyleri çiğneme ayrıca köpeğinizin diş gelişiminde destekçi olurken midesine de iyi gelecektir. İçerisine mükâfat maması konulabilen top biçiminde oyuncakları hemen hemen her cinsteki köpekler hoşlanacaktır. Köpekler bu oyuncak ile hem oynarken hem de içerisideki mamayı almak için bol bol kemirecekler ve dişlerindeki kaşıntı da eksilecektir. Oyuncakları çiğnediği sürece köpeğinize yumuşak tonda hoş kelimeler söyleyebilirsiniz.

4. Yanlış Çiğnemeyi / Kemirmeyi Yasaklatın : Şayet köpeğiniz istemediğiniz bir şeyi çiğniyorsa ve bunu farkettiyseniz onu fırça atıp olasıysa obje ile arasına girmeli veya objeyi uzaklaştırmalısınız. Bu gidişatta ona sert bir tonda hayır diyebilirsiniz. Yavaş yavaş köpeğiniz neyi çiğnemesi gerektiğini bilecek, nelerden uzak kalması gerektiğini usuna kazıyacaktır. Bu usul unutmayın ki genç yaştaki köpeklerde daha galibiyetlidir.

5. Köpek Egzersizleri : Bitkin bir köpeğin iyi bir köpek olduğunu asla unutmayın. Belki de köpeğiniz yalnızca fazla enerjisini atmak için kendisine bir oyuncak arıyordur. Bu surattan köpeğiniz ile yeteri kadar egzersiz yaptığınıza emin olun.
Köpeğinizin çiğneme / kemirme meselesine çözüm azıcık zaman alabilir. Bu zaman köpeğinizin cinsine, şahsiyetine ve beraber geçirdiğiniz zaman ile doğru orantılıdır.

Sizin köpeğinizin en çok neyi çiğnemeyi hoşlandığını yorum olarak ilave etmeyi unutmayın :

Yazının ingilizce versiyonuna buradan erişebilirsiniz.

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın