Köpeklerde Sahte Gebelik

Konutunizdeki dişi köpeğinizde uykusuzluk, mide bulantısı, kilo çoğalışı, meme gelişmesi ve hatta süt salgılama varsa gebelik bulguları gösteriyor demektir. Şayet köpeğiniz erkek köpek ile temas etmemişse ve bundan eminseniz vaziyet azıcık değişebilir. Köpeklerde sahte hamilelik olarak öğrenilen bir vaziyetle karşı karşıya kalmışsınız demektir. Köpeğinizin bu vaziyetini kavradığınızda her şey daha net ortaya çıkacak ve baytara gitmeniz gerekecektir.

Köpeklerde sahte hamilelik nasıl tespit edilir?

Bir dişi köpek sahte hamilelik yaşıyorsa gösterdiği bulgular gerçekten hamile olan bir köpeğin gösterdiği bulgulara eştir. Başka Bir Deyişle yalnızca bulgulardan yola çıkarak asıl ya da palavracı hamilelik demek olası değildir. Ama konuttaki dişi köpeğinizin erkek köpeklerle yakın ilişkide bulunmadığından eminseniz hamile olmadığına kesin gözle bakabilirsiniz. Köpeğinizi yeni aldıysanız, erkek köpekle bir arada yakalıyorsanız, dışarıda erkek köpekle bir araya geldiğini öğrenmiyorsanız gidişatı çözmeniz daha güç olacaktır. Bu vaziyette baytara erişip gidişatı bildirirseniz daha basit bir süreç sizi karşılayacaktır.

Köpeklerde Sahte Hamilelik Belirtileri

Fiziksel Farklılıklar

Ağırlık dalgalanmaları: İştahsızlıktan dolayı zayıflaması ya da iştah çoğalışı ile fazla kilo almasıdır. Karın şişliği ve karında genişleme Meme bezlerinde genişleme Memeden süt yapımı Göğüs bezleri salgısı: Su veya kahverengimsi akışkan gelmesidir. Kusma Enerji beceriksizliği veya tembellik Vajinal akıntı

Tavır Farklılıkları

Saldırganlık: Değişik köpeklere ya da aile abonelerine hiddet dinleyip saldırması Bunalım: Ani hareketler, birden yanaşma ve uzaklaşma göstermesi Sıkıntılılık ve kaygı Yuva yapma: Kağıt ya da battaniyeyi yırtarak konutun bir yerine onlarla yuva yapmaya çalışması Kazma: Yuvalama tutumu

Yukarıyada saydığımız işaretler ile köpeğin asıl hamilelik yaşayıp yaşamadığını ayırt etmek olası değildir. Asıl hamilelikte de görülen bulgular size ipucu sunmaya yetmez. Köpek sahipleri böyle vaziyetlerle karşılaştığında çok dikkatli olmalıdır zira köpeklerde sahte hamileliğin fark edilmesi çok ehemmiyetlidir.

Daha evvel erkek köpeklerle yakınlaşmamış dişi köpeklerde bu bulgular görülebilir. Köpeğinizi dikkatli gözlemlerseniz minik noktaları gözden kaçırmazsınız. Farklılıklar sizin dikkatinizi sürüklemezse müdahale daha da gecikir ve hayvan hayati risk ile karşılaşabilir. Gerçekten hamile olduğunu düşünseniz dahi yeniden de baytara götürüp köpeğinizi tetkik etmesini istemelisiniz. Negatif bir vaziyet varsa zati bu tahlilde ortaya çıkacaktır.

Köpeklerde Sahte Hamilelik Sebepleri

Köpeğin gösterdiği bulgular dişinin hormonal dalgalanmaları ile tetiklenen bir vaziyettir. Dişi köpeklerde dişilik hormonunun tesiri ile progesteron çoğalır ve bedende ısınma reelleşir. Progesteron seviyesi eksildiğinde de prolaktin hormonu çoğalmaya başlar. Bu vaziyette hormonal bir balanssızlık oluşur. Hormonlardaki iniş çıkışlar köpeğin bedeninde fizyolojik farklılıklara neden olup hamile olduklarını düşündürür. Hamile köpeklerin gösterdiği tutumları sergilemeye de başlarlar.

Köpeklerde sahte hamilelik görülmesinin değişik sebepleri:

Hipotiroidizm: Köpeğin tiroidlerinde işlev bozukluğu olması prolaktin hormonunun fazla üretilmesine neden olabilir. Bu vaziyette hormonal balanssızlık oluşup yanlış gebelik bulguları görülebilir. Hipotiroidizm bir hayli köpekte görülen bir vaziyettir. Köpek ırklarından kimileri hipotiroidizme daha yatkındır. Bu ırklar; Mastiffler, Rottweilerler, Dalmaçyalılar, Sibirya Hüsnüleri, Amerikan Staffordshire Teriyerleri, Maltesler, Hudut Çatlakları, Çin Shar Peis, Weimaraners ve Berne Mountain ’dir. Mastitis: Meme bezlerinin cerahati olan bu vaziyet dişinin süt kanallarının enfekte olmasıdır. Memede şişme ve hamile köpeklerin bulguları görülür. Enfeksiyon olduğunda meme bezlerinde şişme olması köpeğinizin hamile olduğunu sezmenize neden olabilir. Meme Bezi Kanseri: Meme bezinde gelişen urlar iltihaplanma ve şişmelere neden olabilir. Köpeğinizin hamile olduğunu düşünürken hakikatinde daha büyük bir hastalığı olduğunu bilebilirsiniz. Karın Genişlemesi: Uzuv şişliği, enfeksiyon veya akışkan birikimi karında şişlik oluşturabilir.

Köpeklerde Sahte Hamilelik Tanısı

Köpeklerde sahte hamilelik ender görülen gidişatlar arasında değildir. Hamilelik bulguları bir kaç ay sürebilir ve buna herkes inanabilir. Köpeğiniz gebelik bulguları gösteriyorsa ama erkek köpekle hiç yakınlaşmamışsa baytar ile bunları paylaşmalısınız. Vaziyet gerçekten sahte hamilelikse bulgular kendiliğinden yok olana kadar beklenebilir.

Şayet sahte hamilelik kuşkunuz varsa köpeğinizin hakimiyet edilmesi için bir baytardan buluşma ayarlamalısınız. Evcil hayvanınızın sıhhat geçmişini ve tavır farklılıklarını detayları ile baytara anlatmanız çok bereketli olacaktır. Her detay baytar için çok ehemmiyetlidir ve köpeğin sıhhati için lüzumludur. Kan testi gibi bir hayli laboratuvar araştırması yapılmalıdır. İdrar testi de yapılarak köpeğin gidişatı genel olarak değerlendirilir. Sahte hamilelik olduğunu doğrulamak için karın röntgeni sürükleyip ultrasonla da bu vaziyet netleştirilebilir. Gebelik dışında hastalığa neden olan gidişatlar tanımlanmalı ve hemen rehabilitasyon edilmelidir. Erken rehabilitasyon edilmediğinde hayati risk oluşabilir. Baytar doktorunuz yanlış hamilelik olduğuna karar verip tesirli biçimde rehabilitasyona başlamalıdır. Baytar testler ve ilaçlar ile köpeğinizi rehabilitasyon edebilir.

 

Köpeklerde Sahte Hamilelik Rehabilitasyonu

Uzmanlar, belirtilerin hafif olması halinde gidişatın kendiliğinden iki veya üç haftada çözüleceğini belirtmektedir. Köpeğe sıcak uygulamalak veya onu sarmalamanız iyi bir fikir değildir. Meme bezlerini uyarmak, iltihaplanma ve karmaşıklıklara neden olabilir. Köpeğiniz devamlı göğüslerini yalıyorsa fazla uyarılma olabilir ve rehabilitasyon edilmelidir. Baytar hafif soğukkanlılaştırıcılar kullanarak köpeğinize hafifletebilir.

Köpeğin göğüslerini rehabilitasyon etmek ve sütü eksiltmek için birkaç gece su ile gıda verilmeyebilir. Yuvalama yapmasına mani olmak için etrafta bulunan yuva yapılacak maddeleri kaldırmak tavırlarını değiştirmesine takviyeci olacaktır. İlaç rehabilitasyonu önerildiğinde bunu kumpaslı olarak takip etmelisiniz. Süt imalini eksiltici ilaçları hemen kullanmaya başlamalısınız. Bu ilaçlar karın sızısına neden olur ve itinayla kullanılmalıdır. Köpeklerde sahte hamileliğin durdurulması için gidişatı süratlendirici ilaçlar bulunmaktadır. İlaç kullanımını baytar önerileri ile yapmak gerekir ve dozuna uygun hareket edilmelidir. Natürel destekler, ek besinler ile köpeğinizi sıhhatine kavuşturmaya çalışmalısınız.

Köpeklerde Sahte Hamilelik Sonrası

Erken rehabilitasyon ile köpeğinizin yanlış hamilelikten kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Evcil hayvanınızın genel sıhhat vaziyetine dikkat etmelisiniz. Uzun süren rehabilitasyonlar ile daha önceki sıhhatine kavuşmasını sağlamanız olasıdır. Meme bezleri ve rahim ile alakalı meselelere yola açabilecek sıhhatsiz perhizlere ve hayat şartlarına maruz vazgeçilmemelidir. Köpeğinize uysal, sabırlı ve kavrayışlı davranmalısınız. Hamilelik asıl olmasa dahi bu vaziyet köpek için stresli ve evham verici olacaktır. Bu vaziyet gözden kaçırılmamalı ve baytar dayanağı alınmalıdır. Konuttaki çocukları da köpeğinizin gidişatından haberdar edin ve onlara da bu mevzuda vazifeler verin.

Dişi köpeklerde hayali gebeliğin görülmesi sahiplerin bilgi sahibi olması gereken bir vaziyettir. Hayati riski olmayan bir rahatsızlık olsa dahi hayvan çok etkilenir ve süreç hırpalayıcıdır. Sahte hamileliğin altında uyuyan nedenler iyi incelenmeli ve çözüme gidilmelidir. Daha ehemmiyetli hastalıklar varsa tespit edilip rehabilitasyonuna başlanmalıdır. Bunu yapacak olan da baytarlar olduğundan geç kalmadan baytar dayanağı alınmalıdır. Baytarın önerileri ışığında köpek rehabilitasyon edilmeli ve daha önceki sıhhatine kavuşturulmalıdır.

 

sizlere petbilgileri.com farkıyla sunulmuştur

Cevap bırakın